skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمریکا محدودیت‌های تازه‌ای را برای صادرات چیپ هوش مصنوعی به چین بررسی می‌کند

۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

به گفته افراد مطلع دولت بایدن با ترس از افرایش قدرت رقبا محدودیت‌های تازه‌ای را برای صادرات چیپ‌های هوش مصنوعی به چین در دست بررسی قرار داده است.

به گزارش پیوست به نقل از وال‌استریت ژورنال، وزارت بازرگانی آمریکا ممکن است تا پایان ماه آینده ارسال چیپ‌های ساخت انویدیا و دیگر تولید کنندگان را به چین و دیگر کشور‌های نگران کننده بدون مجو متوقف کند.

این اقدام بخشی از مقرراتی است که در ماه اکتبر اعلام شد و تمهیدات بیشتر کنترل صادرات را شامل می‌شود. وزارت دادگستری آمریکا هنوز به درخواست اظهارنظر پاسخی نداده است.

پس از آن که سال گذشته محدودیت‌های آمریکا دسترسی چین به بیشتر چیپ‌های پیشرفته انویدیا و AMD را قطع کرد، اقدام جدید دولت آمریکا محدودیت‌های بیشتری را اضافه می‌کند.

انویدیا در پاسخ به محدودیت‌ها نسخه‌ای از چیپ‌های هوش مصنوعی به نام A800 را برای بازار چین طراحی کرده است که پایین‌تر از سطح محدودیت‌های وزارت بازرگانی آمریکا برای صادرات هستند. این چیپ جایگزین A100 است که به طور گسترده برای پردازش در مراکز داده استفاده می‌شود.

اما محدودیت‌های جدید وزارت بازرگانی آمریکا حتی فروش A800 را هم بدون مجوز ممنوع می‌کند.

دولت بایدن همچنین در حال بررسی محدودیت‌هایی برای اجاره خدمات ابری به شرکت‌های چینی است. شرکت‌های چینی خرید خدمات ابری را راهی برای دور زدن تحریم‌‌ چیپ‌های پیشرفته می‌دانند.

هنوز مشخص نیست که این قوانین دقیقا چه زمانی نهایی می‌شوند و تولید کنندگان همچنان برای کاهش محدودیت‌ها یا جلوگیری از تحریم‌های جدید تلاش می‌کنند. دولت آمریکا احتمالا تا پس از دیدار جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، از چین که قرار است اوایل ماه جولای انجام گیرد برای معرفی محدودیت‌های جدید صبر می‌کند.

مذاکرات پیرامون چیپ‌های هوش مصنوعی در حالی بالا گرفته است که ابزارهای هوش مصنوعی از جمله ChatGPT تنها کمی پس از اجرایی شدن اولین محدودیت‌های آمریکا به یک پدیده مهم فرهنگی تبدیل شدند.

مقامات و سیاست‌گذاران ایالات متحده بیش از پیش از لنز امنیت ملی به هوش مصنوعی نگاه می‌کنند. اسلحه‌های مجهز به هوش مصنوعی ممکن است به برتری آمریکا نسبت به رقبا منتهی شود و ابزارهای هوش مصنوعی را می‌توان برای ساخت سلاح‌های شیمیایی یا کد‌های کامپیوتری مخرب استفاده کرد.

با این حال محافظت تکنولوژی‌های اساسی و به حداقل رساندن تاثیر آن بر فعالیت شرکت‌های آمریکایی و کشور‌های متحد چالش بزرگی برای دولت آمریکا است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، در ماه آوریل گفت: «ما با یک حیاط کوچک و فنس بلند داریم از تکنولوژی‌های بنیادیمان محافظت می‌کنیم.»

وزارت بازرگانی در ماه اکتبر چندین محدودیت سخت‌گیرانه را برای چیپ‌های پیشرفته و ماشین‌ آلات ساخت چیپ اعلام کرد اما هنوز مقررات رسمی را مشخص نکرده است. دولت بایدن از پاییز سال گذشته در حال بررسی نظرات کسب‌وکارها و مذاکره با کشور‌های متحد است.

آمریکا متحدانی مثل ژاپن و هلند را به اجرای چنین محدودیت‌هایی مجاب کرده و در حال تنظیم لیست مشترکی از اقلام ممنوعه است.

با این حال انتظار می‌رود که دولت آمریکا اجازه فعالیت و توسعه مراکز موجود تولیدکنندگان چیپ کره‌ای و تایوانی را در حوزه چیپ‌های غیرپیشرفته در چین صادر کند.

دولت بایدن همچنین در حال بررسی یک دستور اجرایی است که سرمایه‌گذاری آمریکا در چین و دیگر رقبای ژئوپلیتیک را محدود می‌کنند. همین مساله و تنش دیرینه میان آمریکا و چین باعث شده تا غول‌های آمریکا به دنبال منزلگاه جدید خود به سراغ هند بروند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری آمریکا نیز رد پولشان به ژاپن می‌رسد.

 

https://pvst.ir/f9u

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو