skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احتمال حذف حضوری رجیستری موبایل در مبادی ورودی کشور قوت گرفت

امید اعظمی عضو تحریریه

۶ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ شهریور ۱۴۰۰

وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی دستور داد تا کارگروهی ویژه برای حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک تشکیل شود، طبق این دستور این کارگروه باید در خصوص انجام کامل رجیستری به صورت غیرحضوری تصمیم‌گیری کند.

به گزارش پیوست، حذف فرایند رجیستری در گمرک یکی از اولین دستورهایی است که احسان خاندوزی، وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی پس از بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی ودیدار با مسئولان گمرک صادر کرده است.

مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران طی در رابطه با بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی اعلام کرده طبق دستور وزیر اقتصاد مقرر شد به زودی کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و با بررسی ابعاد موضوع، ساز و کار حذف رجیستری حضوری از مبادی ورودی کشور تعیین شود.

رجیستری گوشی تلفن همراه مسافری داستان‌های زیادی داشته و قوانین مربوط به آن بارها دچار تغییرات گسترده شده است. تا پیش از پاییز سال ۹۹، رجیستری موبایل مسافری کاملا به‌صورت آنلاین انجام می‌شد و مسافران وارد شده به کشور، اجازه داشتند تا مدت ۳۰ روز پس از ورود به کشور، گوشی مسافری خود را رجیستر کنند. اما با درخواست ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز، رجیستری آنلاین گوشی مسافری از مهرماه ۹۹ لغو شد. این درخواست و لغو تنها دو ماه دوام آورد و پس از آن با اعلام معاون فنی گمرک ایران، رجیستری گوشی‌های تلفن همراه از دی ماه ۹۹ مجددا غیرحضوری شد و مسافران تنها برای ثبت اطلاعات اولیه گوشی، آن را از طریق بارکدخوان در همان مبادی ورودی کشور ثبت می‌کردند تا پس از وارد شدن به کشور، از طریق سامانه و به‌صورت غیرحضوری گوشی خود را کاملا رجیستر کنند.

معاون فنی گمرک ایران، تغییر روند رجیستری را به‌ دلیل حذف فرآیندهای زاید عنوان کرد. طبق گفته او در صورت اجرایی‌ شدن این تصمیم، هر مسافر بعد از ورود به کشور می‌تواند بدون ارائه مشخصات در گمرک، طی یک ماه با ورود به سامانه به انجام رجیستری گوشی خود اقدام کند. هر مسافر با پاسپورت و کد ملی تنها می‌تواند یک گوشی تلفن همراه وارد کشور کند. این روال در شرایط فعلی نیز در حال اجراست.

به نظر می‌رسد گمرک با اعلام این که به دلیل ازدحام جمعیت و تشکیل صف‌های طولانی برای ثبت اطلاعات اولیه گوشی‌های مسافری، امکان رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی فراهم نیست و این مساله عاملی برای شیوع ویروس کرونا است، وزیر جدید اقتصاد را قانع کرده که این فرآیند بار دیگر به‌صورت کاملا غیرحضوری و آنلاین انجام شود.

فارغ از اهداف و دلایل گمرک برای تغییر این فرآیند، باید منتظر تصمیم‌گیری کارگروه تعیین‌شده برای این مساله ماند، تصمیمی که بی شک به صورت مستقیم روی قیمت گوشی تلفن همراه تاثیر خواهد داشت.

https://pvst.ir/atl
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو