skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فقط ۵۰ درصد از تبلیغات آنلاین توسط یک انسان واقعی دیده می‌شود

سمانه سمیع تحریریه

۲۳ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه تبلیغات کسب‌وکارهای ایرانی به دلیل وجود تقلب از بین می‌رود همچنین ۵۰ درصد از کل تبلیغات آنلاین هیچ گاه فرصت دیده‌شدن توسط یک انسان واقعی را پیدا نمی‌کنند!

به گزارش پیوست، دژینو پلتفرم تشخیص تقلب کلیکی در گزارشی اعلام کرده است: تخمین زده می‌شود در سال گذشته، کسب و کارهای ایرانی مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیارد تومان را به دلیل وجود تقلب در تبلیغات از دست داده‌اند.

داده‌های این گزارش در بازه زمانی شهریور ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفته‌اند و دژینو در این باره گفته است: این داده‌ها نتایج تحلیل جلساتی (Sessions) هستند که به واسطه کلیک‌های صورت گرفته روی انواع تبلیغات آنلاین مثل بنرهای تبلیغاتی، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و غیره روی وب‌سایت تبلیغ‌دهندگان ایجاد شده است

در کسب‌و‌کارهای مطالعه شده در این گزارش، داده‌های مرتبط با تفاوت نرخ‌ سشن‌به‌کلیک بین ۲۰ تا ۴۰ درصدی لحاظ نشده است.

سشن چیست؟

طبق تعریف دژینو به بارگذاری یک وب‌سایت و فعالیت کاربر در یک بازه زمانی مشخص، سشن گفته می‌شود و سشن تقلبی، به سشنی گفته شده می‌شود که به واسطه کلیک نامعتبر روی تبلیغات آنلاین، در وبسایت تبلیغ‌دهنده ایجاد شده است. 

در ادامه این گزارش به این نکته نیز اشاره شده است که در این گزارش وضعیت‌ تقلب‌ تبلیغاتی‌ آنلاین مربوط به تقلب‌های کلیکی بوده و سایر انواع تقلب تبلیغاتی در این تخمین لحاظ نشده است.

در فصل اول این گزارش آمده بیش از ۳۰ هزار‌ کانال‌ ورودی‌ ترافیک توسط الگوریتم‌های دژینو مورد بررسی قرار گرفته‌اند و ۱۶ صنعت مختلف از خدمات کشف تقلب این شرکت استفاده کرده‌اند که سفر و گردشگری، مهاجرت و رمزارز بخشی از این ۱۶ صنعت هستند.

 

منابع(سورس) بررسی شده در این گزارش هم دیجی‌کالا،تپسل، مدیااد، سنجاق، یکتانت بوده‌اند. بیش از ۱۵ مدیوم مختلف در کانال‌های بررسی شده مورد ازریابی قرار گرفته که بنرهای تبلیغاتی، پوش نوتیفیکشن، سوشال مدیا هم بخشی از این مدیوم‌ها بوده است.

صنعت تکنولوژی و الکترونیک

در ادامه گزارش به پراکندگی جغرافیایی جلسات هم اشاره شده و آمده است که تهران، اصفهان و خراسان رضوی جزو سه استانی هستند که بیشترین سشن را بررسی کرده‌اند و ۸۹ درصد از سشن‌های بررسی شده از موبایل استفاده کرده‌اند. بیشترین سشن تقلبی هم در روزهای چهارشنبه و کمترین سشن تقلبی در روزهای جمعه هر هفته اتفاق افتاده است.

دسته‌بندی‌های مادر‌،کودک‌و‌نوزاد، غذا‌و‌آشـپزی، کتاب‌ و‌ ادبیات به طور متوسط بیشـترین میزان سشن تقلبی را روی وب‌سایت تبلیغ دهندگان ایجاد کرده‌اند و صنعت تکنولوژی‌ و‌ کالاهای الکترونیک با ۳۱ درصد سشن تقلبی، بیشترین زیان را از تقلب در تبلیغات آنلاین دیده است.

همچنین در این گزارش آمده ۹۰ درصد از تبلیغات کسب‌و‌کارها در گوگل، به نوعی با یکی از انواع تقلب تبلیغاتی درگیر هستند

 

دژینو در زمستان ۹۹ با هدف افزایش پرفورمنس کمپین‌های تبلیغاتی در تبلیغات آنلاین فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون در دو راند از مجموعه دیجی‌نکست بازوی نوآوری گروه دیجی‌کالا جذب سرمایه کرده است. دژینو هدف خود را  بهبود و ارتقای کیفیت صنعت تبلیغات آنلاین در ایران می‌داند.

گزارش کامل دژینو 

 

https://pvst.ir/g53
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو