skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیین‌نامه دسترسی به سوابق وسایل نقلیه در هیات دولت تصویب شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۷ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

دستگاه‌های مشخص‌شده در قانون بودجه ۱۴۰۲ مکلف هستند امکان استعلام برخط اطلاعات و سوابق وسایل نقلیه موتوری را فراهم کنند.

به گزارش پیوست، هیات دولت آیین‌نامه جز ۴ بند ک تبصره ۱۰ قانون بودجه را تصویب کرده است که بر اساس آن باید استعلام سوابق وسایل نقلیه فراهم شود.

بر اساس این بخش از قانون بودجه ۱۴۰۲: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های خودروسازی و سایر دستگاه‌های اجرایی دارای اطلاعات راجع به وسایل نقلیه موتوری، مکلفند با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امکان استعلام برخط اطلاعات و سوابق نقلیه موتوری را فراهم کنند.

این موارد شامل اطلاعات مالکیت، اعمال حقوقی انجام­‌شده راجع به وسیله نقلیه، سابقه تصادفات و معاینه فنی و همچنین اطلاعات و سوابق اشخاص است. این اطلاعات باید از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات وزارت ارتباطات با رعایت اصول حفاظتی و امنیتی و مشروط به رضایت طرفین معامله در اختیار پلتفرم‌های بخش خصوصی قرار بگیرد.

فرماندهی نیروی انتظامی نیز باید نسبت به ارائه خدمات وب‌سرویس صدور کد رهگیری به پلتفرم‌های بخش خصوصی برای ثبت معاملات وسایل نقلیه موتوری پیش از تعویض پلاک از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات اقدام کند.

حال با تصویب آیین‌نامه اجرایی این بخش از بودجه در هیات دولت که سازمان برنامه و بودجه با همکاری وزارت اقتصاد تهیه کرده است، انتظار می‌رود معامله‌کنندگان وسایل نقلیه موتوری از سوابق مورد معامله اطلاع یابند.

https://pvst.ir/g3q
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو