skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش تنش‌ها: آمریکا دسترسی چین به رایانش ابری را محدود می‌کند

۱۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ تیر ۱۴۰۲

وال‌استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع می‌گوید دولت بایدن قصد دارد دسترسی شرکت‌های چینی به خدمات رایانش ابری ایالات متحده را محدود کند. غول‌های آمریکایی از جمله گوگل، مایکروسافت، آمازون و اوراکل بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات رایانش ابری در جهان هستند.

به گزارش پیوست، در صورت اجرایی شدن این قانون از سوی دولت بایدن، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری باید پیش از ارائه خدماتی که از چیپ‌های پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می‌کنند از دولت آمریکا مجوز بگیرند.

آمریکا و متحدانش پیش از این صادرات چیپ‌های پیشرفته‌ای را که در صنعت هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های نوین کاربرد دارند به چین محدود کرده‌اند. پکن نیز به تازگی صادرات فلزات اساسی تولید چیپ را محدود کرده است و شرکت‌های صادرکننده برای ادامه یا آغاز صادرات باید از دولت چین مجوز دریافت کنند.

به گفته وال‌استریت ژورنال، محدودیت پیشنهادی دولت آمریکا قرار است جلوی دور زدن تحریم‌های قبلی را بگیرد. تحلیلگران امنیت ملی ایالات متحده پیش از این هشدار داده‌اند شرکت‌های هوش مصنوعی چین با استفاده از خدمات ابری تحریم‌های صادرات چیپ را دور می‌زنند.

خدمات ابری به مشتریان اجازه می‌دهند بدون خرید تجهیزات (از جمله چیپ) پیشرفته‌ای مثل A100 از شرکت انویدیا که در لیست تحریم‌ها قرار دارند به قدرت پردازشی آنها دست پیدا کنند.

امیلی واینستین، یکی از محققان مرکز امنیت و تکنولوژی‌های نوپای جورج تاون، می‌گوید: «اگر شرکت چینی مایل به دسترسی به Nvidia A100 باشد، از طریق هر ارائه‌دهنده ابری‌ای می‌تواند این کار را انجام دهد. این کار کاملاً قانونی است.»

پیش‌بینی می‌شود وزارت بازرگانی آمریکا در هفته‌های آینده و به صورت توسعه‌ای بر سیاست کنترل صادرات نیمه‌رسانا این مقررات را معرفی کند.

ممنوعیت استفاده از خدمات رایانش ابری تازه‌ترین رویداد روابط پرتنش واشنگتن و پکن در حوزه نیمه‌رسانا و تکنولوژی‌های پیشرفته است.

دولت بایدن که نگران پیشرفت چین در حوزه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی است در تلاش است از انتقال چیپ و محصولات و خدمات دیگر به شرکت‌های چینی جلوگیری کند.

چین نیز واکنش‌هایی نشان داده است که از جمله می‌توان به ممنوعیت خرید یکسری شرکت‌ها از شرکت میکرون، بزرگ‌ترین تولیدکننده چیپ حافظه آمریکا، اشاره کرد.

سیاست جدید آمریکا دامنه محدودیت‌های صادراتی را فراتر از تولیدکنندگان چیپ و تجهیزات گسترش می‌دهد. مایکروسافت و آمازون از جمله بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات ابری هستند که به دلیل حضور پررنگ در بازار چین احتمالاً بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

دولت بایدن اکتبر سال گذشته از محدودیت‌های صادرات چیپ و تجهیزات رونمایی کرد اما این محدودیت‌ها در مقررات نهایی وارد نشدند. پیش‌بینی می‌شود دولت آمریکا طی چند هفته آینده از محدودیت‌های به‌روز نهایی رونمایی کند که احتمالاً چیپ‌های هوش مصنوعی انویدیا و دیگر تولیدکنندگان را در بر می‌گیرد. مقررات جدید ابری هم بخشی از همین سیاست‌ها خواهند بود.

افزون بر این مقامات و قانون‌گذاران آمریکایی علاوه بر کنترل صادرات گام‌های دیگری را برای محدود کردن فعالیت ارائه‌دهندگان چینی از جمله علی‌بابا و تنست نیز در دستور کار دارند.

https://pvst.ir/fc5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو