skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو هستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خروجی خرج‌نشده تراکنش یا UTXO چیست؟

۱۶ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : 3 دقیقه

UTXO چیست؟

برای بوکمارک این نوشته

یکی از اصطلاحاتی که در معاملات بیت‌کوین بیشتر استفاده می‌شود UTXO است. اصطلاح UTXO به مقدار ارز دیجیتالی‌ای گفته می‌شود که بعد از انجام تراکنش در حساب باقی می‌ماند. UTXO مخفف خروجی خرج‌نشده تراکنش است.

به گزارش پیوست، بلاک‌چین در عین شفافیت و سادگی، پیچیدگی‌های زیادی دارد. هر تراکنش بیت‌کوین شامل انتقال سکه‌های بیت‌کوین می‌شود و نحوه ثبت این اطلاعات در دفترکل یا بلاک‌چین بیت‌کوین موضوعی است که با درک نحوه کار UTXO روشن‌تر می‌شود. UTXOها در بلاک‌چین مدام درحال پردازش هستند و مسئول شروع و پایان هر تراکنش به‌ حساب می‌آیند.

نحوه کار UTXO

تراکنش‌های UTXO پیچیده به نظر می‌رسند اما سازوکار ساده‌ای دارند. UTXO یا خروجی خرج‌نشده تراکنش، تراکنشی است که پس از انجام معامله انجام می‌شود و شامل مقدار هزینه‌نشده موجودی است. برای مثال می‌توان به یک تراکنش نقدی اشاره کرد. هنگامی که شخصی در ازای انجام یک تراکنش نقدی، مقدار پول باقی‌مانده را از فروشنده دریافت می‌کند در اصل عملی مشابه UTXO اتفاق افتاده است.

ارزهای دیجیتالی برای خروجی خرج‌نشده تراکنش‌ها، یک پایگاه داده دارند. این پایگاه داده در ابتدای راه‌اندازی بلاک‌چین خالی یا صفر است. با گذشت زمان و انجام تراکنش روی بلاک‌چین، مقدار اولیه پایگاه داده UTXO با ثبت تغیرات متناسب با تراکنش‌ها تغییر می‌کند و با رکوردهای تراکنش‌های مختلف زیاد می‌شود. در این مدل وقتی تراکنش کامل می‌شود خروجی‌هایی وجود دارد که خرج نشده‌اند و این خروجی‌ها به عنوان ورودی به پایگاه داده بازگردانده می‌شوند. انجام تراکنش‌ در رمزارزهایی مانند بیت‌کوین مشابه خرج کردن چک است. همان‌طور که چک را نمی‌توان با مقادیر سفارشی مبادله کرد، تمام موجودی بیت‌کوین هم در هر تراکنش از حساب خارج می‌شود و مقدار باقی‌مانده یا خرج‌نشده دوباره به حساب اضافه می‌شود.

رمزارزهایی مانند بیت‌کوین از این نظر که تراکنش‌ها را با استفاده از کسرهای مختلفی از دارایی انجام می‌دهند منحصربه‌فردند. در این روش هزینه‌ها با استفاده از یک بایت داده انجام نمی‌شود و خرج کردن بیت‌کوین به وسیله چندین کسر از بیت‌کوین بازیابی می‌شود تا یک تراکنش را انجام دهد؛ به عنوان مثال برای خریدی به اندازه یک بیت‌کوین ممکن است ۰.۶ بیت‌کوین توسط یک بایت داده و ۰.۴ دیگر توسط بایت دیگر بازیابی شود. بعد از بازیابی تمام تغییرات به پایگاه داده UTXO ارسال می‌شود تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

چالش‌ها

همه تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین از نظر اقتصادی به‌صرفه نیستند. بالاتر بودن کارمزد تراکنش نسبت به محصول یا خدمت خریداری‌شده باعث می‌شود تراکنش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد؛ برای مثال اگر برای خرید یک فنجان قهوه ۲ دلاری نیاز باشد بیشتر از ۲ دلار هزینه کارمزد پرداخت شود، این تراکنش دیگر منطقی نیست.

غیراقتصادی بودن هزینه تراکنش‌های خرد یکی از مشکلات است. مشکل دیگر در سازوکار UTXO همگام نبودن هزینه تجهیزات متناسب با افزایش پردازش مورد نیاز این سازوکار است. در واقع هزینه تجهیزات داده‌کاوی برای اعتبارسنجی کامل گره‌ها در شبکه همگام با توسعه شبکه رشد نکرده است. توسعه‌دهنده نرم‌افزار Gavin Andreesen، که در بخش عمده‌ای از توسعه بیت‌کوین حضور داشته است، بر این عقیده است که با انجام تراکنش‌های بیشتر در شبکه بدون تغییر در بخش‌های دیگر می‌توان انتظار رشد مجموعه UTXO را داشت که در نتیجه این اتفاق هزینه اجرای یک گره اعتبارسنجی کامل هم به همان نسبت زیاد می‌شود.

برای بوکمارک این نوشته

https://pvst.ir/c4j

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

Back To Top
جستجو