skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اثبات ذخیره چیست و چرا صندوق رمزارز گری‌اسکیل مدارکش را منتشر نمی‌کند

۳۰ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شرکت سرمایه‌گذاری با ارزش بالای Grayscale از به اشتراک‌ گذاشتن مدارک ذخایر رمزارزی خود با اعلام «نگرانی‌های امنیتی» خودداری کرده است. عدم ارائه اطلاعات اثبات ذخیره گری‌اسکیل، گمانه‌زنی‌های منفی در مورد سلامت مالی این شرکت را به اوج رسانده است.

به گزارش پیوست، گری‌اسکیل در توییتی اعلام کرد صرافی رمزارزی coinbase که توسط Grayscale به عنوان متولی امور استفاده می‌شود، وظیفه اعتبار‌سنجی‌‌های مرتبط با بلاک‌چین را بر عهده دارد با این حال این شرکت نمی‌تواند به دلایل امنیتی مدارک مرتبط با ذخایر خود را به اشتراک بگذارد.

این شرکت اعلام کرده است به دلایل امنیتی اطلاعات کیف‌پول‌های رمزارزی و همچنین اطلاعات مربوط به Proof-of-Reserve (اثبات ذخیره) یا سایر روش‌های حسابداری بر مبنای رمزنگاری پیشرفته را در اختیار عموم قرار نمی‌دهد.

اثبات ذخیره چیست؟

در دنیای رمزارزها، اثبات ذخیره یا Proof-of-Reserve روشی است که با استفاده از آن حسابرسی مستقلی انجام می‌شود و کاربران می‌توانند با استناد به نتایج از درستی روش نگهداری سرمایه خود اطمینان حاصل کنند. این حسابرسی بر اساس روشی به نام Merkle Trees و به وسیله یک شخص ثالث انجام می‌شود. با استفاده از روش درخت مرکل داده‌های مربوط به دارایی کاربران بدون به خطر افتادن حریم خصوصی آنها جمع‌آوری و بر اساس تابع هش یک مقدار به آن نسبت داده می‌شود. در این روش به دلیل استفاده از هش، هرگونه تغییر باعث تغییر در هش برابر با مجموع دارایی‌ها می‌شود. در نهایت این اعداد با داده‌های صرافی‌ها مطابقت داده شده که طبیعتاً باید مقدار یکسانی را نشان دهند.

نحوه کار درخت مرکل

بی‌تفاوتی گری‌اسکیل به نگرانی کاربران

شرکت گری‌اسکیل اذعان کرده است که این اقدام ممکن است موجب نا‌امیدی برخی از سرمایه‌گذاران شود با این حال نگرانی برخی از افراد دلیل کافی برای کنار گذاشتن تمهیدات امنیتی این شرکت که سال‌هاست سرمایه کاربرانش را امن نگه‌ داشته، نیست.

اما در مقابل صحبت‌های شرکت سرمایه‌گذاری میلیاردی گری‌اسکیل، به نظر می‌رسد اکثر کاربران از استدلال این شرکت متقاعد نشده‌اند. این اقدام گری‌اسکیل در حالی اتفاق می‌افتد که صرافی‌های بزرگی مانند بایننس مدارک مورد نیاز برای Proof-of-Reserve را به اشتراک گذاشته‌اند.

موضوع اثبات ذخیره یا Proof-of-Reserve با ورشکستگی صرافی FTX به یکی از ترند‌ها و همچنین خواسته‌های اصلی کاربران تبدیل شده است. فروپاشی صرافی FTX به عنوان سومین صرافی رمزارزی در دنیا با گذشت چند هفته هنوز بازار را در شوک فرو برده و بی‌اعتمادی شدیدی میان کاربران و پلتفرم‌های مختلف به وجود آورده است. به همین دلیل بسیاری از کاربران خواستار ارائه اثبات ذخیره از پلتفرم معاملاتی خود شده‌اند.

سوالات متداول

اثبات ذخیره چیست؟

در دنیای رمزارزها، اثبات ذخیره یا Proof-of-Reserve روشی است که با استفاده از آن حسابرسی مستقلی انجام می‌شود و کاربران می‌توانند با استناد به نتایج از درستی روش نگهداری سرمایه خود اطمینان حاصل کنند.
https://pvst.ir/dnm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو