skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تاکید کردند:

رجیستری گوشی‌های مسافری در مبادی ورودی حذف نمی‌شود

امید اعظمی عضو تحریریه

۱۰ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تاکید کردند تا به امروز هیچ دستوری برای حذف فرآیند ثبت حضوری گوشی‌های مسافری در مبادی ورودی کشور داده نشده است.

به گزارش پیوست، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در تازه‌ترین اظهاراتش با شبکه خبر در مورد خبر «حذف رجیستری حضوری گوشی‌های مسافری در مبادی ورودی کشور» اعلام کرد: «وزیر اقتصاد برای پیگیری ماجرای ثبت رجیستری گوشی‌های مسافری دستور تشکیل یک کارگروه متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را داده و تصمیم‌گیری در مورد حذف یا تغییر فرآیند رجیستری از مبادی ورودی کشور را منوط به برگزاری کارگروه تعیین شده اعلام کرده است.»

حمید دهقانی‌نیا اعلام کرد خبر حذف فرآیند حضوری ثبت گوشی مسافری در مبادی ورودی کشور درحالی در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها دست به دست می‌شود که این کارگروه تا به حال تشکیل جلسه نداده و هنوز هیچ اقدام یا تصمیم‌گیری نهایی برای این فرآیند انجام نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد ثبت حضوری گوشی مسافری در مبادی ورودی کشور توضیح داد: «این قانون از دی ماه ۹۹ اجرایی شد و پیش از آن، این فرآیند به‌صورت کاملا آنلاین انجام می‌شد. دلیل این که فرآیند کاملا آنلاین رجیستری گوشی مسافری، به احراز هویت حضوری تغییر پیدا کرد، این بود که قوه‌قضائیه با حجم انبوهی از شکایات در مورد سواستفاده از اطلاعات مسافران به‌واسطه غیرحضوری بودن فرآیند مواجه بودند.»

او ادامه داد: «به همین دلیل دادستان کل کشور طی نامه‌ای در مهر ۹۸ به وزیر اقتصاد، با اشاره به ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، ضمن مطالبه اصلاح فوری رویه مذکور، تأکید کرد که تلفن همراه مسافری الزاما در مبادی ورودی کشور اظهار شود و پس از احراز هویت دقیق مسافر، طی تشریفات قانونی و پرداخت عوارض گمرکی، ثبت و فعال شود.»

دهقانی‌نیا با بیان این که قطعی یا کندی سامانه داخلی گمرک یکی از دلایل تشکیل صف‌های طولانی در مبادی ورودی کشور برای ثبت گوشی مسافری است اعلام کرد: «بهترین روش برای اصلاح فرآیند و جلوگیری از ایجاد مشکلات موجود این است که مسافر قبل از ورود به کشور اطلاعات هویتی و مشخصات تلفن همراه خود را در سایت اینترنتی گمرک اعلام کند اما ثبت نهایی منوط به حضور مسافر در مبادی ورودی کشور و احراز هویت مسافر باشد تا مدت‌ زمان دریافت و ورود اطلاعات به حداقل برسد.»

حذف فرآیند ثبت حضوری یعنی افزایش قاچاق

دبیر نجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی هم معتقد است حذف فرآیند احراز هویت حضوری برای رجیستری گوشی مسافری باعث افزایش قاچاق گوشی‌های مسافری خواهد شد.

امیر اسحاقی در گفت‌وگو با پیوست در مورد فرآیند رجیستری گوشی مسافری توضیح داد: «این فرآیند همین حالا هم به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و مسافر در بدو ورود به کشور تنها باید IMEI گوشی وارد شده را به مسئول مربوطه در گمرک تحویل دهد تا پس از ثبت در سیستم، باقی فرآیند از طریق وب‌سایت و به ‌صورت آنلاین ادامه پیدا کند.»

به گفته اسحاقی این فرآیند توسط مسئولان مستقر در گمرک و به وسیله یک بارکدخوان انجام می‌شود. او معتقد است این فرآیند باید به هر روشی انجام شود و قابل حذف کردن نیست. هدف وزیر اقتصاد هم حذف این فرآیند نبوده بلکه هدف جلوگیری از ازدحام جمعیت، راحتی مسافران و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا بوده است.

امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل معتقد است اگر هر خللی در فرآیند صحت‌سنجی مسافر وارد شود، بار دیگر مسیر سواستفاده از واردات رویه مسافری رونق خواهد گرفت.

اسحاقی معتقد است خبر حذف رجیستری از مبادی ورودی صحت ندارد و منبع معتبر برای این ماجرا هم «نامه وزیر اقتصاد به رئیس گمرک است» که وزیر در آن دستور تشکیل کارگروهی را داده که پس از ۱۰ روز در مورد وضعیت و راهکار‌های موجود برای رجیستری گوشی‌های مسافری باید به او گزارش دهند.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل هم مانند سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا معتقد است بهترین راهکار برای حل مشکلات ثبت حضوری گوشی مسافری این است که مسافر پیش از رسیدن به ایران به‌صورت آنلاین مشخصات گوشی وارداتی خود را ثبت کند و هنگام رسیدن به مبادی ورودی کشور توسط همان بارکدخوان، صحت‌سنجی و احراز هویت شود.

به گفته اسحاقی، واردکنندگان موبایل روزانه چند ۱۰ هزار موبایل وارد کشور می‌کنند و در کمتر از یک نصفه روز تما اطلاعات این دستگاه‌ها را استخراج می‌کنند. آنطور که اسحاقی توضیح داد، اگر مسیر و فرآیند اجرا به درستی پیش برود این مشکلات پیش نخواهد آمد و وزیر هم درخواست بررسی این فرآیند و برطرف کردن مشکلات اجرایی را داشته نه حذف فرآیند حضوری.

https://pvst.ir/aui
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو