skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فروشگاه‌ها از اتصال خود به شبکه ملی اعتبار مطلع نیستند زیرساخت مناسب، اطلاع‌رسانی ناکافی

۲۵ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اتصال به شبکه ملی اعتبار

فروشگاه‌های خرد متصل به شبکه ملی اعتبار یا «شما» که برای اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی طراحی شده است هنوز به صورت کامل از اتصال خود به این سامانه مطلع نیستند و نمی‌توانند کاربران را به سمت استفاده از این اعتبار سوق دهند.

به گزارش پیوست، گفت‌وگو با فروشندگان فروشگاه‌هایی که نام آنان در سامانه شبکه ملی اعتبار یا «شما» ثبت شده نشان می‌دهد که نمی‌دانند دستگاه‌های کارتخوانشان به این سامانه متصل شده است و مشتریانشان می‌توانند از اعتبار کالابرگ الکترونیکی بهره برند در مقابل تقریبا تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای متصل به این سامانه از چگونگی اتصال و چگونگی استفاده از آن مطلع هستند.

مدیر محتوایی طرح کالابرگ الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آموزش گسترده‌تر در این خصوص به مرور زمان می‌گوید.

محسن نیک‌نفس، مدیر محتوایی طرح کالابرگ الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به پیوست گفت: تا کنون ۱۵۰ هزار فروشگاه به شبکه ملی اعتبار متصل شده‌اند که در این میان ۴۰ هزار فروشگاه خرد به طور روزانه تراکنش دارند.

گفت‌وگو با فروشندگان برخی از فروشگاه‌های متصل به «شما» نشان می‌دهد که احتمالا ارتقای نرم‌افزار کارت‌خوان‌ها از جمله دلایلی باشد که نام آن‌ها در «شما» به نمایش در آمده است. بسیاری از آنان از ثبت‌نام در «شما» یا شبکه ملی اعتبار بی‌اطلاع هستند. نیک‌نفس در این باره به پیوست گفت: «درخواست عضویت در شبکه ملی اعتبار توسط خود فروشگاه‌ها ثبت می‌شود اما با توجه به تغییر شیفت امکان اینکه برخی از فروشندگان در مورد اتصال به طرح اطلاعی نداشته باشند وجود دارد. همچنین با توجه به نصب USSD روی کارت‌خوان‌ها ممکن است هنگام نصب آموزش داده نشده باشد که این موضوع به مرور زمان حل می‌شود.»

طبق بررسی‌های میدانی پیوست فروشگاه‌های زنجیره‌ای برخلاف فروشگاه‌های خرد، از اتصال به شبکه ملی اعتبار اطلاع دارند و در برخی از شعب خودپوسترهای اطلاع‌رسانی در مورد طرح کالابرگ الکترونیکی نصب کرده‌اند. با این وجود به نظر می‌رسد فروشندگان همچنان اطلاع کافی در مورد این طرح نداشته و خرید با تخصیص بخشی از یارانه را با طرح‌های تخفیفی مشابه اشتباه می‌گیرند.

این نکته‌ای است که مدیر محتوایی طرح کالابرگ الکترونیکی نیز در گفت‌وگو با پیوست به آن اشاره کرده و از زمان بر بودن آموزش اجرای آن به همه فروشگاه‌ها می‌گوید.

کالابرگ الکترونیکی

یارانه الکترونیکی
پوسترهای اطلاع‌رسانی کالابرگ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو

طرح کالابرگ الکترونیکی از ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ و در راستای اجرای سیاست اصلاح یارانه کالاهای اساسی با عنوان «جراحی اقتصادی»، ابتدا برای سه و سپس برای پنج دهک اول درآمدی اجرا شد. در این طرح اگر کسی ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را به خرید اعتباری از سبد ۱۱ قلم کالای اساسی اختصاص دهد، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار برای خرید از همین سبد به صورت تشویقی دریافت می‌کند.

در آخرین مرحله اجرای آن، از ۲۲ مهر ماه دهک‌های ۶ و ۷ نیز به مشمولان کالابرگ اضافه شده و جمعیت تحت پوشش در سطح کشور از ۴۱ میلیون به ۶۱ میلیون نفر افزایش پیدا کرده‌ است. به گفته معاون رفاه و امور اقتصادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرگزاری ایسنا، با اضافه شدن این دو دهک، ۸۰ درصد مردم مشمول استفاده این طرح شده‌اند.

خرید با استفاده از کالابرگ الکترونیکی

کالابرگ الکترونیکی به صورت اعتبار خرید به حساب سرپرست‌های خانوار واریز می‌شود. به این ترتیب خانواده‌هایی که قصد دارند از آن استفاده کنند باید در شبکه ملی اعتبار یا همان «شما»، ثبت نام کرده و درخواست خود را برای دریافت کالابرگ الکترونیکی قبل از واریز یارانه آن ماه اعلام کنند.

در سامانه شما میزان اعتبار تخصیص یافته به هر خانوار بر اساس کد ملی سرپرست تعریف شده و از طریق کارت‌های بانکی مختلف او قابل استفاده است. همچنین اگر کسی از افراد خانواده قصد خرید با پول نقد داشته باشد می‌تواند با دریافت رمز یک‌بار مصرف از «شما» و ارائه آن به فروشگاه‌های متصل به طرح، بدون نیاز به کارت بانکی خرید خود را انجام دهد.

با این وجود مسائلی مانند عدم اطلاع فروشندگان از اتصال به طرح کالابرگ باعث می‌شود مردم با مراجعه به فروشگاه‌های لیست شبکه ملی اعتبار، نتوانند از چنین قابلیتی استفاده کنند. زمانی‌که فروشنده از اتصال به این طرح اطلاعی نداشته باشد، احتمالا از نحوه اجرای آن نیز اطلاعی نداشته و این گزینه بدون استفاده می‌ماند. در نتیجه طرح کالابرگ الکترونیکی در تعداد زیادی از فروشگاه‌هایی که نام آن‌ها در لیست «شما» آمده و به عنوان فروشگاه فعال شناخته شده‌اند عملا اجرایی نمی‌شود.

علاوه بر امکان خرید حضوری با استفاده از کالابرگ، به گفته‌ سیدرضا یحیوی، مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مذاکراتی برای اتصال سه فروشگاه اینترنتی به این طرح انجام شده تا با اعلام آمادگی‌ها، امکان خرید اینترنتی نیز فراهم شود.

https://pvst.ir/g5w

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو