skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سقوط بازار گوشی‌های هوشمند به پایین‌ترین سطح در یک دهه گذشته

۸ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گزارشی از کانترپوینت نشان می‌دهد که بازار گوشی‌های هوشمند در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ با وجود رشد ۲ درصدی نسبت به سه ماهه قبلی به پایین‌ترین سطح خود در دوره‌های مشابه یک دهه اخیر رسیده است. این در حالی است که گوشی‌های هوشمند همچنان در جمعه سیاه بیشترین سهم از فروش آنلاین و تخفیف‌ها را به خود اختصاص دادند.

به گزارش پیوست، داده‌های کانترپوینت نشان می‌دهد که بزرگترین فروشندگان گوشی هوشمند از جمله اپل و سامسونگ، همگی بخشی از سهم خود را به بازیگران متفرقه بازار واگذار کرده‌اند.

در این سه ماهه که نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۲۲ از سقوط ۸ درصدی فروش گوشی حکایت می‌کند، سامسونگ همچنان با در اختیار داشتن ۲۰ درصد از فروش پیشتاز بازار است و پس از آن نیز اپل، شیائومی، اوپو و ویوو قرار دارند. با این حال به استثنای اوپو که سهم ۱۰ درصدی خود در سه ماهه قبلی را یک بار دیگر تکرار کرد، دیگر فروشندگان برتر بازار یک درصد از سهم بازار خود را به فروشندگان متفرقه واگذار کردند.

چند سالی است که بخش فروشندگان متفرقه بازار، تولید‌کنندگانی که به تنهایی سهم چشمگیری از بازار ندارند، میزبان یکی از بزرگترین بازیگران سابق بازار یا همان برند هواوی است و داده‌های کانتر پوینت نیز نشان می‌دهد عرضه گوشی جدید میت ۶۰ از این شرکت نقش مهمی در افزایش سهم بازیگران متفرقه داشته است.

در بین بازیگران کوچک بازار، آنر، هواوی و گروه ترنسیون (Transsion) توانستند با افزایش سهم خود، سلطه بزرگانی مثل سامسونگ و اپل بر بازار گوشی‌های هوشمند را کاهش دهند. آنر در این سه ماهه عملکرد خوبی در خارج از چین به ثبت رسانده و ترنسیون، دیگر تولید‌کننده چینی، نیز به لطف عملکرد خوب در بازار MEA (خاورمیانه و آفریقا)، رشد خوبی را تجربه کرده است.

نکته جالب اینکه بازار خاورمیانه و آفریقا تنها بخشی است که به دلیل بهبود شاخص‌های اقتصاد کلان، نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری در فروش گوشی‌ هوشمند را به ثبت رسانده است. شاید یکی دیگر از دلایل پیشتازی این بازار در مقایسه با مناطق ثروتمند، عرضه دیرهنگام آیفون جدید باشد که به گفته تحلیلگران تاثیر خود را در سه ماهه چهارم نشان می‌دهد.

کانتر پوینت معتقد است که سه ماهه چهارم نیز نسبت به سه ماهه سوم سال عملکرد وضعیت بهتری را برای بازار گوشی‌های هوشمند به ارمغان می‌آورد و تاثیر آیفون ۱۵ در کنار بازار کریسمسی، روز مجردها (۱۱.۱۱) در چین و فصل جشن‌های هند به بهبود عملکرد بازار در پایان سال ۲۰۲۳ منجر می‌شوند. به همین دلیل این موسسه تحقیقاتی بر این باور است که روند کاهش فروش نسبت به سال‌های گذشته بالاخره در سه ماهه چهارم سال به پایان می‌رسد.

با این حال به طور کلی و با توجه به عملکرد ضعیف سه‌ماهه‌های پیشین در مقایسه با سال‌های گذشته، بازار گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ عملکرد ضعیف‌تری نسبت به سال ۲۰۲۲ خواهد داشت. به گفته کانتر پوینت، تغییر الگو، به ویژه در بازارهای توسعه یافته باعث می‌شود تا سال جاری در مجموع بدترین عملکرد بازار گوشی‌های هوشمند در یک دهه اخیر باشد.

گوشی‌های هوشمند که بیش از یک دهه است در مرکز توجه تولیدکنندگان تکنولوژی قرار گرفته‌اند حالا با رقابتی جدید از جنس عینک‌های واقعیت ترکیبی و افزوده مواجه هستند. با اینکه این بازار هنوز با بازار گوشی قابل مقایسه نیست اما ورود تولیدکنندگان بزرگی مثل اپل نشانگر نقش مهم آن در آینده جهان تکنولوژی است. شرکت‌های دیگری از جمله متا نیز آینده خود را به پوشیدنی‌های واقعیت مجازی و افزوده گره‌ زده‌اند.

همچنین در حالی که انفجار هوش مصنوعی جهان تکنولوژی را دگرگون کرده است، چند شرکت جدید با محوریت این تکنولوژی به تولید ابزارها و پوشیدنی‌های جدیدی روی آورده‌اند که در صورت برآورده کردن نیاز مشتریان می‌تواند سهمی از سبد کالای مشتریان تکنولوژی را به خود اختصاص دهد.

https://pvst.ir/gk2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو