skip to Main Content
گلکسی نوت ۲۰ اولترا

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تولید یک سیستم‌عامل عاقلانه نیست.

با صدای: سونیتا سراب‌پور، آرش برهمند

داستان بومی‌سازی یک سیستم‌عامل از آن داستان‌های قدیمی است که هر از چند گاهی به واسطه یک رخداد مطرح می‌شود و پس از مدتی هم به خواب زمستانی می‌رود تا باز طی یک ماجرا بر سرلیست برنامه‌های مدیران نهادهایی مانند وزارت ارتباطات یا شورای عالی فضای مجازی قرار بگیرد. در چند ماه گذشته محدودیت‌های گوگل علیه کاربران ایرانی و حذف برخی برنامه‌ها از روی گوشی کاربران بدون اطلاع آنها باعث شده وزارت ارتباطات طرح بومی‌سازی اندروید را مطرح کند. در یک دهه گذشته تیم‌ها و افراد مختلفی روی فارسی‌سازی اندروید کار کرده‌اند که در نهایت نیز به خروجی مشخصی نرسیده است.

محمد تشکری، دبیر بنیاد نرم‌افزارهای آزاد، یکی از همان افرادی است که سابقه طولانی‌ای در کار روی فارسی‌سازی سیستم‌عامل‌ها دارد. او در دهه ۸۰ در حوزه نرم‌افزارهای متن‌باز کار کرده و مدیر پروژه سیستم‌عامل فارسی شرکت داده‌پردازی بوده و هم‌اکنون نیز در حال کار روی نسخه AOSP یا اندروید آزاد است. تشکری در گفت‌وگویی که با پیوست انجام داد، تاکید کرد به هیچ وجه دنبال بومی‌سازی یا فارسی‌سازی سیستم‌عاملی مانند اندروید نیست و تولید یک سیستم‌عامل را عاقلانه نمی‌داند.

۹ آذر ۱۳۹۸

مدت اپیزود: 44:30

برای بوکمارک این نوشته

ماهنامه پیوست- شماره ۷۴- آذر ۹۸

با صدای: میثم قاسمی

۱۳ سال پیش بود که برای اولین بار، دولت اعلام کرد می‌خواهد گوشی تلفن همراه را در داخل تولید کند. تعرفه وادرات به شدت افزایش یافت و برای جلوگیری از قاچاق، اجرای طرح رجیستری آغاز شد. آن طرح به زودی شکست خورد و با ورود گوشی‌های هوشمند به بازار، تولید داخل کالا از دستور کار خارج شد. اما اکنون این موضوع دوباره داغ شده است و در کنار، سخنانی درباره نگارش اندروید فارسی شنیده می‌شود. ماجرا از چه قرار است؟ بررسی این موضوع، به تیتر اصلی شماره ۷۴ ماهنامه پیوست تبدیل شده است. به همراه گزارش و گفت‌وگوهایی در همین زمینه.

در بخش باشگاه مدیران زهرا ضایی از زندگی خود گفته است و در بخش خدمت و تجارت، تعامل‌پذیری دستگاه‌های حاکمیتی برای تبادل داده‌ها بررسی شده است. پرونده این شماره بخش جهان نیز به موضوع اخلاق فناوری اختصاص دارد.

در بخش راه حل، گوشی VivoNex معرفی و بررسی شده و در بخش حقوق فناوری، موضوع VPNها از نظر حقوقی مورد توجه قرار گرفته است.
شما می‌توانید با گوش کردن این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۷۴ ماهنامه پیوست از طریق جار و فیدیبو در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

۹ آذر ۱۳۹۸

مدت اپیزود: 10:21

برای بوکمارک این نوشته

کوین نیک ۶
Back To Top
×Close search
جستجو