skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

غول BNPL سوئد برای اولین بار در چهار سال گذشته به سود رسید

۱۶ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کلارنا، یکی از بزرگترین شرکت‌های الان بخر بعدا پرداخت کن (BNPL)، با عبور از دوران زیان‌ده چهار ساله و گزارش سود ۸ میلیون دلاری در سه ماهه سوم ۲۰۲۳، خود را برای عرضه اولیه در بازار سهامی آماده می‌کند. با این حال بازار BNPL جهانی همچنان شرایط دشواری را تجربه می‌کند و رگولاتور‌ها همچنان به الگوی کار این شرکت‌ها نقد دارند.

به گزارش پیوست، کلارنا که دو سال پیش با وجود زیان ۳۴۴ میلیون دلاری حدود ۴۶ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود یکی از غول‌های BNPL جهان به حساب می‌آید. این شرکت حالا برای اولین بار در گزارش سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ به سود (۸ میلیون دلار) رسیده و با راه‌اندازی دفتری در انگلستان خود را برای عرضه اولیه سهام آماده می‌کند.

به گفته فایننشال تایمز، این شرکت توانسته در عین افزایش ۳۰ درصدی درآمد خود ۶ میلیارد کرون، زیان اعتباری خود را به لطف بهبود دقت مدل‌ها به نصف (۸۰۰ میلیون کرون) کاهش دهد.

کلارنا حالا با احداث یک هلدینگ در انگلستان و تلاش برای دریافت مجوز بانکداری از دولت سوئد، «گامی به سمت عرضه اولیه سهام برمی‌دارد.» در حال حاضر هیچ مکان یا زمان‌بندی دقیقی برای عرضه اولیه سهام مشخص نشده است.

سال گذشته و در پی رکود بازار BNPL جهانی، ارزش‌گذاری کلارنا از اوج ۴۶ میلیارد دلاری یک سقوط ۸۵ درصدی را تجربه کرد. این شرکت سال گذشته با تعدیل یک دهم از نیروهای خود حدود ۶.۷ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

سباستین سیماتکوفسکی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل کلارنا، در ماه آگوست اعلام کرد که شرکت در صورت بهبود شرایط بازار و اثبات خود در ایالات متحده، بازگشت به سوددهی و نمایش پتانسیل رشد، عرضه اولیه سهام را در دستور کار قرار می‌دهد.

سیماتکوفسکی دوشنبه (۶نوامبر)، گفت کلارنا «هرآنچه پیشتر گفته بود را محقق کرده» و با سوددهی در این سه ماهه برای تقویت خود در آخرین سه ماهه سال و ارزش‌آفرینی برای مشتریان و کسب‌وکارها تلاش می‌کند.

با این حال دیگر فعالان حوزه پرداخت و به ویژه BNPL در حال حاضر شرایط دشواری را تجربه می‌کنند. سهام شرکت Affirm، رقیب آمریکایی کلارنا، از اوج سال ۲۰۲۱ خود ۸۵ درصد فاصله گرفته و Adyen، فین‌تک هلندی، نیز به دلیل برآورده نکردن انتظارات تحلیل‌گران در ماه آگوست حدود ۴۰ درصد ریزش کرد.

علاوه بر شرایط دشوار اقتصادی و افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و کشور‌های اروپایی، رگولاتور‌ها نیز از عملکرد شرکت‌های BNPL اظهار نگرانی کرده‌اند. به گفته آنها توجیه کاملی برای وام‌ها وجود ندارد. اداره راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) در ماه اکتبر با انتشار داده‌هایی نشان داد کاربرانی که دائما از BNPL استفاده می‌کنند، به احتمال بیشتری در شرایط سخت اقتصادی قرار می‌گیرند.

کلارنا که در طول فعالیت خود با شرکت‌های بزرگی مثل خرده‌فروشی H&M، Ikea و Airbnb همکاری داشته به تازگی یک قابلیت هوش مصنوعی را در اختیار کاربران گذاشته تا بهترین مکان خرید یک کالا با بهترین قیمت را در داخل اپلیکیشن مشاهده کنند.

 

https://pvst.ir/gc3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو