skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر اقتصاد: تمامی دستگاه‌ها مجوزهایشان از اول دی‌ماه از طریق درگاه ملی مجوزها صادر می‌شود

۲۸ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مجوزهای دستگاه‌های متخلف، یا دستگاه‌هایی که هنوز به درگاه ملی مجوزها متصل نشده‌اند طبق گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابتدای دی‌ماه حتما از طریق درگاه ملی مجوزها صادر می‌شود و این دستگاه‌ها دیگر راهی برای صدور مجوزها جز درگاه ملی نخواهند داشت.

به گزارش پیوست،سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه بازدید از پژوهشکده امور اقتصادی در گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره آخرین وضعیت دستگاه در اتصال دستگاه‌ها به درگاه ملی مجوزها گفت: صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها برای کسب و کار از اوایل فروردین ماه امسال آغاز شد اما برخی دستگاه‌ها که هنوز به درگاه ملی مجوزها متصل نشده بودند یا صدور مجوز را خارج از دستگاه و از مسیر دیگری انجام می‌دهند، حداکثر تا پایان آبان ماه مهلت داده بودیم تا به درگاه ملی مجوزها متصل شوند اما متاسفانه برخی دستگاه‌ها همکاری نکردند و البته برخی برای این همکاری نکردن دلایلی مانند دلایل فنی وغیره نیز ارائه کرده‌اند. با این حال، از ابتدای دی‌ماه مجوزهای دستگاه‌هایی متخلف، از طریق درگاه ملی مجوزها صادر خواهد شد.

این در حالی است که خاندوزی، در خردادماه امسال با پایان مهلت یک‌ساله مجلس به دستگاه‌ها برای اتصال به درگاه ملی مجوزها در صحن علنی مجلس گزارشی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در درگاه ملی صدور مجوزها ارائه کرد. او در صحن علنی مجلس اعلام کرده بود: طی ۵۵ روز از مجموع حدود ۶۲ هزار درخواست ثبت‌شده در درگاه ملی صدور مجوزها، ۲۰ درصد از درخواست‌ها به مرحله صدور مجوز رسیده است.

خاندوزی در آن جلسه از عملکرد وزارتخانه‌های بهداشت و ارشاد و همچنین بانک مرکزی انتقاد کرده بود. در این جلسه بر اساس گزارش ارائه شده از سمت دولت، مجلس فرصتی ۶ ماهه به دستگاه‌ها داد تا به درگاه ملی مجوزها متصل شوند. با این حال، تاکنون وزیر اقتصاد از ارائه آمار مشخص از درصد اتصال دستگاه‌های مشمول به درگاه ملی مجوزها اجتناب کرده است.

با این همه، خاندوزی در حاشیه بازدید از پژوهشکده امور اقتصادی به آخرین فرصت دستگاه‌های مشمول برای اتصال به درگاه ملی مجوزها اشاره داشت و گفت: بعد از گذشت مهلت‌های قبلی ما در نهایت وعده دادیم که از پایان آذرماه درگاه ملی مجوزها شروع به جایگزینی مجوزهایی کند که توسط دستگاه‌های متصل‌نشده به درگاه صادر شده‌اند. بر این اساس، از ابتدای دی‌ماه نخستین مجوزهای دستگاه‌هایی که همکاری نداشتند، از طریق درگاه ملی مجوزها صادر خواهد شد.

همچنین وزیر اقتصاد در ادامه درباره چگونگی صدور مجوزهای ثبت‌محور عنوان کرد: مجوزهای مرتبط با مشاغل خانگی به شکل کاملا ثبت‌محور صادر می‌شوند اما علاوه بر مجوزهای مشاغل خانگی، برخی دیگر از مجوزها نیز ثبت‌محور شده‌اند تا افراد به سادگی و تنها با ثبت مشخصات در درگاه ملی مجوزها، مجوز فعالیت خود را دریافت کنند و نظارت دستگاه‌ها فقط پسینی و به بعد از صدور مجوز موکول شود و در هفته‌های آینده شاهد صدور این مجوزها خواهیم بود.

خاندوزی در آخر در پاسخ به قانونی بودن مهلت دادشده تا پایان آذر‌ماه گفت: مهلتی که به دستگاه‌ها داده شده بود، مهلت قانونی نبود بلکه مصوبه هیات دولت بود که برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی مهلت خواستند تا این اقدام را انجام دهند تا در نهایت این موضوع یکی از استانداردهای انضباط مالی دولت باشد.

گفتنی است محمدباقر قالیباف در جلسه خردادماه مجلس در خصوص اتصال دستگاه‌ها به درگاه ملی مجوزها ضرب‌الاجل شش‌ماه تعیین کرده بود. رئیس مجلس استفاده از تمام ابزارهای نظارتی چون ارجاع به قوه قضائیه و استیضاح برای برخورد با متخلفان را وعده داده بود. در نهایت، به نظر می‌رسد در این روزها واکنش مجلس از یک طرف به عملکرد خاندوزی در بازار و از طرف دیگر در مدیریت اتصال دستگاه‌ها به درگاه ملی مجوزها تعیین‌کننده روابط آتی مجلس و دولت خواهد بود و باید دید در صورت عدم تحقق اتصال دستگاه‌های مشمول به درگاه ملی مجوزها مجلس ابزارهای نظارتی خود را دستور کار قرار خواهد داد یا خیر.

https://pvst.ir/dq3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو