skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سهام شرکت‌های ابر رشد پنجاه درصدی را تجربه کردند

۲۴ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

 سهام شرکت‌های ابری که در اوایل سال جاری میلادی به شدت سقوط کردند، حالا رشدی ۵۰ درصدی را نسبت به حداقل قیمت سهام خود، تجربه کرده‌اند. صندوق رایانش ابری WisdomTree در سه ماه گذشته ۲۶ درصد رشد کرده، در حالی است که شاخص S&P 500 (۵۰۰ شرکت برتر لیست شده در بورس آمریکا)، تنها ۹ درصد رشد را تجربه کرده است. با این حال شاخص سهام ابر همچنان در سال جاری عملکرد ضعیف‌تری نسبت به دیگر بخش‌ها دارد.

به گزارش پیوست، به نقل از CNBC،‌ داده‌های کلی همچنان نشان‌دهنده وضعیت منفی شرکت‌های ابری هستند. این شرکت‌ها در دوران همه‌گیری به دنبال نرخ پایین بهره و کمک‌های دولتی رشد قابل توجهی را تجربه کردند، اما در حال حاضر خزانه‌داری آمریکا نرخ بهره را افزایش داده و تورم نیز به اوج ۴۰ ساله خود نزدیک شده‌است، سهام و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت پایین‌تری قابل خریداری هستند.

شاید بازار بیش از حد اصلاح شده است. شرکت‌ها در وضعیت خوبی هستند و بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران می‌تواند به رشد دوباره سهام منجر شود. این رویکرد سرمایه‌گذارانی است که در چند ماه گذشته مشغول خرید سهام بودند.

الیت رابینسون از صندوق سرمایه‌گذرای بسمر و هم‌بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری در رشد این شرکت می‌گوید: «برخی از  نشانه‌ها رو به بهبودی هستند. اینطور نیست که بنیان این کسب‌وکارها نابود شده باشد.»

برای مثال شرکت GitLab، فعال حوزه ابزارهای توسعه دهندگان نرم‌افزار،‌ را در نظر بگیرید. سهام این شرکت از نوامبر (۲۰۲۱) تا آوریل (۲۰۲۲) بیش از ۷۵ درصد سقوط کرد. در ماه ژوئن اما شرایط تغییر کرد.

با وجود عملکرد ضعیف این شرکت نسبت به پیش‌بینی تحلیلگران، درآمد GitLab نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد افزایش یافت. گلدمن ساکس هم پیشنهاد خود برای این سهام را از نگهداری به خرید تغییر داد.

تحلیلگران گلدمن در گزارشی نوشتند: «GitLab در کوتاه مدت با کنترل هزینه و بازدهی عملیات تقاضا را افزایش می‌دهد.»

قیمت سهام شرکت GitLab در سه ماه گذشته بیش از دو برابر شده و یکی از بهترین عملکرد‌ها را در بین سهام شرکت‌های موجود در صندوق WisdomTree به ثبت رسانده است. شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار رایانش داده‌ای به نام Confluent نیز در رده دوم قرار دارد و رشدی ۸۱ درصدی را نسبت به اواسط ماه مه تجربه کرده است. این شرکت روز ۳ آگوست،‌ رشد ۵۸ درصدی درآمد را برای دومین سه ماهه گزارش کرد و حداقل رشد ۴۶ درصد را برای تمام سال پیش‌بینی کرد.

به گفته جی کرپز، مدیرعامل شرکت Confluent این شرکت «در دسته اپلیکیشن‌های قدرتمند عملیاتی قرار دارد که مستقیما با عملیات‌های مهم تجاری و تجربه لحظه‌ای کاربران سر و کار دارد. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، کنار گذاشتن آن به اخلال کامل در عملیات‌های تجاری منجر می‌شود.»

پس از انتشار گزارش Confluent، شرکت نرم‌افزاری Atlassian نیز رشدی ۳۶ درصدی را به ثبت رساند و سهام این شرکت ظرف سه ماه گذشته ۶۷ درصد رشد کرده است.

اخبار مثبت هفته جاری ادامه داشت: شرکت Toast، سازنده نرم‌افزار مخصوص رستوران‌ها، عملکرد بهتری نسبت به پیش‌بینی‌ها داشت و  ۵۸ رشد درآمدی را به ثبت رساند. سهام این شرکت تنها در ۱۲ آگوست ۸ درصد افزایش یافت و به طور کلی سهام این شرکت از ۱۲ مه تا به امروز، ۵۵ درصد رشد کرده است.

داده‌های اقتصادی هم روند رشد را تقویت کرده‌اند. داده‌های اقتصادی نسبت به ماه گذشته نمایه مثبت‌تری دارند. اداره آمار نیروی کار آمریکا در روز چهارشنبه (۱۰ آگوست) اعلام کرد که قیمت پرداختی مصرف‌کنندگان و کالا و خدمات در ماه جولای رشد کمتری را نسبت به ماه ژوئن تجربه کرده است. انتشار این آمار و خوشبینی به کاهش نرخ بهره خزانه‌داری باعث رشد سهام شده است.

اما شرایط در تمام بخش‌ها یکسان نیست. شرکت‌هایی که ارتباط مستقیمی با مصرف‌کننده دارند عملکرد ضعیف‌تری نسبت به بخش ابری از خود نشان داده‌اند.

شاپیفای در سه‌ماهه گذشته تنها ۳۰ درصد رشد کرده و حدود ۷۷ درصد با اوج خود فاصله دارد. شاپیفای در ماه جولای علمکرد ضعیف‌تری نسبت به برآورد‌ها داشت و درمورد تاثیر تورم و نرخ بهره بر کسب‌وکار این شرکت در نیمه دوم سال هشدار داد. خرده‌فروشان از نرم‌افزار این شرکت برای مدیریت پرداخت، انبار و لجستیک استفاده می‌کنند.

این شرکت در بیانیه مربوط به عملکرد مالی خود گفت: «ما در حال حاضر پایان متفاوتی را برای ۲۰۲۲ پیش بینی می‌کنیم، سالی برای گذار که در آن تجارت الکترونیکی به دوران پیش‌ از کووید بازگشته و حالا زیر فشار تورم بالا قرار دارد.»

جمین بال، یکی از سرمایه‌گذاران صندوق سرمایه Altimeter، در خبرنامه‌ هفتگی خود درمورد بخش ابری نوشت، خریداران سهام نرم‌افزاری از واقعیت‌ها جلوتر رفته‌آند. او رکودی اقتصادی را برای ایالات متحده آمریکا پیش‌بینی می‌کند و معتقد است کاهش نرخ بهره به سال آینده و کاهش تورم موکول می‌شود.

بال نوشت: «براساس داده‌ای که امروز داریم، به نظرم بازار بیش از حد خوش‌بین است. به نظر فعلا وارد رکود نشدیم اما شاید در سال ۲۰۲۳ تجربه‌اش کنیم.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/cy9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو