skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فیسبوک به کاربران آمریکایی خود ۷۲۵ میلیون دلار جریمه پرداخت می‌کند

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

پرداخت جریمه توسط فیسبوک به کاربران آمریکایی

استفاده از داده‌های کاربران برای غول شبکه اجتماعی دردسر ساز شد. متا، فیسبوک سابق، با پرداخت ۷۲۵ میلیون دلار جریمه به کاربران آمریکایی این شبکه اجتماعی که داده‌هایشان بدون دریافت رضایت در اختیار یک شرکت تحقیقاتی قرار گرفته بود، موافقت کرد. با اینکه متا انجام هرگونه فعالیت نادرستی را رد کرده است اما به نظر پرداخت جریمه را بهتر از ادامه‌دار شدن پرونده می‌داند.

به گزارش پیوست، رسوایی کمبریج آنالتیکا (Cambridge Analytica) در سال ۲۰۱۸ به چندین پرونده مختلف در ایالات متحده منتهی شد. شاکیان در دادگاه منطقه‌ای شمال کالیفرنیا مدعی شدند که این شبکه اجتماعی داده‌های ۸۷ میلیون کاربر را با سوالات شخصیتی در اختیار شرکت داده‌کاوی کمبریج آنالتیکا قرار داده است.

به گفته شاکیان این شبکه اجتماعی علاوه بر اینکه رضایت کاربران را دریافت نکرده است، در بحث نظارت بر نحوه استفاده از اطلاعات نیز شکست خورده است.

متا با وجود رد هرگونه اشتباه در ماه دسامبر برای جلوگیری از هزینه و خطرات بیشتر با پرداخت جریمه موافقت کرد. درنتیجه موافقت متا و تایید اولیه قاضی فدرال در ماه مارس، وب‌سایتی برای دریافت خسارت برای کاربران آمریکایی تشکیل شده و آن دسته از کاربران که از ۲۴ مه ۲۰۰۷ تا ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ در فیسبوک عضویت داشته‌اند می‌توانند برای دریافت جریمه اقدام کرده و در صورت تایید مبلغی را دریافت کنند.

براساس آمار، فیسبوک در آخرین سه ماهه سال ۲۰۲۲ حدود ۲۶۶ میلیون کاربر فعال ماهانه در ایالات متحده و کانادا داشته است . کسانی مشمول دریافت خسارت خواهند شد که  از ۲۴ مه ۲۰۰۷ تا ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ در آمریکا سکونت داشته و از این شبکه اجتماعی استفاده کرده‌‌اند.

فیسبوک پیش از این هم جریمه‌ مشابهی را برای استفاده نادرست از داده‌های کاربران پرداخت کرده است. در سال ۲۰۲۱، یکی از قضات ایالت ایلینویز پرداخت جریمه ۶۵۰ میلیون دلاری این شبکه اجتماعی را به دلیل استفاده از داده‌های بیومتریک کاربران بدون اجازه آنها تایید کرد. در آن پرونده حدود ۱.۶ میلیون کاربر هرکدام حداقل ۳۴۵ دلار دریافت کردند.

فیسبوک برای جلوگیری از نقض بیشتر حریم خصوصی در سال‌های اخیر اقداماتی را اجرایی کرده است، برای مثال کاربران کنترل بیشتری روی تبلیغات یا کسانی که پست‌هایشان را مشاهده می‌کنند دارند. سرویس اشتراک ۱۲ دلاری این شرکت که به تازگی در ایالات متحده راه‌اندازی شده نیز آزادی عمل بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند.

منبع: Washingtonpost

https://pvst.ir/env

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو