skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

 مایکروسافت همچنان از کرسی هیات مدیره در اوپن‌ای‌آی محروم است

۸ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

گزارش‌هایی از رویترز و اینفورمیشن نشان می‌دهد که بزرگترین حامیان اوپن‌ای‌آی، از جمله مایکروسافت، حتی پس از تغییر و تحولات اخیر هم جایی در هیات مدیره این شرکت نخواهند داشت.

به گزارش پیوست، اوپن‌ای‌آی که در دو هفته اخیر تحولات بزرگی را تجربه کرده و حالا در انتظار روی کار آمدن هیات مدیره جدید است جایی برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله مایکورسافت، صندوق سرمایه Thrive Capital و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه Khosla Ventures در این هیات مدیره در نظر نگرفته است.

خبرگزاری اینفورمیشن اولین بار طی گزارشی اعلام کرد که هیات مدیره جدید قرار از ۹ عضو داشته باشد و برت تیلور، لری سامرز و آدام دی‌انجلو سه عضو احتمالی آن هستند. با این حال سرمایه‌گذاران خارجی و به ویژه مایکروسافت که بخش مهمی از نقدینگی مورد نیاز شرکت را فراهم کرده‌اند نیز تحت تاثیر تحولات شرکت هستند اما به گفته رویترز احتمالا هیچ کرسی در هیات مدیره در اختیار این سهام‌داران قرار نمی‌گیرد.

مایکروسافت با بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در اوپن‌ای‌آی رابطه تنگاتنگی با این شرکت دارد و محصولات آن را با بخش‌های مختلف محصولی و خدماتی خود ادغام کرده است. اخراج سم آلتمن از مدیرعاملی شرکت باعث شد تا سهام این شرکت ریزش شدیدی را تجربه کند. آلتمن برای مدت کوتاهی پس از اخراج به عنوان مدیر یک بخش جدید هوش مصنوعی در مایکروسافت منصوب شد.

ساختار مدیریتی اوپن‌ای‌آی به طور کلی با یک شرکت معمولی متفاوت است. براساس این ساختار، حاکمیت بازوی سود‌محور یا انتفاعی این شرکت توسط برعهده یک هیات مدیره عام‌المنفعه یا غیرانتفاعی است. در واقع چنین ساختاری با هدف تضمین این موضوع ایجاد شده که شرکت زیر مجموعه در مسیری مطابق با منافع بشری گام بردارد و توسعه هوش مصنوعی ناقض این منافع نباشد.

اما همین هیات مدیره عام‌المنفعه روز ۱۷ نوامبر با اخراج سم‌ آلتمن جهان تکنولوژی را شوکه کرد و تنها طی یک هفته نه تنها با بازگشت مدیرعامل سابق موافقت کرد،‌ بلکه اعضای این بازوی عام‌المنفعه از جایگاه خود کنار رفتند و حالا در انتظار یک ترکیب جدید حاکمیتی هستیم.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، پیشتر از ساختار حاکمیتی اوپن‌ای‌آی گلایه کرده و خواستار تغییر آن شده است. شاید یکی از دلایل نارضیاتی او به اخراج سم آلتمن، آنهم در بی اطلاعی کامل بزرگترین سرمایه‌گذار شرکت، بازگردد.

 

https://pvst.ir/gjy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو