skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چرا همیشه صداوسیما از آپارات شاکی است؟+ به روزرسانی صداوسیما شکایت از آپارات را حق خود دانست

۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئيس صدا و سیما از آپارات شکایت کرد

شکایت صداوسیما از مدیرعامل آپارات بار دیگر دعوای نه‌چندان قدیمی صداوسیما و آپارات را به‌ عنوان پلتفرم‌ اشتراک ویدئو زنده کرد. در حالی که مدیرعامل آپارات در توییتر شخصی خود نوشت صداوسیما از او شکایت کرده است و رئیس صداوسیما در واکنش به این خبر گفت: «برای دفاع از حق خود نه تنها از آپارات بلکه از دیگر پلتفرم‌های خاطی نیز شکایت می‌کنیم.»

به گزارش پیوست، اول آذرماه محمدجواد شکوری‌مقدم، مدیرعامل صباایده و بنیان‌گذار آپارات، در صفحه توییتر خود از شکایت صداوسیما از آپارات خبر داد و نوشت: «امروز حکم جدید کیفری بنده با شکایت شاکی همیشگی، سازمان صداوسیما از آپارات، صادر و ابلاغ شد.» او در همین توییت این شکایت را به «دوران ممنوعیت رسانه‌ای با هدف خشکاندن ریشه» تشبیه کرده‌ و صداوسیما را شاکی همیشگی خوانده است.

صدا و سیما از آپارات شکایت کرد
متن توییت محمدجواد شکوری و اعلام خبر شکایت صداوسیما از آپارات

طبق آنچه شنیده شده، صداوسیما در حکم یادشده مسئولیت محتوایی را که از رسانه ملی توسط کاربران در آپارات بارگذاری می‌شود به مدیریت این سایت نسبت داده و این شکایت نیز بر این اساس صورت گرفته است. این دومین باری است که صداوسیما از مدیرعامل آپارات شکایت کرده است.

شهریورماه سال گذشته بود که روابط عمومی صداسیما از شکایت و همچنین محکومیت مدیرعامل آپارات با اتهام نشر و پخش آثار متعلق به سازمان صداوسیما در فضای مجازی خبر داد. در اطلاعیه سازمان صداوسیما در شهریورماه ۱۴۰۰ آمده بود: «آپارات به بهانه کاربرمحور بودن، سال‌ها اقدام به پخش غیرقانونی محتوای متعلق به این سازمان کرده و ضمن ضایع کردن حقوق سازمان صداوسیما، بخش عمده‌ای از درآمد خود را از طریق نقض حق پخش محتوای متعلق به این سازمان حاصل کرده است. سازمان صداوسیما این کار آپارات را موجب ضرر و زیان گسترده از لحاظ مادی و معنوی دانسته و مدعی است این کار موجب تضعیف جایگاه رسانه ملی شده است.»

البته این اولین باری نبود که شکوری‌مقدم مدیرعامل آپارات محکوم می‌شد، اگر به عقب برگردیم با انتشار مستندی جنجالی در آپارات مدیرعامل این پلتفرم در ابتدا به ۱۰ سال حبس محکوم شد که در ادامه با کش و قوس‌های فراوان و فعالیت‌های صنفی این حکم اجرایی نشد.

با این حال، صداوسیما برای دومین بار از شکوری‌مقدم برای محتوای انتشاریافته از صداوسیما در آپارات شکایت کرده است. پیمان جبلی رئیس صداوسیما در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به شکایت صداوسیما از پلتفرم آپارات گفت: «بخش حقوقی ما نه فقط از آپارات که از هر حوزه‌ای که قوانین را زیر پا بگذارد شکایت می‌کند. ما برای دفاع از حق خود از برخی پلتفرم‌ها که حق کپی‌رایت و پخش را رعایت نکنند یا خلاف قانون عمل کنند شکایت می‌کنیم.»

او در آخر تاکید کرد: «البته شکایت ما برای بار اول نیست و هر وقت منافع سازمان صداوسیما با نقض قانون نادیده گرفته شود، شکایت می‌کنیم و مرجع صالح قضایی به شکایت رسیدگی می‌کند و ما هم تابع قانون هستیم.»

تا این لحظه جزئیات بیشتری از دعوای حقوقی بین صداوسیما و آپارات منتشر نشده است و احتمال می‌رود در چند روز آینده دفاعیات مدیرعامل آپارات رسانه‌ای شود.

به روز رسانی

محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل هلدینگ صباایده در پاسخ به پیمان جبلی در رشته توییتی نوشت که در همه جای دنیاصاحب حق یک محتوا اجازه ادعا و گزارش به پلتفرم‌های کاربر محور دارد و اگر پلتفرم بی‌التفات بود، تازه فرایند حقوقی قابل پیگیری است.

شکوری مقدم در ادامه رشته توییت خود از رئیس سازمان صدا و سیما درخواست کرده است تا فضای تحت نظارت خود رسیدگی کرده و فضای مجازی را برای مردم بگذارد.

https://pvst.ir/dkg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو