skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

سینا حسن‌زاده نویسنده میهمان

۶ رویداد سیاسی با حضور هوش مصنوعی

سینا حسن‌زاده
نویسنده میهمان

۵ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

تاثیر فناوری هوش مصنوعی بر سیستم دولت‌ها و ساختار سیاسی آن‌ها در حال گسترش است. دستکاری محتوا و تولید مطالب، عکس و ویدئو جعلی جامعه جهانی را نگران آینده این فناوری کرده است. رویدادهای مهم سیاسی که در این چند سال رخ داده است و هوش مصنوعی در آن دخل و تصرف داشته نشان از نفوذ و تاثیرگذاری این فناوری بر جنبه سیاسی کشورها دارد.

به گزارش پیوست‌، نگرانی مردم درباره خطر کمپین‌هایی است که با تصاویر جعلی یا صوت و ویدیوهای جعلی افکار عمومی را تحت تاثیر قرا می‌دهد. جنبه خطرناک دیگر این ماجرا آشنا نبودن با روش مقابله با این محتواهای جعلی است.

دستکاری محتوا توسط هوش مصنوعی، افکار عمومی نگران آینده این فناوری

نگرانی در رابطه با نظرات تولید شده توسط هوش مصنوعی، ترجیحات سیاسی افراد واقعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، زیرا قبلا Astroturfing سیاسی تجربه شده  و طی ۱۰ها سال رشد کرده است. Astroturfing یعنی استفاده از حساب‌های کاربری آنلاین جعلی برای ایجاد توهم حمایت از سیاستی خاص.

تهدیدهایی از این دست، سنگین و آزاردهنده به‌نظر می‌رسد، زیرا برجسته و بسیار مطرح هستند و ما می‌دانیم به دنبال چه باید بگردیم و به‌راحتی می‌توانیم آثار آن را تصور کنیم.

آینده در حقیقت بسیار جالب‌تر خواهد بود. حتی برخی از بهت‌آورترین تاثیرات بالقوه هوش مصنوعی روی سیاست صرفا بد نخواهد بود. ما می‌توانیم چندین خط راست بین ظرفیت‌های کنونی هوش مصنوعی با نتایج دنیای واقعی بکشیم. خطوطی که با استانداردهای درک و فهم حال حاضر عموم مردم بسیار شگفت‌آور است.

با در نظر گرفتن این موضوع، به ۶ رویداد مهم می‌پردازیم که عصر جدید سیاست هدایت‌ شده توسط هوش مصنوعی را اعلام می‌کند. شاید با فناوری و سطح قابلیت‌های هوش مصنوعی امروزی نه، اما همه این نقاط در آینده نزدیک دست‌یافتنی به‌نظر می‌آید.

 نقطه عطف هوش مصنوعی سیاسی چیست؟

نشانه‌های خوب باید پرمعنا باشند و نتایج مهمی را ارائه دهند که با اتفاقات دنیای واقعی مطابقت داشته باشد. یکی از ویژگی‌های این نشانه‌ها محتمل و دست‌یافتنی بودن آن‌ها است. همچنین، باید آن‌ها را بتوان مشاهده کرد و از زمان دستیابی به این نشانه‌ها مطلع شد.

نگرانی‌ها درباره بالا و پایین‌ کردن انتخابات توسط هوش مصنوعی در آزمایش مشاهده‌پذیری شکست می‌خورد. خطرهای دستکاری انتخابات از طریق تبلیغات رباتیک جهت منافع کاندیدا یا احزاب، تهدیدی واقعی است، اما انتخابات پیچیدگی‌های زیادی دارد.

 اگر هوش مصنوعی نامزد انتخابات شود، آیا احتمال برگزیده شدن وجود دارد؟

همه به امکان قانونی‌ بودن شرکت هوش مصنوعی یا دستیار فناورانه در انتخابات و پیروزی آن علاقمند شده‌اند. علاقه‌ای که در دنیای ادبیات گمانه‌زنی شکل گرفته‌است. در دنیایی که ویدیوهای دیپ فیک می‌توانند درباره دیدگاه و اعمال کاندیدای انسانی اطلاعات نادرست بدهند و سیاست‌مداران انسانی می‌توانند آواتارها و ربات‌ها را به‌جای خود روی صحنه بفرستند، برای هوش مصنوعی نیز امکان دارد که حضور رسانه‌ای سیاست‌مداران را تقلید کند.

برای مثال، سال ۲۰۱۷ در روسیه، سیاست‌مداران مجازی در انتخابات ملی رای آوردند. با این حال، این قضیه در آزمایش‌ها رد شد. اگر حتی جوامع رای‌دهنده و سازمان‌های قانونی احتمالا با خودکارسازی و دستیاری هوش مصنوعی توافق کنند، اما عصر مسئولان برگزیده غیرانسانی هنوز دور از دسترس است.

نقطه عطف سیاسی بعدی برای هوش مصنوعی

در ابتدا بهتر است به رویدادهای مهمی بپردازیم که تقریبا به نقطه واقعیت رسیده‌اند. این‌ها دستاوردهایی هستند که به‌نظر می‌رسد در قلمروی فنی موجود هوش مصنوعی جای می‌گیرند و زمین بازی برایشان فراهم است.

رویداد ۱: قانون‌گذار یا آژانس‌ها، شهادت یا نظر تولید شده و ثبت‌ شده توسط هوش مصنوعی را می‌پذیرند.

قانون‌هایی وجود دارد که هوش مصنوعی تحت دستور کاربران انسانی آن را نوشته و مجری قانون آن را معرفی کرده‌است. اولین بار چند مثال از نوشته‌ شدن لایحه‌ها توسط هوش مصنوعی در ماساچوست و خانه نمایندگان آمریکا دیده شد. سپس، بسیاری از مجریان قانون لایحه‌هایشان را با هوش مصنوعی نوشتند، برای اظهارات خود به کمیته از چت‌ جی‌پی‌تی کمک گرفتند و سخنرانی‌هایشان را به هوش مصنوعی سپردند.

اغلب لایحه‌ها و سخنرانی‌ها بیشتر شیرین‌کاری بود تا جایی که به‌صورت جدی مورد نقد قرار گرفت و به آن‌ها رسیدگی شد. این لوایح کوتاه بودند و سطوح بی‌اهمیتی از ماده‌های قانونی را در بر داشتند یا ردپای سنگینی از ویرایش و راهنمایی قانون‌گذار روی آن‌ها بود که این امر از طریق دستورهای بسیار خاص برای ابزار هوش مصنوعی مدل زبانی بزرگ مثل چت جی‌پی‌تی انجام می‌شد.

رویداد مهمی که درباره‌اش می‌گوییم، پذیرفتن شهادت‌ درباره احکامی است که کاملا هوش مصنوعی آن را نوشته‌ است. برای اطمینان از صحت و درستی، بخش زیادی از نوشته‌ها با کمک و استفاده از فناوری‌های دستیاری هوش مصنوعی انجام خواهد شد. حالا برای این‌که این رویداد برجسته بیهوده نباشد، باید شرط دیگری را اضافه کنیم، ثبت‌شده تحت اسم هوش مصنوعی.

چیزی که این نشانه را مهم می‌کند، ثبت‌ شدن آن به نام هوش مصنوعی است. بدین ترتیب، بدنه دولت، دیدگاه و چشم‌انداز هوش مصنوعی در بحث‌های عمومی را قانونی می‌شمارد و می‌پذیرد. با وجود التهاب عموم مردم درباره هوش مصنوعی، این قضیه زیاد طول نمی‌کشد.

رویداد ۲: هوش مصنوعی، اقتباسی از اولین نسخه اصلاحیه قانونی جدید را برای لایحه می‌نویسد.

از شهادت که بگذریم، مسیری فوری برای سیاست‌های تولیدی هوش مصنوعی وجود دارد که تبدیل به قانون شود، قانون‌گذاری خرد. این اصطلاح به برخی از تغییرات جزئی در قانون‌ها یا لایحه‌های موجود گفته می‌شود که برای خدمت به منافع خاصی تنظیم شده‌است. قانون‌گذاری خرد نقطه شروع طبیعی برای هوش مصنوعی به‌شمار می‌رود، زیرا به‌ سختی محدود شده و مربوط به تغییرات کوچکی است که بخشنامه‌های مرتبط با هدفی مشخص به‌خوبی آن را هدایت می‌کند.

قانون‌گذاری خرد اغلب به‌طور محرمانه اعمال می‌شود. حتی ممکن است آن را به‌طور ناشناس در سیل اصلاحات مختلف ثبت کنند تا استفاده اصلی آن مخفی بماند. به همین دلیل، قانون‌گذاری خرد اغلب می‌تواند برای جامعه بد باشد. این نوع قانون‌گذاری آنقدر جا افتاده است که هوش مصنوعی بتواند از آن بهره‌برداری کند. حکمرانان باید به‌دقت خطرهای بالقوه هوش مصنوعی در حوزه سیاست‌گذاری را بررسی کنند.

رویداد ۳: پیام‌رسانی سیاسی قدرت‌ گرفته از هوش مصنوعی از توصیه‌نامه‌های کمپین مشاوره‌ای در آزمایش نظرسنجی پیشی می‌گیرد.

برخی از مهم‌ترین مفاهیم نزدیک به هوش مصنوعی برای سیاست در پشت درهای بسته اتفاق می‌افتد. رقبای سیاسی و ناظران انتخابات مانند هر شخص دیگری برای بهبود کیفیت کارشان به هوش مصنوعی روی خواهند آورد. در حال حاضر شاهد کاندیداهای سیاسی هستیم که از تصاویر تولیدی هوش مصنوعی برای محتوای شبکه‌های اجتماعی خود بهره می‌برند و برگزارکنندگان انتخاباتی را می‌بینیم که نتایج را با پاسخ‌های تولیدی هوش مصنوعی شبیه‌سازی می‌کنند.

قدم بعدی این تحول، پیام‌رسانی سیاسی توسعه‌ یافته توسط هوش مصنوعی است. امروزه نظرسنجی آزمایش پیام از ابزار اصلی رقبای سیاسی به‌شمار می‌رود. به‌طوری که چند فرمولاسیون مختلف از یک وضعیت را می‌نویسند و مورد آزمایش قرار می‌دهد تا ببینند توجه مخاطبان به کدام بیشتر جلب می‌شود و پاسخ مثبت می‌دهند. همانطور که برگزارکننده نظرسنجی سیاسی باتجربه می‌تواند براساس مشاهدات خود از کمپین‌های گذشته و تاثیر آن روی وضعیت عموم مردم، استراتژی‌های پیام‌رسانی موثر را پیش‌بینی کند، هوش مصنوعی هم می‌تواند درباره گفتمان عمومی، سخنرانی‌های کمپینی و گزارش‌دهی سیاسی آموزش ببیند.

دستاوردهای آینده‌نگرانه هوش مصنوعی به‌عنوان بازیگر دموکراسی

نقاط عطف قبلی کوتاه‌مدت بودند. حالا بیایید به احتمالات واقعا انقلابی نگاه کنیم. یک سال پیش، این مفاهیم پوچ به‌نظر می‌رسیدند، اما اکنون با فناوری‌های کنونی و آینده قانع‌کننده‌تر هستند.

رویداد۴: هوش مصنوعی با پلتفرم خود حزب سیاسی ساخته و کاندیداهای برنده انتخابات را جذب می‌کند.

هوش مصنوعی نمی‌تواند و اجازه ندارد که برای مقامی نامزد شود اما ممکن است بتواند بنیان‌گذار حزب سیاسی‌ باشد. هوش مصنوعی می‌تواند پلتفرمی سیاسی تولید کند که برای جذب علاقه برخی از مردم میانه‌رو برنامه‌ریزی شود و عملی مستقلانه یا با کمک انسان میانجی مانند مشاور سیاسی یا سازمان قانونی انجام دهد و بتواند رسما به عنوان حزبی سیاسی ثبت شود. این هوش می‌تواند در برگه‌های رای به نفع خود امضا جمع کند و کاندیداهای انسانی را برای گرفتن مقام  جذب کند.

کمپین حزبی ترکیبی اهل دانمارک در سال ۲۰۲۲ قدمی بزرگ در همین راستا برداشته‌ است. جمعی از هنرمندان در دانمارک، چت‌باتی ساختند تا با اعضای جامعه خود در دیسکورد ارتباط برقرار کنند. آن‌ها با استفاده از چت‌بات درباره ایدئولوژی سیاسی خود بر اساس تجزیه و تحلیل بنیادهای تاریخی حزبی در کشور مکالمه می‌کردند. همه این‌ها با نسل‌های اولیه هوش مصنوعی عمومی اتفاق افتاد و نه سیستم‌های کنونی مانند چت جی‌پی‌تی. با این‌حال، حزب در دریافت امضای کافی و به‌دست آوردن رای شکست خورد و نمایندگی پارلمان را از دست داد.

تلاش‌های آینده رهبری هوش مصنوعی ممکن است موفقیت‌آمیز باشد. شما می‌توانید هوش مصنوعی مولدی را با مهارت‌های هم‌سطح یا فراتر از فناوری‌های پیش‌روی امروزی تصور کنید که مجموعه‌ای از مواضع سیاسی را تنظیم می‌کند. مواضعی که با هدف دریافت حمایت از گروه مردمی خاص یا حتی اجماعی موثر با ظرفیت جذب حمایت گسترده ساخته شده‌ است. ما می‌توانیم حزبی جدید با قلاب خبری قدرتمند و هوش مصنوعی در هسته اصلی بسازیم و آن را، به‌خصوص در نظام چندحزبی اروپا، متصور شویم که آرای مردمی را می‌برد.

رویداد ۵: هوش مصنوعی مستقلانه سود به‌دست می‌آورد و در کمپین‌های سیاسی همکاری می‌کند.

حالا برویم سراغ ظرفیت ضروری بعدی سیاست مدرن یعنی جذب سرمایه. « نهادی که توانایی مدیریت کمک‌ها به صندوق کمپین سیاسی را دارد» این تعریف واقعی از بازیگری سیاسی است که هوش مصنوعی نیز کاملا توان انجام چنین کاری را دارد.

هوش مصنوعی مانند انسانی واقعی می‌تواند با روش‌های مختلف، مردم را به مشارکت در کمپین‌های سیاسی قانع کند. هوش مصنوعی می‌تواند سرمایه بذری را از فرد کنترل‌کننده‌اش بگیرد و آن را در جای مناسب سرمایه‌گذاری کند. می‌تواند کسب‌وکاری را شروع کند که درآمد دارد. علاقمندی و آزمایش‌ها در زمینه خودکارسازی کسب‌وکار در حال رشد است. کسب‌وکارهای تولید شده توسط چت جی‌پی‌تی هنوز نمی‌تواند دنیا را تسخیر کند. با این‌حال، چنین امکانی دقیقا در جایگاه نماینده‌های الگوریتمی قرار دارد که تجارت پرسرعت مدرن و ظرفیت‌های امور مالی خودکار را تقویت می‌کند. ظرفیت‌هایی که همین اکنون نقش مهمی در خودکارسازی کسب‌‌‌‌وکار و تصمیم‌های مالی دارد.

هوش مصنوعی همچنین مانند بیشتر کارآفرینان سیاسی می‌تواند پیام‌های سیاسی برای اقناع انسان‌ها تولید کند تا سرمایه خود را در راستای کمپین یا مسیر خاص دیگری صرف کنند. هوش مصنوعی به تعدادی انسان در چرخه کاری خود نیاز دارد و باید فعالیت‌های خود را در دولت ثبت کند.

رویداد ۶: هوش مصنوعی به خط‌مشی هماهنگی در حوزه‌های قضایی مختلف دست می‌یابد.

در نهایت، به منطقی‌ترین تاثیر نتیجه‌گرفتن در سیاست عمومی می‌رسیم. حتی اگر هوش مصنوعی در حال حاضر یا آینده نتواند خواسته و ترجیحات شخصی خود را داشته باشد، انسان‌ها می‌توانند برای آن اهدافی مانند کاهش مالیات یا رگولاتوری بازار تعیین کنند.

هوش مصنوعی ابزارهایی مشابه انسان‌ها برای رسیدن به چنین نتایجی دارد. این فناوری می‌تواند پیام‌هایی را تنظیم و حمایت کند و ایده‌هایی را از طریق کانال‌های دیجیتالی مانند پست و ویدیوی شبکه‌های اجتماعی ترویج دهد. لابی‌کردن، هدایت ایده‌ها و تاثیرگذاری بر سیاست‌گذاران کلیدی و حتی قانون‌گذاری نیز از این بر می‌آید.

بخش «حوزه‌های قضایی مختلف» کلید اصلی این ماجرا است. یک قانون واحد به دلایل کاملا منطقی ممکن است به عوامل زیادی نسبت داده شود. عواملی مانند قهرمانی کاریزماتیک، حرکتی سیاسی یا تغییری در اتفاقات. تاثیر هر یک از بازیگران صحنه سیاست، مانند هوش مصنوعی، زمانی محسوس‌تر می‌شود که موفقیتشان در مکان‌های متفاوت بروز داشته باشد. مقیاس‌پذیری دیجیتالی هوش مصنوعی به آن کمک می‌کند تا به چنین نتایج هماهنگی دست یابد.

https://pvst.ir/his

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو