skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارلینک: کوچک کردن شکاف دیجیتال یا هدفی بلند پروازانه؟

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ایلان ماسک در نظر دارد تا با استفاده از ماهواره‌های استارلینک، اینترنت را به صورت جهانی در اختیار خانواده‌های روستایی که سال‌ها از پروژه‌های زیرساختی عقب مانده‌اند قرار دهد. هدفی شریف که با توجه به وابستگی بیشتر به اینرتنت در سال گذشته ضروری به نظر می‌رسد. این کار همچنین کمک می‌کند تا شکاف عملکردی بین شهر‌ها و روستا‌ها کمتر شود. بررسی‌های صورت گرفته روی سرویس‌های ارائه شده از طریق استارلینک نشان می‌دهد که این پروژه تا حدودی توانسته‌است اهداف اولیه خود را برآورده کند هر چند که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

به گزارش پیوست به نقل از اسپیدتست، استارلینک هنوز در مرحله آزمایشی است، در این گزارش عملکرد آن در ۳ ماه اول سال ۲۰۲۱ با استفاده از داده‌های Speedtest Intelligence در آمریکا و کانادا بررسی می‌شود و مشخص می‌شود که آیا استارلینک انتظارات را برآورده کرده است یا خیر.

گاهی سرعت اینترنت استارلینک یک پیشرفت جدی است و گاهی اینطور نیست

سرعت متوسط دانلود استارلینک در شهرهای منتخب آمریکا

میانگین سرعت دانلود استارلینک در سه ماهه اول سال 2021 از Mbps 40.36 در شهر کلمبیا در ایالت اورگان تا Mbps 93.09 در شهر شاستا ایالت کالیفرنیا متغییر بوده است. این ارقام نشان می‌دهد که سرعت استارلینک گاهی یک پیشرفت قابل توجه نسبت به ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت محسوب می‌شود (545.6 درصد سریع‌تر در شهر تهاما ایالت کالیفرنیا) و گاهی در مقایسه با آنها نا امید کننده است (67.9 درصد کند تر در شهر کلی ایالت میزوری).

مقایسه سرعت دانلود استارلینک با سایر ارائه دهندگان اینترنت پهن‌باند

استارلینک در کانادا بازه سرعت کوچکتری دارد

متوسط دانلود سرعت اینترنت استارلینک در ایالت‌های مختلف کانادا

میانگین سرعت دانلود سه ماهه اول استارلینک برای سال 2021 در مناطق کانادایی بازه کوچکتری را شامل می‌شود، پایین ترین سرعت Mbps 53.61  مربوط به انتاریو و بالاترین سرعت Mbps 80.57 مربوط به ساسکاچوان است. تفاوت حداقل و حداکثر سرعت استارلینک در مقایسه با دیگر ارائه دهندگان پهن‌باند بازه کوچکتری را نشان می‌دهد. مشتریان استارلینک در ساسکاچوان و مانیتوبا میانگین سرعتی 59.6 درصد و 38.5 درصد سریع‌تر از ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت را گزارش کرده‌اند. در استان کبک، میانگین سرعت استارلینک با ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت تقریبا برابر بود و استارلینک تنها 3.4 درصد سرعت کمتری داشت. در B.C آلبرتا، انتاریو و نیوبرانزویک اما میانگین سرعت دانلود استارلینک به ترتیب 20.9، 24.2، 29.5 و 40.7 درصد کند تر از ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت در آن منطقه بود.

مقایسه سرعت دانلود استارلینک با سایر ارائه دهندگان اینترنت پهن‌باند در ایالت‌های کانادا

لیتنسی استارلینک در آمریکا 486 درصد و کانادا 369 درصد بالاتر است

یک لیتنسی معقول برای استفاده از اینترنت بسیار مهم است. اگر لیتنسی بیش از حد بالا باشد در یک تماس تصویری شما مثلا سوال مخطبتان را دیر دریافت می‌کنید و حالا که موضوع بحث عوض شده تازه می‌خواهید به این سوال پاسخ دهید. اگر گیمر هستید، می‌دانید که لیتنسی تا چه اندازه در لحظات مهم بازی اهمیت دارد. استارلینک قصد دارد برای کاهش لیتنسی در مناطق روستایی از ماهواره‌هایی در مدار پایینی زمین و اتصلات لیزری استفاده کند. اما با توجه به آنچه تا امروز دیده‌ایم، لیتنسی استارلینک بالاتر از دیگر شرکت‌ها و گاهی بسیار زیاد است.

مقایسه لیتنسی استارلینک در ایالت‌های مختلف آمریکا

در سه ماهه اول سال 2021، لیتنسی استارلینک در تمامی شهر‌های مورد بررسی در آمریکا جز یکی از رقبای پهن‌باند ثابت بالاتر بود. تنها شهری که لیتنسی استارلینک در آنجا از رقبا بهتر بود ماریپوزای کالیفرنیا است که در آنجا لیتنسی اینترنت این شرکت 17.4 درصد از تمام ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت پایین‌تر است. میانگین لیتنسی استارلینک از ۳۱ میلی‌ثانیه در شهر کیتیتاس واشنگتن تا ۸۸ میلی‌ثانیه در شهر اتسگو میشیگان متغییر است. در مقابل میانگین لیتنسی تمامی دیگر ارائه دهندگان در بازه ۸ میلی‌ثانیه شهر فیرفکس، ویرجینیا تا ۴۷ میلی‌ثانیه شهر دیویس، کنتاکی قرار دارد.

مقایسه لیتنسی استارلینک در ایالت‌های مختلف کانادا

در کانادا لیتنسی اینترنت استارلینک در سه ماهه اول سال 2021 در تمامی نقاط مورد بررسی از رقبا بالاتر بود. استارلینک با میانگین لیتنسی ۳۴ میلی‌ثانیه در B.C. تا ۶۱ میلی‌ثانیه ساسکاچوان 209.1 تا 369.2 درصد نسبت به تمامی دیگر ارائه دهندگان بالاتر بود.

استارلینک در دسته حداقلی بودجه توسعه روستایی FCC قرار می‌گیرد

برای رقابت در بودجه موقعیت دیجیتال FCC (RDOF)، ارائه دهندگان باید یک حداقل عملکرد یعنی دانلود Mbps 25/ آپلود Mbps 3/ لتنسی ms 100 را برآورده کنند. نتایج کاربران بیش از دو آزمایش را در سه ماهه اول سال 2021 بررسی شده تا مشخص شود آیا استارلینک صلاحیت این بودجه را کسب می‌کند یا خیر.

استارلینک هم در آمریکا و هم در کانادا از دسته حداقلی یعنی دانلود Mbps 25، آپلود Mbps 3 و لتنسی ms 100 عملکرد بهتری داشته است. در آمریکا 86.7 کاربران استارلینک این آستانه را تایید کرده‌اند در حالی که 83.2 درصد از کاربران دیگر ارائه دهندگان پهن‌باند ثابت این آستانه را برآورده کرده‌اند. اگرچه ملاک FCC برای شمال این مرز صدق نمی‌کند، 85.6 درصد از کاربران کانادایی استارلینک آستانه حداقلی را برآورده کرده‌اند که این رقم در مقایسه با 77.8 برای دیگر ارائه دهندگان است. استارلینک نسبت به مجموع دیگر ارائه دهندگان نسبت کاربران کمتری دارد که پیش نیاز‌های دسته پایه و بالاتر از پایه را برآورده کرده باشند.

با توجه به داده‌های موجود می‌توان گفت که استارلینک می‌تواند راه‌حلی مقرون به صرفه باشد که دسترسی پهن‌باند روستایی را بدون استفاده از هزاران مایل فیبر توسعه دهد.

آزمایش ماسک با استارلینک مسلما حیرت‌انگیز  است اما با این حال هنوز ابتدای کار استارلینک است. خواهیم دید که با پرتاب ماهواره‌‌های بیشتر و پیوستن کاربران بیشتر به این شبکه چطور عملکرد آنها بهبود پیدا می‌کند.

منبع: Speedtest

https://pvst.ir/9zz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو