skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ماهواره استارلینک از مدار زمین سقوط کرد

۱۶ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

با اینکه حدود یک ماه از پرتاب ۲۱ ماهواره نسل جدید استارلینک به مدار پایین زمین می‌‌گذرد، یکی از این مسافران از مدار خود سقوط کرده است. ماهواره‌های نسل جدید استارلینک نسخه‌ای مینیاتوری هستند که برای پوشش نقاط کور تا زمان پرتاب ماهواره‌های اصلی و با اندازه واقعی به مدار پایینی زمین ارسال شده‌اند. اسپیس‌اکس این ماهواره‌ها را با موشک فالکون۹ به فضا پرتاب کرد.

به گزارش پیوست، یکی از ماهواره‌های استارلینک که با تگ 30062 مشخص می‌شود روز دوشنبه در آسمان ساحل کالیفرنیا وارد جو زمین شد. بر اساس توییتی از جانتان مک‌داول، متخصص فیزیک نجومی که وضعیت ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌اکس را زیر نظر دارد، این ماهواره مجدداً وارد جو زمین شده و احتمالاً در نتیجه ورود مجدد به‌ طور کامل سوخته است.

مک‌داول در توییتر خود می‌گوید سه ماهواره V2 Mini استارلینک در حال افزایش ارتفاع خود برای رسیدن به مدار مورد نظر بودند که یکی از آنها در حرکتی کنترل‌شده از مدار جدا شد. ناظران دیگر نیز حرکت V2 Miniها (ماهواره‌های نسل جدید) را از زمان پرتاب زیر نظر داشته‌اند که از جمله می‌توان به استارلینک اینسایدر، راهنمای غیررسمی اسپیس‌اکس، اشاره کرد.

استارلینک اینسایدر از جمله اولین منابعی بود که ماه گذشته برای اولین بار اعلام کرد دسته‌ای از ماهواره‌های استارلینک به جای افزایش ارتفاع به آرامی در حال سقوط هستند. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌اکس، در پاسخ به گمانه‌زنی‌های مربوط به وضعیت V2 Minis در توییتر گفت این ماهواره‌ها «دچار یکسری مشکلات» شده‌اند و با اینکه برخی از مدار خارج می‌شوند، آزمایش بقیه همچنان ادامه دارد. در نتیجه می‌توان حدس زد ماهواره‌ V2 Mini آخرین قربانی این روند نخواهد بود.

اسپیس‌اکس، روز ۲۷ فوریه، ۲۱ ماهواره نسل جدید خود را با موشک فالکون ۹ به مدار پایینی زمین پرتاب کرد. این شرکت ماهواره‌های نسل جدید خود را V2 Mini نام‌گذاری کرده‌‌ است زیرا این ماهوا‌ره‌ها در واقع نسل جدید و مینیاتوری نسل‌های پیشین محسوب می‌شوند. ماهواره‌های V2 Mini قرار است به افزایش ظرفیت منظومه اینترنتی اسپیس‌اکس کمک کنند و تا زمانی که دسته دیگری از ماهواره‌های معمولی برای پرتاب آماده شوند نقاط کور را پوشش دهند.

اسپیس‌اکس برای پرتاب دسته دیگری از ماهواره‌های اصلی خود باید از موشک سنگین استارشیپ استفاده کند. فالکون۹، موشکی که فعلاً در فاز عملیاتی قرار دارد، قادر به پرتاب نسل جدید ماهواره‌های اصلی استارلینک نیست و در نتیجه اسپیس‌اکس به اجبار به مدل‌های مینیاتوری روی آورده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد اسپیس‌اکس قرار بود ماه گذشته گروه دیگری از ماهواره‌های V2 Mini را نیز به مدار زمین بفرستد که البته مشخص نیست هنوز به برنامه پیشین خود پایبند باشد.

منبع: GIZMODO

https://pvst.ir/ejx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو