skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

مدیرعامل شاپرک: مسئولیت اصلاح نظام کارمزد بر عهده بانک مرکزی است

تحریریه پیوست

۲۷ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

مدیرعامل شاپرک معتقد است که مسئولیت اصلاح نظام کارمزد بر عهده بانک مرکزی است و از طرفی تنها راه سلامت شبکه پرداخت را اصلاح نظام کارمزدی دانست.

کاظم دهقان، مدیرعامل شاپرک در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد مدل فعلی نظام کارمزد در شبکه پرداخت باعث ایجاد چالش‌های رقابتی، پیچیدگی‌ها و اختلال‌های عمده در عملکرد شرکت‌ها و حتی عملکردهای ناصواب و تخلفات برخی از آنها شده است.

دهقان درباره نقش شاپرک در اصلاح نظام کارمزد عنوان کرد: در مسیر کارمزد مسئولیت بر عهده خود بانک مرکزی است و ما صرفا برخی از تحلیل‌ها و آمارها و پیشنهادات شبکه پرداخت و حتی نتایج بررسی مدل‌های مختلف بانک‌ها در دنیا را جمع‌آوری کرده و به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم.

او مدل کارمزدی جدید را در به ظرفیت شبکه پرداخت دانست و گفت: در حال حاضر در مسیر بررسی این تحقیقات توسط بانک مرکزی هستیم و امیدواریم به زودی مدل کارمزدی متناسب با ظرفیت شبکه پرداخت به ثمر بنشیند و ابلاغ شود چون راه دیگری نداریم و فکر می‌کنیم تنها راه سلامت شبکه پرداخت اصلاح نظام کارمزدی است.

مدیرعامل شاپرک در توضیح ناکارآمدی نظام فعلی کارمزد تصریح کرد: مدل فعلی نظام کارمزد در شبکه پرداخت باعث ایجاد چالش‌های رقابتی، پیچیدگی‌ها و اختلالات عمده در عملکرد شرکت‌ها و حتی عملکردهای ناصواب و تخلفات برخی از آنها شده است و از طرف دیگر امکان پوشش به هزینه‌های شبکه پرداخت را ندارد، چون بیش از ۱۰ سال است که تغییری نداشته است.

او در ادامه بر ضرورت سودآوری شرکت‌های متصل به شبکه پرداخت تاکید کرد و گفت: در بحث شرکت‌داری موضوع سودآوری یک سرفصل اصلی و غیر قابل اغماض است. چراکه از یک طرف نرخ افزایش تعداد تراکنش‌ها رو به کاهش است و از طرف دیگر بانک‌هایی که تامین کننده این کارمزدها هستند دچار ناترازی‌اند. همچنین گیرندگان اصلی این سرویس‌ یعنی پذیرندگان و دارندگان کارت مبلغی را پرداخت نمی‌کنند.

دهقان در آخر شاپرک را مستثنی از معادلات اقتصادی ندانست و عنوان کرد: طبیعتا ما هم مثل سایر اعضای شبکه پرداخت در این نظام قرار داریم و باید بتوانیم معادلات اقتصادی شرکت را مبتنی بر تغییرات آن بررسی و پیاده‌سازی کنیم.

https://pvst.ir/e7b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو