skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

صبا رضایی نویسنده میهمان

شرکت‌های فناوری بیشترین متقاضیان استخدام معلولان هستند

صبا رضایی
نویسنده میهمان

۱۲ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ دی ۱۴۰۲

 گزارش جاب‌ویژن نشان می‌دهد از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون بیش از ۷ هزار و ۱۱۳ آگهی شغلی در این پلتفرم منتشر شده که در آن امکان استخدام معلولان وجود داشته است. همچنین بیش از ۲ هزار و ۶۸ موقعیت شغلی فعال در جاب‌ویژن وجود دارد که کارفرمایان اعلام کرده‌اند استخدام معلولان نیز در موقعیت‌های شغلی وجود دارد.

به گزارش پیوست، ۴ هزار و ۴۴۲ سازمان نیز حداقل یک آگهی با امکان استخدام معلولان منتشر کرده‌اند که ۹ درصد از کل شرکت‌ها و  سازمان‌هایی که از زمان آغاز به کار این ویژگی در جاب‌ویژن فعال بودند را تشکیل می‌دهد. به عبارتی دیگر از هر ۱۰ سازمان، یک سازمان در آگهی شغلی خود اعلام می‌کند که امکان استخدام معلولان در موقعیت‌های شغلی مورد نظر وجود دارد. تاکنون ۱۴ هزار و ۲۹۸ آگهی در این زمینه منتشر شده که نیمی از این آگهی‌ها متعلق به امسال بوده است.

سوم دسامبر برابر با ۱۲ آذرماه، روز جهانی معلولان و توانجویان است. قشری که به واسطه ویژگی‌های خاص از بسیاری از فعالیت‌های روزمره منع شده و توانایی‌های چشمگیرش در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

روز جهانی معلولان و موقعیت‌های شغلی

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط جاب‌ویژن هم‌اکنون ۵ هزار و ۹۰۶ نفر از جامعه معلولان در این پلتفرم حضور دارند که در انتظار استخدام در موقعیت شغلی مورد نظر خود هستند. این آمار از بررسی وضعیت رزومه‌هایی استخراج شده که در آن افراد به معلولیت خود اشاره کرده‌اند.

جاب‌ویژن در راستای ایجاد فرصت برابر برای معلولان امکانی را فراهم کرده که در آن کارجویان می‌توانند با فعال کردن گزینه «دارای معلولیت هستم» به طور مستقیم به مشاغلی متصل شوند که در آن کارفرمایان اشاره کرده‌اند که علاقه‌مند به استخدام معلولان در موقعیت شغلی مورد نظرشان هستند. هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمالا بسیاری از معلولان از این ویژگی استفاده نمی‌کنند. چراکه براساس آخرین آمارها ۴ درصد از جمعیت کشور را معلولان تشکیل داده‌اند اما تعداد افرادی که در رزومه خود به معلولیت اشاره کرده‌اند، سهم بسیار کمتری از کل رزومه‌های ثبت شده دارد.

 آگهی امکان استخدام معلولان توسط ۹ درصد از شرکت‌ها

تاکنون ۴ هزار و۴۴۲ سازمان حداقل یک آگهی با امکان استخدام معلولان منتشر کرده‌اند. این تعداد حدود ۹ درصد از کل شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از زمان آغاز به کار این فیچر در جاب‌ویژن فعال بودند را تشکیل می‌دهد. موضوعی که نشان می‌دهد به طور متوسط از هر ۱۰ سازمان، یک سازمان در آگهی شغلی خود اعلام می‌کند که امکان استخدام معلولان در موقعیت‌های شغلی مورد نظر وجود دارد. حالا سوال اینجاست آیا در ۹ سازمان دیگر هیچ موقعیت شغلی وجود ندارد که معلولان بتوانند در آن مشغول به کار شوند؟

شرکت‌های فناوری بیشترین متقاضیان استخدام معلولان

براساس گزارش منتشر شده توسط جاب‌ویژن، بیشتر شرکت‌هایی که برای استخدام معلولان اعلام آمادگی کرده‌اند، عموما در صنایعی مثل شرکت‌های حوزه اینترنت، تجارت الکترونیک و خدمات آنلاین، حوزه فناوری اطلاعات، نرم‌افزار و سخت‌افزار، حوزه خدمات درمانی و سلامت، حوزه بازاریابی و تبلیغات و حوزه آموزش و پژوهش فعال هستند. همچنین بررسی‌های جاب‌ویژن نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ که تعداد کارکنان بیشتری دارند، عموما به نسبت شرکت‌های کوچک، کمتر در حوزه استخدام معلولان فعال بوده‌اند.

 افزایش انتشار آگهی استخدام معلولان در سال ۱۴۰۲

براساس آمارهای جاب‌ویژن، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون بیش از ۷ هزار و ۱۱۳ آگهی شغلی توسط کارفرمایان در این پلتفرم منتشر شده که در آن صراحتا اعلام شده در این موقعیت امکان استخدام معلولان وجود دارد. همچنین براساس داده‌های لحظه‌ای، هم‌اکنون بیش از ۲ هزار و ۶۸ موقعیت شغلی فعال در جاب‌ویژن وجود دارد که در آن کارفرمایان اعلام کرده‌اند که استخدام معلولان در این موقعیت‌های شغلی وجود دارد. این تعداد موقعیت شغلی در مقایسه با بیش از ۴۴ هزار موقعیت شغلی فعال در جاب‌ویژن عدد پایینی به حساب می‌آید و نشان می‌دهد هنوز تا ایجاد فرصت برابر برای معلولان فاصله زیادی در پیش داریم. اما مقایسه این آمار با ادوار گذشته نشان می‌دهد از ابتدای فعالسازی امکان ثبت معلولیت در رزومه و آگهی شغلی، کلا ۱۴ هزار و ۲۹۸ آگهی در این زمینه منتشر شده که نیمی از آن مربوط به سال ۱۴۰۲ بوده است. پس می‌توان نتیجه گرفت که هرچند با آرمان فرصت برابر برای معلولان فاصله زیادی در پیش داریم، اما تلاش‌ها در این زمینه چندان بی‌نتیجه نبوده است.

https://pvst.ir/gkx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو