skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ (۷)

پیش‌بینی افزایش درآمد چشمگیر برای زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات

میثم قاسمی تحریریه

۲۴ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

جداول لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در بخش درآمدی، نشان می‌دهند دولت انتظار افزایش درآمد چشمگیری برای زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد. این افزایش درآمدها برای پست‌بانک، سازمان فضایی و فرودگاه پیام، بسیار بیشتر از ارقام معمولی بودجه و روند تورم هستند.

به گزارش پیوست، جداول درآمدی زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت معمول با رشد همراه هستند که بخشی از این رشد مربوط به تورم عمومی است؛ اما در بعضی از دستگاه‌ها رشد درآمدها بیش از ۱۰۰ درصد برآورد شده است. با این حال متوسط رشد درآمدی دستگاه‌های ICT حدود ۲۷ درصد خواهد بود.

بیشترین درآمد برای رگولاتوری

از نظر عددی، همچنان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیشترین درآمد را در میان دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد. این سازمان سال آینده ۱۵ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که ۲۵ درصد بیش از درآمد سال جاری است.

مانند همیشه، درآمدهای رگولاتوری از پنج ردیف است که سهم اصلی را «حق امتیاز شبکه و جریمه عدم انجام تعهدات» در اختیار دارد که برای سال آینده ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. پس از آن افزایش قیمت هر پیامک قرار دارد که مانند سال جاری ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد ایجاد خواهد کرد. درآمد رگولاتوری از محل واگذاری حق استفاده از فرکانس به اپراتورها در رتبه سوم است که ۲۲۰ میلیارد تومان درآمد برای دولت به ارمغان دارد و حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها با ۱۷۰ میلیارد تومان، جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده و در نهایت نامبرینگ (واگذاری شماره‌های مخابراتی) ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد ایجاد خواهد کرد که تغییری نسبت به سال جاری ندارد.

درآمد زیرمجوعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
برآورد درآمد زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در امسال و سال آینده

افزایش‌های مهم

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان شرکت زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال آینده بیش از ۹۱۳ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که ۴۱ درصد بیشتر از سال جاری برآورد شده است. درآمد این شرکت عمدتا از محل شبکه مادر مخابراتی بین استانی است.

پس از شرکت زیرساخت، سال آینده سازمان فضایی بیشترین درآمد را خواهد داشت. این سازمان سال ۱۴۰۲ جهش ۳۵۷ درصدی درآمد خواهد داشت که در نوع خود کم‌نظیر است. سازمان فضایی سال گذشته ماهواره خیام را به کمک روسیه به فضا ارسال کرد و احتمالا از محل ارائه سرویس‌های مرتبط با این ماهواره، افزایش درآمد خواهد داشت.

پژوشگاه فضایی نیز سال آینده مانند امسال ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت و پس از آن پست بانک قرار دارد که گرچه ۱۱۹ درصد افزایش درآمد برایش پیش‌بینی شده؛ اما درآمدهایش به ۹۰ میلیارد تومان نمی‌رسد.

از دیگر دستگاه‌هایی که افزایش درآمد چشمگیری نسبت به سال آینده دارند فرودگاه پیام است که در روزهای گذشته اعلام شد علاوه بر خدمات همیشگی، در زمینه حمل و نقل مسافری نیز فعال شده است. درآمدهای فرودگاه پیام از حدود ۵ میلیارد تومان در سال جاری به نزدیک ۱۵ میلیارد تومان رسیده است.

در مجموع درآمدهای زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سال جاری به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که حدود ۲۷ درصد افزایش دارد.

بیرون از وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی نیز به عنوان یکی از نهادهای این حوزه، سال آینده ۵۰۰ میلیون تومان درآمد خواهد داشت مربوط به مجوزهای صادره از سوی این مرکز است. این رقم در سال‌های اخیر تغییری نداشته است.

https://pvst.ir/dxo
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو