skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تئوری‌های توطئه از پلتفرم تروث‌سوشال سر درآورده‌اند

۱۳ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ دی ۱۴۰۱

تئوری‌های توطئه در تروث‌سوشال جایگاه ویژه‌ای دارند. تروث سوشال (Truth Social)، پلتفرم جایگزین توییتر که در بین طیف راست سیاسی و طرفداران ترامپ شهرت دارد، حالا با مشکلی به نام کیوانان (QAnon) یا نظریه‌پردازان تئوری توطئه دسته‌وپنجه نرم می‌کند. کیوانان به لطف بازنشر‌های رئیس‌جمهور سابق آمریکا و مقامات جمهوری‌خواه، حالا از سوی جامعه تروث سوشال، تمجید و تحسین می‌شود.

به گزارش پیوست، طبق اعلام محققان نهاد نظارتی نیوزگارد در روز دوشنبه (۲۹ آگوست)، ۸۸ کاربری که بیش از ۱۰ هزار دنبال‌کننده دارند دائماً یاوه‌گویی‌های مبتنی بر تئوری توطئه را بازنشر می‌کنند و بیش از نیمی از این حساب‌ها «وریفای‌شده» هستند. به‌علاوه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، نیز دائماً ظرف چند ماه ورودش به این شبکه اجتماعی بیش از ۳۰ حساب کیوانان را ۵۴ مرتبه بازنشر کرده است.

حامیان کیوانان و تئوری‌های توطئه در پلتفرم تروث‌سوشال بر این باورند که آدمخوارهای گلوبالیست و دموکرات کودکان را هدف گرفته‌اند و در فعالیت‌هایی مثل قاچاق انسان و شیطان‌پرستی شرکت دارند.

به گفته محققان، تنها ترامپ حامی این حساب‌ها نیست. دوین نانز، مدیرعامل تروث سوشال و کشیاپ پاتل از مقامات سابق دولت ترامپ، نیز مدام حساب ناشناس @Q، متعلق به کیوانان (QAnon)، را تگ می‌کنند. این حساب ناشناس ۲۱۴ هزار دنبال‌کننده دارد. پاتریک اورلاندو، مدیرعامل شرکت دیجیتال وردز، نیز به بازنشر عبارت‌های «WWG1WGA» یا «Where we go on, we go all» از این گروه علاقه‌مند است.

در ماه مه، ترامپ یکی از پست‌های کیوانان (از مراجع اصلی تئوری‌های توطئه در پلتفرم تروث‌سوشال) در رابطه با «جنگ داخلی» را بازنشر کرد. این پست با اشاره به نجیب ابوکیله، رئیس‌جمهور السالوادور، مدعی شده بود ایالات متحده در مسیر شکست است و این موضوع احتمالاً ریشه در «دشمن… داخلی» دارد. او در همان ماه تصویر دیگری از یک حساب وریفای‌شده کیوانان را نیز بازنشر کرد که رئیس‌جمهور را با یک نماد «Q» در پس‌زمینه و روی تخت پادشاهی نشان می‌داد.

ترامپ سپس پست دیگری در مورد یکی از گفته‌های جان اف‌کندی (یکی از خانواده‌های مورد علاقه حامیان کیوانان) را نیز بازنشر کرد که در آن جمله «توفان در راه است» را هایلایت کرده بود؛ این عبارت به یکی از جملات حامیان کیوانان اشاره دارد که مدعی است رئیس‌جمهور سابق در واشنگتن «دسیسه گلوبالیست‌ها» را برملا می‌کند و این ماجرا خشونت گسترده‌ای در پی داشته است.

تروث‌سوشال متعلق به گروه مدیا و تکنولوژی ترامپ (TMTG) است و با اینکه ترامپ پیشتر از اعضای هیات مدیره این شرکت بود، در ماه جولای احتمالاً به دلیل مشکلات مالی و بررسی‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار این شرکت را ترک کرد. TMTG به درخواست گیزمودو برای اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است.

استیون بریل، از مدیران نیوزگارد، در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت، مساله این نیست که ترامپ در مقام رئیس‌جمهور سابق آمریکا نظریه توطئه را بازنشر می‌کند بلکه مشکل اینجاست که او به عنوان رئیس این شبکه اجتماعی به آنها پروبال می‌دهد.

البته که تروث‌سوشال در واقع پاسخی است به ممنوعیت فعالیت نظریه‌پردازان توطئه و ترامپ در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی، اما ترامپ پیش از ممنوعیت توییتر نیز رابطه بدی با حامیان کیوانان نداشت.

گزارش‌های پیشین نشان می‌‌دهد تروث‌سوشال از تکنولوژی نظارت بر محتوا استفاده می‌کند اما این تکنولوژی هیچ «صحبت سیاسی» را سانسور نخواهد کرد.

بر اساس داده‌های موجود، پس از یورش اف‌بی‌آی به خانه ترامپ و عمارت مارولاگو، فعالیت تروث‌سوشال افزایش یافته است. تعداد دانلود‌های تروث‌سوشال در این دوره از ۲۰ هزار مورد در هفته به ۱۰۰ هزار مورد در اواسط آگوست افزایش یافت. در نتیجه‌ی افزایش دانلود، تروث‌سوشال از شصتمین شبکه اجتماعی پرطرفدار به رتبه ۳۷ رسیده است.

منبع: Gizmodo

https://pvst.ir/duz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو