skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

مرکز نوآوری کارستان بهارستان برای فعالیت‌های فرهنگی هنری راه‌اندازی شد

تحریریه پیوست

۳۰ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ دی ۱۴۰۲

افتتاحیه کارستان بهارستان

مرکز نوآوری فرهنگی هنری با عنوان کارستان بهارستان با محوریت تولید محتوا و محصولات فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان با ۳ استودیوی اختصاصی و ظرفیت میزبانی از ۵۰تیم و ۴۰۰ نفر راه‌اندازی شد.

به گزارش پیوست، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در مراسم افتتاح این مرکز نوآوری گفت: افزوده شدن اقتصاد به هنر پارادایمی به نام صنعت هنری ایجاد می‌کند. همانطور که امروزه صنایع موسیقی، نقاشی و سینما داریم. از سویی دیگر زیست‌بوم علم و هنر نیز مشابه یکدیگرند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: مثال ترکیب علم و هنر، انیمیشن است. کارستان بهارستان مجموعه‌ای است که افراد هنگام ورود به آن به خود می‌گویند کارستان بهارستان شتاب‌دهنده است، صندوق پژوهش است، مرکز نوآوری است و استودیو است. تقریبا مشابه دیگر مراکز نوآوری، رشد و پارک‌های فناوری است. آن‌چه این مراکز را از یکدیگر متمایز می‌کند، اتفاقی است که در این مراکز رخ داده و محصولاتی است که تولید می‌شوند.

او تاکید کرد: مهم‌تر از تجهیزات و امکانات، مسائل نرم‌افزاری مراکز نوآوری است. مهم این است که هسته‌های فرهنگی چگونه در این مرکز ایجاد شده و چگونه رشد می‌کنند. مساله اصلی برنامه‌هایی است که در کارستان بهارستان و دیگر مراکز نوآوری اجرا می‌شوند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: امیدوارم این مرکز مسیر جدیدی برای رشد، تعامل و بالنده بودن هنرمندان ایجاد کند و به زودی این مرکز تبدیل به مکانی شود که فعالیت‌های بزرگی در آن انجام می‌شوند.

بزرگ‌ترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر

سیدامیر چاوشی، مدیرعامل کارستان بهارستان نیز در این مراسم گفت: کارستان بهارستان بزرگ‌ترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر کشور است. پیش از اجرای این پروژه فاز مطالعاتی آن‌را انجام دادیم و خلاهای زیست‌بوم فرهنگی و هنری را بررسی کردیم.

او افزود: با تجربیاتی که در مرکز نوآوری امید به عنوان اولین شتاب‌دهنده کشور کسب کردیم، تلاش کردیم تا در کارستان بهارستان مسائل تیم‌های رسانه‌ای، هنری و فرهنگی را احصا کنیم. فضایی ایجاد کردیم تا تیم تولیدات محصولات هنری رد آن استقرار یابند و دیگر دغدغه‌ای به جز محصول هنری خود نداشته باشند.

چاوشی تاکید کرد: در پاسخ به معضلات موجود در حوزه فرهنگ و هنر از بین تمامی راه‌حل‌ها تصمیم گرفتیم مرکزی تاسیس کرده و تجهیزات لازم را در اختیار فعالان قرار دهیم تا هنرمندان دغدغه زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز خود را نداشته باشند.

او افزود: کارستان بهارستان شتاب‌دهنده نیست، کارخانه نوآوری نیست، فضای کار اشتراکی نیست، آکادمی و آموزشگاه نیست. استودیوی چندرسانه‌ای نیز نیست. اگرچه کارستان بهارستان صندوق سرمایه‌گذاری نیست اما بازیگرانی در این زمینه در این مرکز حضور دارند. در کارستان بهارستان امکانات، تجهیزات و زیرساخت‌ها را به صورت یکپارچه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم. امکانات به حدی کامل است که تولیدکنندگان دیگر نیازی به امکاناتی بیرون از مجموعه نخواهند داشت.

چاوشی گفت: استودیوی صوتی و موسیقی، سینماتک، کارگاه عروسک‌سازی و تولید اسباب‌بازی، دفتر، اتاق جلسات از جمله امکانات این مرکز هستند. کارستان بهارستان ۴ هزار و ۸۰۰ مترمربع مساحت دارد و در گذشته موسسه چاپخانه سپهر بوده است.

او افزود: پردیس کارستان بهارستان ۳ بخش دارد؛ هنرمندان می‌توانند با توجه به نیازشان در هر بخش فعالیت کنند. بخش دیداری و شنیداری، بخش صنایع و هنرهای تجسمی که ویژه هنرمندان تجسمی است و بخش فرهنگ و هنر.

مدیرعامل کارستان بهارستان تاکید کرد: تمرکز موضوعی در سال نخست و اولویت فعالیت در کارستان بهارستان، حوزه کودک و نوجوان است. البته اگر مجموعه‌هایی در زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرند اما اولویت با فعالان حوزه کودک و نوجوان است.

او افزود: اگر بخواهیم تعریفی از کارستان بهارستان ارائه کنیم؛ ما اینجا میزبان هوشمند هستیم. یک میزبان کوچک در کنار بازیگران بزرگ، قرار است تیم‌ها و افراد در اینجا با یکدیگر آشنا شده و در ارتباط با یکدیگر رشد و پیشرفت کنند.

چاوشی تاکید کرد: مهندسی جریان ورودی جهت همپوشانی نیازهای افراد را در کارستان بهارستان انجام می‌دهیم. در این فضا تلاش می‌کنیم مجموعه‌ها بیشتر با یکدیگر در تعامل باشند. ما پلتفرمی هستیم که تیم‌ها در ویترین این پلتفرم نمایان می‌شوند. وظیفه ما نیز برقراری ارتباط میان تیم‌های مختلف است.

 

https://pvst.ir/ggc

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو