skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چت‌بات هوش مصنوعی به کمک کریپتویی‌ها می‌آید

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

هوش‌مصنوعی و بلاک‌چین

یک استارت‌آپ‌ آمریکایی چت‌باتی را با هدف رفع یکی از مشکلات مهم جامعه کریپتو عرضه کرده است. این چت‌بات با استفاده از هوش مصنوعی وظیفه بررسی و تحلیل آدرس‌های پیچیده رمزارزی را برعهده می‌گیرد.

به گزارش پیوست، استارت‌آپ بلاک‌تریس (Blocktrace) در آستین تگزاس امیدوار است که با کمک هوش مصنوعی سرعت تحلیل بلاک‌چین را افزایش دهد و به لطف بررسی‌های هوشمند و سریع خود روند‌ها و عجایب جهان کریپتو را سریع‌تر تشخیص دهد.

این استارت‌آپ که در سال ۲۰۱۸ و توسط شاون ماگرادر، مهندس نرم‌افزاری که سابقه کار در شرکت‌ تحلیل بلاک‌چین Chainalysis را دارد، راه‌اندازی شده خدمات کاوش و تحلیل بلاک‌چین را بر مبنای هوش مصنوعی ارائه می‌کند. بلاک‌تریس با استفاده از چت‌باتی به نام رابی د روبات (Roby the Robot)، هوش مصنوعی خود را برای کار با داده‌های بلاک‌چین بیت‌کوین تجهیز کرده است.

ماگرادر، مدیرعامل بلاک‌تریس در مصاحبه‌ای با دیکریپت گفت که به دلیل نمونه گسترده و تاریخچه عمیق بیت‌کوین، شرکتش پروژه رابی را با این بلاک‌چین آغاز می‌کند.

ماگرادر می‌گوید: «بیت‌کوین پروژه فوق‌العاده‌ای برای آغاز کار است و به احتمال زیاد ماندگار خواهد بود، درست همانند اتریوم. بیت‌کوین به دلیل اولین بودن و تعداد زیاد آدرس‌های کاربرانی که فعالیت زیادی هم دارند به عنوان بزرگ این حوزه شناخته می‌شود.»

ماگرادر می‌گوید نسخه‌ای از داده‌های بلاک‌چین بیت‌کوین در پایگاه داده‌ّای بلاک‌تریس ذخیره شده است. اپلیکیشن این شرکت به لطف لایه هوش مصنوعی خود به کاربران اجازه می‌دهد تا سوالات زبان طبیعی خود را همانند یک دستیار مجازی از آن بپرسند.

یک مدل زبان طبیعی نوعی از هوش مصنوعی است که باری درک و پردازش زبان انسان طراحی شده است و در واقع عملکرد انسان‌ها را شبیه‌سازی می‌کند.

ماگرادر می‌گوید: «کاربران می‌توانند خیلی سریع سوال خود درمورد اطلاعات خاصی مثل تراکنش‌های صورت گرفته در تاریخ‌های مشخص و با مقدار خاص را مطرح کنند. در این روش نسبت به حالت دستی زمان زیادی صرفه جویی می‌شود و در حالت دستی به یک تا دو ساعت کار با یک کاوشگر بلاک‌چین نیاز است.»

مگرادر می‌گوید بلاک‌تریس قصد دارد به محققان اجازه دهد تا از تکنولوژی ساخت اوپن‌ای‌آی (OpenAI) برای یافتن آدرس‌های بیت‌کوینی و شناسایی تراکنش‌هایی که در این شبکه رخ می‌دهد استفاده کنند و دقت و جزئیات کار خود را افزایش دهند.

مگرادر که این فرایند را کارآمدتر خوانده و مدعی است شما را از محققان داده بی نیاز می‌کند می‌گوید: «به جای اینکه به یک مهندس داده یا محقق داده برای ترجمه سوالات زبان طبیعی به پرسش‌های SQL نیاز باشد، رابی به گونه‌ای با مدل اطلاعاتی آموزش دیده که سریعا نتایج را برای کاربر آماده کند.»

با وجود اینکه رابی هنوز در مرحله آزمایشی است اما احتمالا در سال جاری میلادی در اختیار عموم قرار می‌گیرد. مگرادر می‌گوید چت‌بات این شرکت پیش از عرضه عمومی ابتدا برای آزمایش در اختیار یک گروه محدود قرار می‌گیرد.

مگرادر می‌گوید: «ما می‌خواهیم از ثبات رابی اطمینان حاصل کنیم تا در زمان عرضه عمومی به مشکل جدی برنخوریم. می‌خواهیم مطمئن باشیم سوالاتی که مردم قرار است از رابی بپرسند را خودمان پیشتر پرسیده باشیم.»

او افزود: «همانطور که انتظار می‌رود مردم رابی را با یک کاوشگر سنتی بلاک‌چین مقایسه کرده و درست و غلط بودن پاسخش را بررسی می‌کنند. به همین دلیل برای دریافت بازخورد ما یک دکمه لایک و دیس‌لایک را در نظر می‌گیریم. لایک به معنی عملکرد مثبت و دیس‌لایک هم نشان دهنده نقاطی که به بهبود نیاز دارند.»

بلاک‌تریس تازه‌ترین شرکت حوزه وب۳ است که قصد دارد از هوش مصنوعی در تحلیل بلاک‌چین استفاده کند. شرکت‌های دیگری همچون الیپتیک (Elliptic)، چینالیسیز (Chainalysis)، سایفرتریس (CipherTrace) و نانسن (Nansen) هم در این حوزه فعالیت دارند.

اندرو تورمن، از مهندسین شرکت نانسن، در مصاحبه‌ای با دیکریپت گفت: «ما عمیقا این حوزه را بررسی می‌کنیم. شما می‌توانید از چیزهایی مثل هوش مصنوعی در بلاک‌چین استفاده کنید و ببینید که آیا [کیف‌پول‌ها] کار مشابهی را در یک زمان خاص انجا ممی‌دهند.» وی افزود که حتی در صورت نبود یک رابطه مشخص هم مشخص می‌شود که آیا کیف‌ پول‌ها به یک نهاد مشترک وابسته هستند.

تورمن گفت: «به نظر من نشانه‌گذاری الگوریتمی و نشانه‌گذاری با هوش مصنوعی آینده روشنی در تحلیل بلاک‌چین دارد.»

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/eih

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو