skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش مشمولان طرح تشویقی یارانه می‌تواند باعث استقبال از کالابرگ شود؟

۱ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

هیات دولت تصمیم به افزایش دهک‌های مشمول طرح تشویقی یارانه برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی از ۳ دهک به ۵ دهک درآمدی گرفته است. این در حالی است که بر اساس آخرین آمار وزارت کار تنها ۱ میلیون خانوار از ۹ میلیون خانوار مشمول از کالابرگ الکترونیکی استفاده کرده‌اند. در واقع، دولت سیزدهم با اجرا نکردن قانون بودجه ۱۴۰۱ در تخصیص کالابرگ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به تمام مشمولان یارانه، تلاش دارد با طرح تشویقی ۱۲۰ هزارتومانی دهک‌های مشمول را به استفاده از کالابرگ الکترونیکی تشویق کند.

به گزارش پیوست، هیات دولت در جلسه امروز خود (۱ شهریور) تصمیم به افزایش دهک‌های مشمول طرح تشویقی ۱۲۰ هزارتومانی برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی گرفته است. بر این اساس، مشمولان طرح تشویقی دولت از سه دهک اول به پنج دهک اول درآمدی افزایش می‌یابند. سخنگوی دولت در حاشیه این جلسه به مصوبه جدید هیات وزیران در افزایش دهک‌های مشمول طرح تشویقی دولت برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی اشاره کرد و گفت: «در جلسه امروز همزمان با گزارشی که وزیر کار از پیشرفت کالابرگ الکترونیکی ارائه کردند، تصمیم گرفته شد که امکان استفاده تسهیلات این طرح در مرحله حاضر برای سه دهک فراهم شده بود به ۵ دهک ارتقا یابد».

صولت مرتضوی وزیر کار نیز در حاشیه جلسه هیات وزیران از احتمال تغییر در دهک‌بندی خبر داد و گفت: «همکاران ما در وزارت رفاه مجددا آزمون وسع را بررسی می‌کنند احتمال اینکه تغییراتی در دهک‌بندی‌ها صورت بگیرد یعنی عده‌ای از دهک‌های بالا به دهک‌های پایین یا برعکس بروند وجود دارد».

وزیر کار در توضیح مصوبه جدید هیات وزیران برای افزایش دهک‌های مشمول کالابرگ الکترونیکی عنوان کرد: «در جلسه امروز با مسئولان اقتصادی دولت مقرر شد یارانه تشویقی که به سه دهک اول در قالب کالابرگ الکترونیکی داده می‌شد از فردا به ۵ دهک ارتقا یابد. به عبارتی، اگر ۵ دهک اول ۵۰ درصد از یارانه خود را به شکل کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند مشمول طرح تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی خواهند شد».

سخنگوی دولت و وزیر کار در حالی خبر از افزایش ۲ دهک به طرح یارانه تشویقی می‌دهند که دولت سیزدهم همچنان نتوانسته به تعهد قانونی خود در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی عمل کند. در قانون بودجه ۱۴۰۱ قرار شد دولت در ازای حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به دهک‌های مشمول کالابرگ الکترونیکی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ ارائه کند یا جایگزینی مناسب برای جبران تورم قیمت بر کالا‌های اساسی پیشنهاد دهد.

در همان زمان دولت سیزدهم طرح کالابرگ الکترونیکی را انتخاب کرد اما اجرای آن را تا ۸ ماه  به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های فنی به تاخیر انداخت و بعد از آن نیز با اجرای آزمایشی و دهک‌بندی از اجرای کامل آن بر اساس قانون بودجه سرباز زد. دولت تاکنون به الزام مجلس در ارائه کالابرگ الکترونیکی به قیمت شهریور ۱۴۰۰، عمل نکرده است و کالابرگ الکترونیکی را به قیمت روز ۱۱ کالای تعیین شده به دهک‌های مشمول ارائه می‌کند.

چندی پیش معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که تنها یک میلیون خانوار از ۹ میلیون خانوار مشمول از کالابرگ الکترونیکی استفاده کرده‌اند. معاون رفاه وزارت کار گفته بود که طرح کالابرگ الکترونیکی «گرانی و تورم و فاصله تورمی را پوشش می‌دهد». حال باید دید با وجود آماده شدن زیرساخت فنی ارائه کالابرگ الکترونیکی و طرح تشویقی دولت به دهک‌های اول درآمدی می‌تواند باعث افزایش استقبال مردم برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی شود یا این طرح به دلیل عدم التزام دولت به قانون بودجه با شکست روبه‌رو خواهد شد.

https://pvst.ir/fqt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو