skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپل و گوگل اپلیکیشن‌های منتخب خود را معرفی کردند؛ هردو شرکت ChatGPT را نادیده گرفتند

۱۰ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

اپل و گوگل در پایان سال ۲۰۲۳ بهترین بازی‌ها و اپلیکیشن‌های سال را معرفی کردند. AllTrails به عنوان بهترین اپلیکیشن آیفون انتخاب شد و Imprint: Learn Visually هم بهترین اپلیکیشن گوگل‌ پلی نام گرفت. هردو شرکت اما با اتفاق نظر در بخش بازی‌ها Honkai: Star Rail را به عنوان پیروز سال خود انتخاب کردند.

به گزارش پیوست، مالکان دو اکوسیستم اصلی موبایل امسال برخلاف موجی که جهان تکنولوژی را درنوردید، موفقیت ChatGPT را نادیده گرفتند و برندگان امسال در واقع اپلیکیشن‌های تازه‌ای هستند که از تکنولوژی به شکلی نوآورانه بهره‌برداری کردند.

بهترین‌های سال ۲۰۲۳ در اکوسیستم اپل؛ هوش مصنوعی جریان‌ساز سال شد

در لیست فینالیست‌های اپلیکیشن سال آیفون نام‌هایی مثل Duolingo، برای یادگیری زبان و اپلیکیشن سفر Flighty در کنار AllTrails که نهایتا به عنوان پیروز سال انتخاب شد به چشم می‌خوردند.

در سال ۲۰۲۲ اپل ترکیب متفاوتی را به عنوان پیروز سال انتخاب کرد و پدیده شبکه اجتماعی BeReal در جایگاه اول قرار داشت و یک سال پیش از آن هم Toca Life World، اپلیکیشن مخصوص کودکان به عنوان بهترین انتخاب شد.

جالب اینکه برخلاف آنچه انتظار می‌رفت اپل و گوگل هیچکدام یک اپلیکیشن هوش مصنوعی را به عنوان پیروز سال انتخاب نکردند و این در حالی است که بازیگرانی مثل ChatGPT در حال حاضر در مرکز توجه کاربران قرار دارند.

چت‌بات ساخته اوپن‌ای‌آی در سال جاری توانست با صد میلیونی شدن در یک مدت کوتاه رکورد جذب کاربران جدید را جابجا کند. با این حال چندی بعد اینستاگرام با شبکه اجتماعی تردز، رقیب اکس یا توییتر سابق، تنها طی پنج روز به صد میلیون کاربر رسید و رکورد جذب کاربران دوباره جابجا شد. گفتنی است که بیش از دو میلیارد کاربر اینستاگرام نقش مهمی در رکورد شکنی یک اپلیکیشن جدید از همین شرکت داشتند.

در سال جاری جدای از ChatGPT، اکوسیستم موبایل و کامپیوتر میزبان تعداد زیادی بازیگر جدید بود که همگی با استفاده از هوش مصنوعی یک خدمت جدید را در اختیار کاربران می‌گذاشتند، اما اپل و گوگل به نظر جریان غالب تکنولوژی را نادیده گرفتند.

از جمله دیگر برندگان اکوسیستم اپل می‌توان به Pret-a-Makeup، در آی‌پد، Photomator به عنوان اپلیکیشن سال مک و MUBI به عنوان اپلیکیشن سال اپل تی‌وی اشاره کرد. اپلیکیشن SmartGym نیز به عنوان اپلیکیشن سال اپل واچ، Honkai: Star Rail به عنوان بازی سال آیفون، Lost in Play به عنوان بازی سال آی‌پد، Lies of P به عنوان بازی سال مک و Hello Kitty Island Adventure به عنوان بازی آرکید سال اپل انتخاب شدند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، طی بیانیه‌ای پیرامون برندگان سال ۲۰۲۳ گفت: «دیدن اینکه توسعه دهندگان چطور با ساخت اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی جهان اطراف ما را بازتعریف می‌کنند الهام‌بخش است. برندگان امسال نمادی از قدرت توسعه دهندگان برای تحقق چشم‌انداز‌ها، ساخت اپلیکیشن و بازی با نبوغ بالا، کیفیت مثال‌زدنی و ماموریت‌های هدفمند هستند.»

با این حال اپل حتی در بخش تاثیرگذاران اجتماعی هم از انتخاب یک اپلیکیشن هوش مصنوعی اجتناب کرد، با اینکه AI به وضوح در جهان واقعی و آنلاین تاثیر مهمی بر فرهنگ انسانی به جای گذاشته است. در سال ۲۰۲۳، هوش مصنوعی به تکنولوژی‌های روزمره نفوذ کرد و علاوه بر اینکه حالا در ساخت آثار هنری و موسیقی به کار می‌رود، بازار کار را نیز دگرگون کرده و برخی از مشاغل در معرض خطر هستند و دسته جدید دیگری از راه رسیده‌آند. با این همه اپلیکیشن‌های منتخب اپل امسال در بخش فرهنگی عبارتند از Pok Pok، یک اپلیکیشن بازی کودکان، Proloquo، یک اپلیکیشن ارتباطی، Too Good To Go، اپلیکیشنی برای به حداقل رساندن زباله غذایی، اپلیکیشن پازل Unpacking و بازی Finding Hannah که در آن اشیا پنهان را جستجو می‌کنید.

اما سازنده آیفون بالاخره جایگاهی را به AI اختصاص داد و هوش مصنوعی به عنوان «جریان برگزیده سال» نام گرفت. گزیده‌ای از اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی مولد در این بخش قرار گرفته‌اند که البته در بیانیه خبری نامی از آنها برده نشده و اپل کاربران را به دسته‌بندی اپ استور ارجاع داده است.

برگزیده‌های سال از نگاه گوگل؛ ChatGPT برگزیده کاربران

گوگل امسال در کنار لیست برندگان کلی یک بخش متفاوت را نیز به اپلیکیشن‌های «چند-دستگاه» اختصاص داد که نشانگر تلاش‌های اپ استور برای تسهیل اپلیکیشن‌هایی در خارج از گوشی هوشمند است. در این بخش اسپاتیفای به عنوان بهترین اپلیکیشن چند دستگاهی انتخاب شد که با توجه به قرارداد خاص این شرکت با گوگل و عدم پرداخت مالیات پلی استور انتخاب جالبی به حساب می‌آید.  بهترین بازی چند-دستگاهی نیز بازی استراتژیک OUTERPLANE-Strategy Anime نام گرفت.

گوگل همچنین بخشی را به اپلیکیشن محبوب کاربران اختصاص داده که ChatGPT در این بخش با رای کاربران به عنوان بهترین اپلیکیشن سال از نگاه کاربران انتخاب شد. بهترین بازی سال از نگاه کاربران نیز MONOPOLY GO بود.

سازنده اندروید از دیگر بخش‌های اپلیکیشنی نیز منتخبی را معرفی کرد: بهترین اپلیکیشن سرگرم کننده Bumble for Friends: Meet IRL، بهترین اپلیکیشن رشد فردی Voidpet Garden: Mental Health، بهترین اپلیکیشن مهم روزمره Artifact: Feed Your Curiosity، بهترین ارزش پنهان Aware: Mindfulness & WellBeing، بهترین اپلیکیشن هوش مصنوعی Character AI: AI-Powered Chat، بهترین اپلیکیشن خانواده Paw Patrol Academy، برای مفید بودن AWorld in support of ActNow، بهترین برای ساعت‌های WhatsApp Messenger، بهترین برای تبلت‌ها Concepts: Sketch, Note, Draw، بهترین برای کروم‌بوک‌ها FlipaClip: Create 2D Animation، بهترین برای گوگل تی‌وی Max: Stream HBO, TV, & Movies و بهترین برای خودرو‌ها نیز اپلیکیشن Amazon Prime Video.

برخلاف اپل که چند سالی است با تغییر سیاست شفاف‌سازی ردیابی با شرکت متا به مشکل خورده و در نتیجه اپلیکیشن‌های این شرکت جایی در بهترین‌ها ندارند، گوگل واتساپ را در بخش بهترین اپلیکیشن‌های سال جای داده است. این شرکت همچنین به Artifact، اپلیکیشن ساخته هم‌بنیان‌گذار اینستاگرام نیز اشاره کرده است و با اینکه در بخش کلی هیچ اپلیکیشن هوش مصنوعی به چشم نمی‌خورد اما ChatGPT با اقبال کاربران عنوان منتخب سال را گرفت و در یک دسته بندی جداگانه مختص اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی نیز Character AI (اپلیکیشن ساخته یکی از محققان سابق گوگل) به عنوان برگزیده انتخاب شد.

گوگل لیست منتخبان سال را با اشاره به چند گزینه جالب توجه در هر بخش خاص که البته موفق به پیروزی در آن دسته نشده‌اند به پایان رساند: Reelsy Reel Maker Video EditorImprint: Learn Visually (که در بخش کلی برگزیده بود اما در بخش رشد فردی به عنوان گزینه افتخاری معرفی شد)، ReciMe: Easy & Tasty RecipesStippl: Explore, Plan & ShareChatGPT (که منتخب کاربران شد اما در بخش هوش مصنوعی گزینه افتخاری بود)، LEGO DUPLO DISNEYAllTrails: Hike, Bike & Run (که به عنوان اپلیکیشن سال آیفون از سوی اپل نیز انتخاب شد)، Audible: Audio EntertainmentCanva: Design, Photo & VideoEverand: Ebooks and audiobooksEvernote – Note OrganizerWideoAmazon Prime VideoCrunchyrollDisney+Tubi: Movies & Live TVBeach Buggy Racing و Spotify (که بهترین اپلیکیشن چند دستگاهی نام گرفت اما در بخش بهترین‌های خوردو گزینه افتخاری بود.)

بهترین بازی‌های نیز عبارتند از Farlight 84 در بخش مولتی‌پلیر، MONOPOLY GO! به عنوان بهترین بازی که به مهارت قبلی نیاز ندارد، Vampire Survivors بهترین بازی مستقل، Magic Rampage بهترین در Play Pass،‌ Honkai: Star Rail بهترین برای تبلت‌ها، Minecraft بهترین برای کروم‌بوک و Arknights نیز بهترین بازی گوگل‌پلی برای کامپیوتر‌ها.

https://pvst.ir/gkb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو