skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر متا: هوش ChatGPT کمی بیشتر از یک سگ است

تحریریه پیوست

۲۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

مدیر ارشد هوش مصنوعی متا می‌گوید سیستم‌های هوش مصنوعی فعلی از جمله ChatGPT، نه تنها از هوشی در سطح انسان برخوردار نیستند بلکه به سختی باهوش‌تر از یک سگ به حساب می‌آیند. او در ادامه صحبت‌های خود گفت متا در حال توسعه یک هوش مصنوعی جدید است که از محتوای ویدیویی برای یادگیری استفاده می‌کند و هوشمند‌تر از مدل‌های فعلی است.

به گزارش پیوست، چت‌بات‌های هوشمند از جمله ChatGPT با استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ کارهایی مثل تولید متن و تصویر را شبیه به انسان انجام می‌دهند. این مدل‌های زبانی بزرگ که با دادهای بسیاری زیادی آموزش دیده‌اند زبانی مشابه انسان یا زبان طبیعی را تولید می‌کنند.

توسعه سریع این سیستم‌ها باعث نگرانی‌ بسیاری از فعالان تکنوولژی شده است و به گفته آنها خطر حیاتی برای انسان به دنبال دارد. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا می‌گوید هوش مصنوعی «یکی از بزرگترین خطرات برای آینده بشریت است.»

ژاک آتالی، اقتصاد دان و نظریه‌پرداز اجتماعی که در رابطه با تکنولوژی می‌نویسد در کنفرانس ویوا تک گفت که خوب یا بدن بودن هوش مصنوعی به استفاده از آن بستگی دارد.

آتالی گفت: «اگر شما هوش مصنوعی را برای توسعه بیشتر سوخت‌های فسیلی استفاده کنید، بسیار بد است. اگر برای توسعه اسلحه‌ استفاده کنید، آنهم مخوف است. اما در مقابل می‌توان از آن برای درمان فوق‌العاده، برای تحصیل عالی، برای فرهنگ خوب استفاده کرد.»

در همین جلسه از یان لکان، مدیر ارش هوش مصنوعی شرکت متا، نیز در مورد محدودیت‌های هوش مصنوعی سوال شد. او با تمرکز بر هوش مصنوعی مولدی که از مدل‌های زبانی بزرگ استفاده می‌کنند گفت آنها خیلی هوشمند نیستند زیرا تنها روی زبان  تمرکز دارند.

لکان گفت: «این سیستم ها هنوز خیلی محدود هستند، آنها درکی از واقعیت جهان واقعی ندارند زیرا تنها با استفاده از متن، مقدار عظیمی متن، آموزش دیده‌اند. بیشتر دانش انسانی ارتباطی با زبان ندارد… پس هوش مصنوعی این بخش از تجربه انسان را کسب نکرده است.»

لکان افزود که سیستم هوش مصنوعی می‌تواند آزمون Bar را که برای وکالت طراحی شده پشت سر بگذارد اما توان یادگیری ظرف شستن را ندارد که حتی یک کودک ۱۰ ساله‌ هم در «۱۰ دقیقه یاد می‌گیرد.»

لکان در پایان گفت: «این به ما می‌گوید که چیز خیلی بزرگی را… برای رسیدن به هوشی نه در سطح انسان بلکه حتی در سطح یک سگ نادیده گرفته‌ایم.»

مدیر هوش مصنوعی متا گفت این شرکت در حال آموزش هوش مصنوعی با ویدیو به جای زبان است که می‌تواند کارهای بیشتری را انجام دهد.

او در اشاره دیگری به محدودیت‌های هوش مصنوعی گفت، کودک پنج ماهه‌اش به چیزی معلق نگاه می‌کند و بیش از حد ذهنش درگیر نمی‌شود. با این حال یک کودک ۹ ماهه به این شی نگاه می‌کند و از آن تعجب می‌کند زیرا می‌داند که شی نباید معلق باشد.

لکان می‌گوید ما «نمی دانیم این ظرفیت را امروزه چطور در ماشین بازتولید کنیم. تا وقتی که قادر به این کار نباشیم به هوش سطح انسان نمی‌رسیم، حتی هوش سطح سگ یا گربه هم نخواهیم داشت.»

آیا روبات‌ها همه چیز را به تسخیر می‌کنند؟

آتالی با لحنی نسبتا بدبینانه نسبت به آینده گفت: «می دانیم که بشر در سه یا چهار دهه آینده با خطرات بسیاری مواجه است.»

او از فجایع محیط‌زیستی و جنگ به عنوان نگرانی‌های اصلی اشاره کرد و گفت نگران است روبات‌ها «برعلیه ما شوند.»

لکان در همین مکالمه گفت که در آینده ماشین‌هایی هوشمند‌تر از انسان خواهیم داشت که البته نباید آنها را خطری برای بشر دانست.

او گفت: «ما نباید این موضوع را یک تهدید ببینیم، باید آن را چیزی مفید قلمداد کنیم. همه ما یک دستیار هوش مصنوعی خواهیم داشت… انگار دستیاری که در کارهای روزانه به شما کمک می‌کند باهوش‌تر از شما باشد.»

او گفت که این سیستم‌های هوش‌مصنوعی را باید به صورت «قابل کنترل و تابع انسان‌ها ساخت.» او همچنین تسخیر جهان توسط روبات‌ها را نیز رد می کند.

لکان گفت: «این ترسی است که در فیلم‌های علمی تخیلی شهرت یافته به این صورت که روبات‌ها به دلیل هوشمندتر بودن از ما، قرار است جهان را تسخیر کنند…هیچ رابطه‌ای بین باهوشی و میل به تسخیر وجود ندارد.»

 

https://pvst.ir/f57

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو