skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

از نظر بیل گیتس هوش مصنوعی مولد در حال درجا زدن است

۱۶ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ آذر ۱۴۰۲

بیل‌‌گیتس، میلیاردر آمریکایی و بنیان‌گذار مایکروسافت در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی هندلزبلات (Handelsblatt)، گفت که از نگاه او تکنولوژی هوش مصنوعی مولد در حال درجا زدن است. او معتقد است که طی ۲ تا پنج سال آینده چیز آنچنان جدیدی را مشاهده نمی‌کنیم و تنها دقت و بازده هزینه این ابزارها بهتر می‌شود.

به گزارش پیوست، گیتس البته معترف است که شاید پیش‌بینی او اشتباه باشد اما از نظرش تکنولوژی GPT پیشرفت شگرفی را در آینده نزدیک تجربه نمی‌کند. از نگاه او GPT-5، مدل زبانی جدید اوپن‌ای‌آی که هنوز در دست توسعه است، برخلاف تصور کارکنان اوپن‌ای‌آی به بن‌بستی از لحاظ پیشرفت و جهش رسیده است.

به گفته ایندین‌اکسپرس، گیتس معتقد است که جهش از GPT-2 تا ۴ فوق‌العاده و چشمگیر بود اما مدل‌های جدید دیگر پیشرفت چندانی را نشان نمی‌دهند و در دو تا پنج سال آینده تنها دقت نرم‌افزار هوش مصنوعی افزایش یافته و هزینه آن نیز کمتر می‌شود. جالب اینکه از نظر گیتس چنین چیزی به توسعه اپلیکیشن‌های جدید و مطمئن‌تری منجر می‌شود.

او می‌گوید اوپن‌ای‌آی، که به تازگی تغییر و تحولات بسیاری را تجربه کرد و گزارشی از رویترز به احتمال یک کشف خطرناک در تکنولوژی هوش مصنوعی و نقش آن در این تحولات اشاره می‌کند، با GPT-4 به سرحد خاصی رسید که توان عبور از آن را ندارد و حس می‌کند GPT-5 چندان بهتر از مدل فعلی نخواهد بود.

با این حال از نظر بنیان‌گذار مایکروسافت در کوتاه مدت هوش مصنوعی پتانسیل زیادی دارد. تحقیقات جدید باعث افزایش اعتبار و فراگیری آن می‌شود. او می‌گوید در آینده کشور‌های در حال توسعه نیز به خوبی از منافع هوش مصنوعی بهره‌مند می شوند. او برای نمونه به دریافت توصیه درمانی و بهداشتی از طریق گوشی‌های هوشمند اشاره کرد. از نظر او هوش مصنوعی می‌تواند به توسعه سریع دارو‌ها و واکسن‌ها کمک کند.

با این حال یکی دیگر از مباحث مهم و مورد بحث هوش مصنوعی در حال حاضر هوش مصنوعی عمومی یا AGI است که به گفته فعالان تکنولوژی توان ذهنی و هوش بیشتری نسبت به انسان دارد. بسیاری از فعالان تکنولوژی از جمله ایلان ماسک، درمورد توسعه سریع این تکنولوژی هشدار داده‌اند و حتی بسیاری لزوم توسعه آن را زیر سوال برده‌اند.

با این حال از نگاه گیتس به هیچ وجه نمی‌توان توسعه AGI را پیش بینی کرد اما تولد این تکنولوژی یک پیشرفت مهم برای بشریت است.

https://pvst.ir/gm1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو