skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شبکه‌های اجتماعی

فریما کیانی

فریما کیانی نویسنده میهمان

همه چیز در مورد شبکه اجتماعی تروث سوشال و اهدافش

فریما کیانی
فریما کیانی
نویسنده میهمان

۲۵ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تروث سوشال

در این مطلب می‌خوانید

  این روزها شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام حرف اول را در ارتباط گرفتن با سایر مردم می‌زنند. در این شبکه‌های اجتماعی معمولا در مورد حال خود یا اخبار روز صحبت می‌کنیم و آن را با کسانی که دوست داریم و دنبالمان می‌کنند به اشتراک می‌گذاریم. اخیرا یک شبکه اجتماعی دیگر پا به عرصه ظهور گذاشته که کمی با دیگر شبکه‌های اجتماعی متفاوت است. فوریه ۲۰۲۲، دونالد ترامپ رئیس جمهور جمهوری‌خواه سابق آمریکا، شبکه اجتماعی خود به نام «Truth Social» یا تروث سوشال را عرضه کرد. در این مقاله قرار است در مورد تروث سوشال، اپلیکیشن دونالد ترامپ، صحبت کنیم.

  تروث سوشال چیست؟

  تروث سوشال، شبکه اجتماعی جدیدی است که توسط کمپانی دونالد ترامپ به نام Trump Media & Technology Group عرضه شده است. این اپلیکیشن روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ با شعار «Follow The Truth» به معنای «حقیقت را دنبال کن» همزمان با سالروز تولد جرج واشنگتن یا روز رئیس جمهور در اپ استور رونمایی شد. پس از آن که خبر خرید توییتر توسط ایلان ماسک به ارزش ۴۴ میلیارد دلار تایید شد، بسیاری از کاربران توییتر ترجیح دادند تا حساب کاربری خود را به دلیل عدم اعتماد خود به این شبکه اجتماعی ببندند. از طرفی اپلیکیشن دونالد ترامپ طرفداران زیادی پیدا کرد و بسیاری از مردم بعد از دانلود تروث سوشال از اپ استور، در صف انتظار برای ورود به این اپلیکیشن قرار گرفتند.

  افزایش محبوبیت این برنامه باعث شد تا توجه ایلان ماسک که خود را موافق آزادی بیان می‌داند به این برنامه جلب شود. این میلیاردر در چندین توییت اشاره کرده است که Truth Social، توییتر و تیک‌تاک را در اپ استور شکست خواهد داد. ایلان ماسک قوانین موجود در توییتر در مورد گفتار و بیان را برای به وجود آمدن برنامه‌های جدید جایگزین، مقصر دانست.

  هدف تروث سوشال

  بعد از آنکه گروهی از طرفداران دونالد ترامپ در تاریخ ۶ ژانویه سال گذشته به ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا حمله کردند، فیسبوک و توییتر فعالیت دونالد ترامپ در این شبکه‌های اجتماعی را ممنوع کردند. دونالد ترامپ این کار «تکنولوژی‌های بزرگ» را نقض آزادی بیان دانست. برای همین دونالد ترامپ تصمیم به راه‌اندازی پلتفرم خود به نام تروث سوشال گرفت. پلتفرمی که در آن هیچ سانسوری نباشد و برای کاربران به دلیل عقاید سیاسی آنها تبعیض قائل نشود. دونالد ترامپ با عرضه تروث سوشال خواست تا در برابر قدرت «تکنولوژی‌های بزرگ» بایستد و بستری برای بیان «حقیقت» برای همه فراهم کند.

  برای دانلود تروث سوشال باید از طریق سایت اصلی و یا اپ استور اقدام کنید. در واقع دانلود Truth Social برای کاربران اندروید فعلا ممکن نیست و فقط کسانی که سیستم عامل iOS دارند می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند. با توجه به خبرهایی که بعد از عرضه این اپلیکیشن منتشر شد، پس از ثبت‌نام در تروث سوشال، این اپلیکیشن یک شماره به شما می‌دهد. این شماره‌ای است که شما را در صف انتظار برای استفاده از اپلیکیشن دونالد ترامپ دارید.

  وب‌سایت تروث سوشال
  وب‌سایت تروث سوشال

  پس از ورود به اپلیکیشن فضایی شبیه به توییتر خواهید دید. با زبانه‌هایی که در این اپ وجود دارد می‌توانید اخبار را جست‌وجو و پیگیری کنید و برای دیگر کاربران پیغام بفرستید. در توییتر به پست کردن هر مطلبی «توییت» گفته می‌شود، در حالی که «حقیقت» نامی است که برای پست کردن اخبار و مطالب در تروث سوشال گذاشته شده است.

  فضای شبکه اجتماعی تروث سوشال
  فضای شبکه اجتماعی تروث سوشال

  مشکلات تروث سوشال

  تروث سوشال قرار بود به یک شبکه اجتماعی جامع با آزادی بیان تبدیل شود؛ اما مشکلاتی در حال حاضر در این پلتفرم وجود دارد. این اپلیکیشن بسیاری از ممنوعیت‌های توییتر را ندارد. در این اپلیکیشن به راحتی می‌توان در مورد عقاید سیاسی خود، حتی مخالف عقاید دونالد ترامپ صحبت کرد. اپلیکیشن دونالد ترامپ پست‌هایی را که حاوی کلمه «نفرین» باشد تعدیل می‌کند.

  • نبود دستورالعمل جامع برای نظارت بر حقایقی که پست می‌شوند. انتشار ویدیوی تمسخر کارمندان لیبرال توییتر که به دلیل مالکیت ایلان ماسک ناراحت بودند، نشان از بی‌قانونی و بی‌نظمی در این شبکه اجتماعی دارند.
  • بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نبود قانون در هر شبکه اجتماعی در مرحله اول، پلتفرم را به بستری برای پورنوگرافی کودکان و نازیسم تبدیل می‌کند. البته بی‌انصافی است که به محدودیت تروث سوشال در مورد محتوای جنسی و زبان‌ها اشاره نکنیم.
  • علاوه بر این، سرچ کردن کلمات کلیدی در این پلتفرم گاهی اوقات با مشکل مواجه می‌شود و پس از سرچ کردن کلمه مورد نظر ممکن است هیچ محتوایی به شما نشان داده نشود.
  • نبود بسیاری از صداهای بزرگ جناح راست آمریکا در این شبکه اجتماعی باعث شده تا بسیاری از مردم علاقه‌ای به حضور در آن نداشته باشند.
  • انتظار طولانی برای ورود به اپلیکیشن هم از جمله مشکلات دیگر این پلتفرم است.
  • در حال حاضر امکان دانلود Truth Social برای اندروید وجود ندارد.

  تروث سوشال برای چه کسانی مناسب است؟

  ترامپ به خاطر پست کردن نظرات و دیدگاه‌های بحث‌برانگیز خود در شبکه‌های اجتماعی، مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت و خیلی از مردم او را در این شبکه‌ها دنبال می‌کردند. از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر ورود و فعالیت ترامپ را در سایت‌های خود ممنوع کرده‌اند، تروث سوشال بستر جدیدی برای نظرات دونالد ترامپ خواهد بود. کسانی که به دنبال کردن این نظرات علاقه دارند، بهتر است اپلیکیشن دونالد ترامپ را دانلود و صفحه ترامپ را دنبال کنند.

  تروث سوشال جز اپلیکیشن‌های نوپا دسته‌بندی می‌شود. شناخته بودن دونالد ترامپ، مالک این پلتفرم، باعث شده تا در بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی از افراد جامعه در آن ثبت‌نام کنند. اپلیکیشن دونالد ترامپ برای برطرف کردن مشکلات و نشان دادن ویژگی‌های خود احتیاج به زمان دارد تا خود را ثابت کند. حال با وجود نظارت شخصی مثل ترامپ روی این اپلیکیشن فکر می‌کنید سرنوشت آن چه خواهد شد؟ آیا این شبکه می‌تواند جایگزین شبکه‌های اجتماعی دیگر شود؟

  سوالات متداول

  تروث سوشال چیست؟

  تروث سوشال یک شبکه اجتماعی شبیه به توییتر است که در فوریه ۲۰۲۲ توسط کمپانی دونالد ترامپ در اپ استور عرضه شده است.

  تروث سوشال به چه معنا است؟

  تروث سوشال به معنی «ثروت اجتماعی» است. شعار این شبکه اجتماعی «حقیقت را دنبال کن» است. این پلتفرم تصمیم دارد تا بستری برای بیان حقایق توسط مردم مهیا کند.

  دلیل به وجود آمدن تروث سوشال چیست؟

  پس از تجمع طرفداران ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ مقابل ساختمان کنگره آمریکا، شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک ورود و فعالیت ترامپ را  سایت‌های خود، به دلیل خشونت، ممنوع کردند. دونالد ترامپ این کار را نقض آزادی بیان دانست و تصمیم گرفت اپلیکیشن خود را راه‌اندازی کند.

  هدف ترامپ از راه‌اندازی تروث سوشال چیست؟

  دونالد ترامپ با راه‌اندازی Truth Social قصد دارد مقابل تکنولوژی‌های بزرگ بایستد. به نظر او تکنولوژی‌های بزرگ مثل توییتر و فیس‌بوک به مشکلات موجود مثل حضور طالبان در توییتر واکنش نشان نمی‌دهند، ولی مانع از آزادی بیان همه کاربران می‌شوند.
  https://pvst.ir/crc

  یک دیدگاه

  1. ایلان ماسک تویتر رو خرید و حالا حتی ترامپ هم شبکه اجتماعی خودش رو راه انداخت. اونوقت ما توی ایران یک شبکه اجتماعی جهانی و درسته حسابی نداریم که برای رسوندن پیام انقلاب به دنیا مجبور نشیم دست به دامان پلتفرم های تمام یهودی مدعی آزادی بیان بشیم که نمیذارن از حاج قاسم سلیمانی عزیزمون پست منتشر کنیم. واقعا جای بسی تاسف داره که دولت مردان ما اهمیت و قدرت شبکه های اجتماعی رو در دنیای امروز درک نمیکنن.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو