skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل شاپرک: ثبت درگاه پرداخت به نام یک نفر بدون اطلاع او جرم است

۲۶ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ دی ۱۴۰۰

مدیرعامل شاپرک، کاظم دهقان

مدیرعامل شاپرک ثبت چندین درگاه پرداخت با نام یک نفر بدون اطلاع او را تخلفی از سمت شرکت‌های پرداخت دانست و اعلام کرد که جدا از تخلف این یک عمل مجرمانه است و امکان پیگیری قضایی آن وجود دارد.

به گزارش پیوست، افزایش تعداد کسانی که اعلام می‌کنند درگاه‌های پرداخت متعددی به نام آنها ثبت شده‌ است، بدون اینکه از آن مطلع باشند، با نزدیک شدن به روزهای پایانی دی‌ماه موجب شده تا مدیرعامل شاپرک، سید کاظم دهقان، این عمل را یک تخلف بارز شرکت‌های PSP و شرکت‌های پرداخت به شمار آورد.

درگاه پرداخت بدون اجازه
افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی نسبت به باز شدن درگاه پرداخت به نام آنها بدون اطلاع‌شان معترض شده‌اند.

به عقیده او، این عمل یک جعل هویت است چراکه شرکت‌ پرداخت با استفاده از داده‌های شخصی که برای دریافت درگاه پرداخت مراجعه کرده اقدام به ایجاد چندین درگاه کرده است و در اختیار افراد مختلف قرار داده و حال برای آن شخص پرونده‌های مالیاتی تشکیل شده است.

دهقان می‌گوید این یک تخلف خطرناک است و جدا از تخلف یک جرم جعل هویت نیز در این میان اتفاق افتاده است که این موضوع حتماً از سوی شاپرک پیگیری می‌شود، علاوه بر آن افرادی که از اسم‌شان سوءاستفاده شده و به نام‌شان درگاه پرداخت باز شده است نیز می‌توانند اقدام به پیگیری قضایی کنند.

در همین راستا سازمان امور مالیاتی هم با ارسال پیامک برای دارندگان درگاه‌های پرداخت آنان را دعوت کرده بود تا با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی از تناظر بین پذیرنده‌های بانکی و پرونده مالیاتی مطمئن شوند تا اگر عدم تناظری مشاهده کردند درگاه را غیرفعال کنند.

پیامک سازمان امور مالیاتی
سازمان امور مالیاتی از افراد خواسته تا نسبت به تناظر حساب بانکی و درگاه پرداخت‌شان مطمئن شوند.

این پیامک موجب شد تا تعدادی از دریافت‌کنندگان آن پس از مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی با درگاه‌هایی مواجه شوند که هرچند به نام‌شان ثبت شده بود اما آنها درخواستی برای ثبت آن نداده بودند و از آن استفاده نمی‌کردند.

برخی دلیل این اتفاق را درز اطلاعات از شاپرک عنوان کردند این در حالی است که شاپرک اعلام می‌کند این تخلف احتمالاً از سوی شرکت‌های پرداخت صورت گرفته است و آنان با استفاده از هویت افرادی که اقدام به ثبت درگاه کرده‌اند، درگاه‌‌های دیگری نیز ایجاد کرده‌اند. از نظر شاپرک یا خود شرکت‌های PSP این تخلف را مرتکب شده‌اند یا برای به دست آوردن منافع چشم‌شان را روی انجام این تخلف از سوی دیگران بسته‌اند.

مدیرعامل شاپرک می‌گوید این تخلف حتماً برای شرکت‌های PSP تبعاتی به همراه خواهد داشت چراکه حتی اگر خود مرتکب این تخلف نشده باشند، اجازه انجام تخلف را داده‌اند.

او بار دیگر تاکید می‌کند که تبلیغات صورت‌گرفته از سوی برخی افراد به عنوان فروش درگاه پرداخت یا کارتخوان بدون جواز کسب و پرونده مالیاتی کلاهبرداری است و حتماً برای دارنده درگاه پرداخت پرونده مالیاتی باز خواهد شد.

مدیرعامل زرین‌پال چندی پیش در گفت‌وگو با زومیت اعلام کرده بود: «پرداخت‌یاران به دلیل مکانیسم‌های فعالیتی‌شان و تنوع سرویس‌هایی که نسبت به PSPها ارائه می‌‌دهند از مسیردهی هوشمند یا درگاه هوشمند برای پرداخت پذیرنده استفاده می‌کنند؛ یعنی به ازای هر پذیرنده هر وب‌سایت از PSPهای متفاوت درگاه دریافت می‌کند. به عنوان مثال برای یک وب‌سایت چهار رکورد در PSPهای متفاوت ایجاد می‌شود.» هرچند سازمان امور مالیاتی از پذیرندگان خواسته اگر درگاهی به نام آنها صادر نشده آن را غیرفعال کنند اما مصطفی امیری از پذیرندگان خواهش کرده شتابزده در غیرفعال‌سازی تصمیم نگیرند چراکه طبق روال همیشگی در کشور امکان دارد این تاریخ تا آخر بهمن هم تمدید شود.»

به این ترتیب هنوز مشخص نیست تخلفی از سوی شرکت‌های پرداخت صورت گرفته یا برای سرویس‌دهی بهتر به نام یک فرد چندین درگاه برای آنها ایجاد شده است.

 

https://pvst.ir/bor

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو