skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

محمد فردوست نویسنده میهمان

راهنمای ورود به سامانه بیمه سلامت و دریافت پوشش بیمه همگانی

محمد فردوست
نویسنده میهمان

۳ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ دی ۱۴۰۲

صفحه سایت سامانه بیمه سلامت

در این مطلب می‌خوانید

  سامانه بیمه سلامت، سامانه‌ای الکترونیکی است که توسط سازمان بیمه سلامت ایران طراحی و راه‌اندازی شده است. این سامانه خدمات مختلفی را به بیمه‌شدگان بیمه سلامت ارائه می‌دهد. سامانه بیمه سلامت با هدف حفظ سلامت کلی جامعه و کسانی که توانایی تحت پوشش قرار گرفتن دیگر بیمه‌ها را ندارند بنا شده‌است.

  این سامانه از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرد. امروزه به‌عنوان یکی از بیمه‌هایی که بسیاری از افراد را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، شناخته می‌شود. این بیمه خدمات پایه سلامت را به‌طور یکسان ارائه می‌دهد و امکان ثبت‌نام به‌صورت غیر حضوری داخل سامانه را مهیا ساخته ‌است.

  با افزایش هزینه‌های درمانی، تحت پوشش قرار گرفتن بیمه‌های پایه، از مهم‌ترین اقدامات خانواده‌ها به‌شمار می‌آید. با کمک بیمه سلامت افراد کم‌درآمد نیز به‌صورت رایگان تحت پوشش قرار می‌گیرند و دیگر نگرانی بابت هزینه‌های درمانی خانواده ندارند. مراحل ثبت‌نام اینترنتی بیمه سلامت، بسیار راحت است و توسط خود شخص قابل انجام است. در ادامه همراه ما باشید تا با نحوه ثبت‌نام بیمه سلامت و شرایط آن آشنا شوید.

  نحوه ثبت نام در سایت بیمه سلامت

  برای ورود به سامانه بیمه سلامت ابتدا باید وارد سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی شوید.

  بیمه سلامت یکی از رایج‌ترین بیمه‌های پایه کشور است که با هزینه بسیار کم، قشرهای مختلف جامعه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. شما هم می‌توانید به‌صورت اینترنتی ثبت‌نام خود را داخل سامانه بیمه سلامت انجام دهید و در فواصل زمانی متفاوت برای تمدید آن اقدام کنید.

  این مطالب را هم بخوانید:
  راهنمای ثبت نام در سایت تامین اجتماعی و دریافت کد رهگیری بیمه
  سامانه جامع روابط کار، لینک ورود و راهنمای ثبت‌نام و استفاده

  اکثر افراد می‌توانند به‌صورت اینترنتی و کاملاً رایگان عضو سامانه سلامت ایران شوند و از طریق بیمه، تحت پوشش قرار گیرند. برای این کار ابتدا باید به نشانی اینترنتی مراجعه و سپس مراحل ثبت‌نام را طی نمایید:

  مراحل ثبت‌نام بیمه سلامت ایران به شرح زیر است:

  هنگام مراجعه به سایت گزینه ثبت‌نام را انتخاب کنید.

  در صفحه جدید شماره ملی خود را وارد کنید و بعد از اعمال کد امنیتی وارد مرحله بعدی می‌شوید.

  ثبت نام در سامانه بیمه سلامت

  در مرحله بعدی، نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، وضعیت تاهل و شماره تلفن را وارد کنید و بعد از بارگذاری تصویر سرپرست خانوار و به ثبت رساندن آدرس روی مرحله بعدی را کلیک کنید.

  در قسمت جدید باید کد پستی محل دریافت دفترچه را وارد کنید و پس از انتخاب موقعیت، گزینه ثبت را بزنید.

  تنها با طی کردن این چند مرحله ساده ثبت‌نام به‌صورت غیر حضوری انجام‌می‌شود.

  شرایط لازم برای ثبت‌نام بیمه سلامت

  برای این که ثبت‌نام شما به‌صورت دقیق انجام شود باید شرایط و قوانینی که از طرف سازمان بیمه سلامت ایران مشخص شده را داشته‌ باشید. این شرایط شامل موارد زیر است:

  کسانی که از هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند می‌توانند به صورت غیرحضوری بیمه سلامت خود را به ثبت برسانند.

  در صورت نیاز می‌توانید در کنار بیمه سلامت ایران از بیمه تکمیلی برای درمان بیماری‌های دارای هزینه بالا که تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌گیرد، استفاده‌ کنید.

  پسران دارای سن بالاتر از ۱۸ سال می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند؛ البته این موضوع در حالی  رخ می‌دهد که شخص زیر نظر بیمه خانواده نباشند.

  افراد دارای پوشش بهزیستی و کمیته امام امداد امام خمینی و کارکنان دولت و شهدا خانواده‌های شهدا می‌توانند از بیمه سلامت ایران و خدمات درمانی به ‌صورت رایگان استفاده‌کنند.

  برای استفاده از بیمه سلامت ایرانیان، باید هزینه مشخصی پرداخت شود.

  افرادی که تحت پوشش بیمه‌های دیگر قرار داشتند، با بیرون آمدن از آن سازمان می‌توانند برای ثبت‌نام بیمه سلامت به‌صورت غیر حضوری اقدام کنند.

  کسانی که دارای دفترچه بیمه سلامت هستند امکان استفاده از بیمه‌های دیگر مانند بیمه تأمین اجتماعی را ندارند و نمی‌توانند دفترچه بیمه دیگری که اختصاص به سازمان خصوصی یا دیگر بیمه‌هاست استفاده‌کنند.

  مدارک لازم برای ثبت‌نام در سامانه بیمه سلامت

  قبل از این که مراحل ثبت‌نام را انجام دهید، بهتر است برخی مدارک لازم را تهیه کنید و در دسترس داشته ‌باشید. مدارک لازم شامل موارد زیر است:

  • اصل کارت ملی و اصل شناسنامه
  • فایل اسکن شده تصویر سرپرست خانوار
  • شماره کد پستی

  اقدامات لازم برای دریافت دفترچه بیمه سلامت

  بعد از به پایان رسیدن مراحل ثبت نامی که در قسمت قبل گفتیم، وضعیت درخواست شما بررسی می‌شود. پس از اعلام تایید، باید هزینه مشخص شده را پرداخت می‌کنید. در پایان ثبت‌نام، پیامکی به‌عنوان موفقیت‌آمیز بودن مراحل ارسال می‌شود که طی زمان بندی مشخص شده باید مدارک هویتی خود را برای دریافت دفترچه بیمه سلامت ارائه دهید. برای این کار می‌توانید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

  کاربردهای سامانه بیمه سلامت

  در ابن سامانه می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

  • استعلام وضعیت بیمه‌ای
  • مشاهده سوابق بیمه‌ای
  • درخواست صدور دفترچه بیمه
  • درخواست معرفی به پزشک
  • درخواست معرفی به بیمارستان
  • درخواست پرداخت هزینه‌های درمانی
  • ثبت شکایات و انتقادات

  آشنایی با سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت

  سامانه بیمه سلامت امکان نسخه نویسی الکترونیک را نیز مهیا ساخته است. با کمک این ویژگی، دیگر نیازی به وارد کردن اطلاعات نسخه داخل دفترچه نیست و اطلاعات مربوط به نسخه هر فردی به‌صورت اینترنتی ثبت می‌شود. سپس با امضای الکترونیکی به تایید می‌رسد. در پایان نیز، به سیستم داروخانه ارسال می‌شود و فرد با استفاده از کد ملی، داروهای نوشته شده توسط پزشک را دریافت می‌کند.

  سیستم نسخه نویسی الکترونیک بیمه سلامت از سال ۱۳۹۷ ارائه شده و در اکثر استان‌ها قابل اجرا است. با کمک آن، فعالیت بیماران و دکترهای فعال در در سازمان بیمه سلامت بسیار راحت‌تر شده‌است. افراد دارای دسترسی به این سامانه نیز، شامل افراد بیمه‌شده، داروخانه‌ها، مطب‌ها، مراکز کلینیکی و … هستند و به صورت ۲۴ ساعته خدمات رسانی به آن‌ها انجام ‌می‌شود.

  از دیگر مزایای سامانه نسخه نویسی الکترونیک بیمه سلامت می‌توان به رفع مشکلات نسخه نویسی کاغذی اشاره کرد که هم در مصرف کاغذ صرفه‌جویی شده و هم مراحل درمانی و دریافت نسخه را سریع‌تر به اجرا می‌رساند. همچنین احتمال بروز خطاهای دارویی به‌شدت کاهش یافته‌است.

  نحوه استفاده از سامانه نسخه‌نویسی بیمه سلامت

  این قسمت در اختیار داروخانه‌ها، پزشکان و کلینیک‌ها قرار دارد. افرادی که تصمیم دارند از قسمت سامانه استفاده‌کنند، باید نام کاربری و رمز عبور را داشته ‌باشند.

  هنگام مراجعه به آدرس بیمه سلامت با کلید روی سامانه، سه بخش مختلف در اختیار پزشکان، مطب‌ها و داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

  پس از ورود به هر کدام، برنامه‌های مختلفی جهت نسخه الکترونیک قابل مشاهده‌است.

  با کلیک روی یکی از برنامه‌ها، دسترسی به نسخه نویسی الکترونیک امکان‌پذیر می‌شود.

  یکی از برنامه‌های پرکاربرد، برنامه پیکو است که با ورود به آن از طریق نام کاربری و رمز عبور به‌راحتی می‌توانید قسمت‌های مختلف مربوط به سامانه نسخه را مشاهده کنید.

  سخن آخر

  بیمه سلامت، همان طور که در این مقاله به آن اشاره شد، برا افرادی سودمند است که توانایی پرداخت دیگر حق بیمه‌ها را ندارند. در سامانه بیمه سلامت، تمام اقدامات آنلاین انجام می‌شود و نسخه الکترونیکی شما به داروخانه ارسال می‌شود. در نهایت با ارائه کد ملی خود به سرعت به داروهای خود دسترسی پیدا خواهید کرد. در این مقاله به شرح این بیمه و نحوه ثبت‌نام از سامانه بیمه سلامت پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید

  سؤالات متداول

  سامانه بیمه سلامت چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

  این سامانه خدمات گسترده‌ای در زمینه بستری بیمارستانی، خدمات درمانی سرپایی، زایمان، خدمات کلینیک و پاراکلینیک را ارائه می‌دهد.

  تفاوت بیمه سلامت با بیمه تأمین اجتماعی چیست؟

  معمولاً کسانی که زیر نظر بیمه تأمین اجتماعی هستند از سوی کارفرما یا شرکتی که داخل آن فعالیت می‌کنند، بیمه می‌شوند. همچنین از خدمات درمانی و بازنشستگی تأمین اجتماعی برخوردار خواهند بود. اما این بیمه نیازی به اشتغال افراد ندارد و فرد شخصاً برای دریافت آن اقدام می‌کند.

  آیا سامانه بیمه سلامت خدمات بازنشستگی ارائه می‌دهد؟

  بیمه سلامت یکی از بیمه‌های درمانی است که خدمات مستمری یا حقوق بازنشستگی ندارد و تنها هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کند.

  هزینه ثبت‌نام بیمه سلامت چقدر است؟

  هزینه ثبت‌نام این بیمه به‌صورت سالیانه مشخص می‌شود و هر فرد با پرداخت حدود 600 هزار تومان برای هر سال، می‌تواند از این بیمه استفاده کند.

   

  https://pvst.ir/fyr

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو