skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش مک‌کینزی: هوش مصنوعی می‌تواند سالانه تا ۴.۴ هزار میلیارد دلار ارزش‌آفرینی کند

۳۰ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

بر اساس گزارش جدید مک‌کینزی که پتانسیل اقتصادی هوش مصنوعی مولد را بررسی می‌کند، این تکنولوژی می‌تواند سالانه بین ۲.۶ تا ۴.۴ هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.

به گزارش پیوست، به نقل از اینسایدر، گزارش مک‌کینزی (معتبرترین شرکت مشاور مدیریت جهان) در مورد پتانسیل اقتصادی هوش مصنوعی مولد (Generative AI) می‌گوید به واسطه «۶۳ مورد استفاده هوش مصنوعی مولد در ۱۶ فعالیت تجاری» مبلغی بین ۲.۶ تا ۴.۴ هزار میلیارد دلار سالانه به اقتصاد جهانی اضافه می‌شود. این مبلغ هنگفت با میزان تولید ناخالص انگلستان در سال ۲۰۲۱ برابر می‌کند.

هوش مصنوعی مولد ابزارهایی مثل ChatGPT از اوپن‌ای‌آی و بارد گوگل را در بر می‌گیرد که جهان را با توانایی‌های مختلف در تولید محتوا، موسیقی و کدنویسی تحت تاثیر قرار داده‌اند.

جامعه نیز روی خوشی به این تکنولوژی نشان داده است. چت‌بات هوشمند اوپن‌ای‌آی توانست رکورد اپلیکیشن‌های تاریخ در جذب کاربر را جابه‌جا کند و در کمترین زمان ممکن به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر برسد.

بر اساس گزارش مک‌کینزی، هوش مصنوعی مولد در آینده صنایع مختلفی از جمله بانکداری، تکنولوژی‌، داروسازی، محصولات پزشکی و خرده‌فروشی به روشنی تاثیر‌گذار خواهد بود. این تکنولوژی بین ۲۰۰ تا ۳۴۰ میلیارد دلار ارزش به صنعت بانکداری و ۲۴۰ تا ۳۹۰ میلیارد دلار ارزش به خرده‌فروشی اضافه می‌کند.

طبق این گزارش، حدود ۷۵ درصد از ارزش‌آفرینی این تکنولوژی در چهار بخش انجام می‌گیرد: عملیات‌های مشتریان، بازاریابی و فروش، مهندسی نرم‌افزار و تحقیق و توسعه.

هوش مصنوعی مولد در صنایع برای موارد مختلفی مثل خودکارسازی ارتباط با مشتریان، ساخت پیام‌های شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان، کدنویسی و حتی «طراحی مولد» را شامل می‌شود که به گفته این گزارش «فرایند توسعه داروها و مواد جدید را تسریع می‌کند».

توانایی بالای این تکنولوژی برای درک زبان طبیعی می‌تواند بازدهی کارکنان در کارهای زمان‌بر را از ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش دهد.

این مساله به ویژه بر قشر پردرآمدی مثل دانش‌ورزان تاثیر‌گذار است و به گفته مک‌کینزی، «هزاران میلیارد دلار به ارزش اقتصاد جهانی» اضافه می‌کند.

گزارش مک‌کینزی یکی از اولین مواردی است که گستره اقتصادی هوش مصنوعی را بررسی می‌کند. جی‌پی‌مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا، نیز پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود تکنولوژی هوش مصنوعی ۳۰۰ میلیون جایگاه شغلی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 

https://pvst.ir/f68

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو