skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بانک مرکزی به لندو هشدار توقف فعالیت داد لندو: برای اعتبارسنجی از سرویس شرکت اعتباری ایران استفاده می‌کنیم

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۵ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

لندو

بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به لندو ارائه خدمات اعتبارسنجی و تعیین امتیاز اعتباری از سوی این مجموعه را غیرمجاز و بدون مجوز دانست و هشدار داد در اسرع وقت ضمن اعلام منبع دریافت اطلاعات اعتباری اشخاص به این بانک، ارائه هرگونه خدمات اعتبارسنجی و تعیین نمره اعتباری در وب‌سایت و اپلیکیشن این مجموعه متوقف شود. این در حالی است که لندو اعلام کرده از مدل خود برای اعتبارسنجی وام‌های اولیه استفاده نمی‌کند و پرداخت این وام بر اساس گزارش‌های شرکت مشاوره اعتباری ایران بوده که دارای مجوز بانک مرکزی است.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به شرکت هوشمند آرمان گستر آریا (لندو) با اشاره به اینکه این مجموعه به صورت غیرمجاز و بدون مجوز اقدام به ارائه خدمات اعتبارسنجی و تعیین امتیاز اعتباری اشخاص می‌کند، هرگونه خدمات سنجش اعتبار را صرفاً با موافقت اصولی شورای سنجش اعتبار و اخذ مجوز از بانک مرکزی و تحت نظارت این بانک امکان‌پذیر دانسته است.

در این نامه آمده است در اسرع وقت ضمن اعلام منبع دریافت اطلاعات اعتباری اشخاص به این بانک، ارائه هرگونه خدمات اعتبارسنجی و تعیین نمره اعتباری در اپلیکیشن یا وب‌گاه آن شرکت متوقف شده و نتیجه مکتوب به این بانک اعلام شود.

نامه بانک مرکزی برای توقف فعالیت لندو
نامه بانک مرکزی به لندو برای توقف فعالیت اعتبارسنجی‌ این شرکت

این نامه همچنین عنوان کرده‌ است در صورتی که فعالیت این شرکت متوقف نشود، این بانک طبق ماده ۲ دستورالعمل ناظر بر تاسیس، فعالیت و انحلال شرکت‌های اعتبارسنجی مراتب درخواست توقف فعالیت یا تعطیلی آن شرکت را به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و مراجع قضایی اعلام خواهد کرد.

لندو از مدل اعتبارسنجی خودش استفاده نمی‌کند

به رغم محتوای نامه بانک مرکزی مبنی بر غیرمجاز بودن اعتبارسنجی از سوی «لندو» این مجموعه اعلام کرد که لندو از مدل اعتبارسنجی خودش برای وام‌های اولیه استفاده نمی‌کند و پرداخت این وام بر اساس گزارش اعتباری شرکت مشاوره اعتباری ایران است که مجوز بانک مرکزی را دارد.

هادی مرادی، مدیر ارشد بازاریابی لندو، در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: فرایند رتبه‌بندی داخلی بر اساس رفتار پرداختی مشتریان شکل می‌گیرد و برای وام‌های بعدی‌شان هم از همین سیستم کمک گرفته می‌شود.

او ادامه می‌دهد: اما معیار بانک آینده (به‌ عنوان تامین‌کننده مالی وام‌های پرداختی لندو به مشتریان) برای وامی که از طریق لندو به مشتریان پرداخت می‌کند، گزارش اعتباری شرکت ایرانیان است که مجوز بانک مرکزی را دریافت کرده است.

هادی مرادی، لندو
هادی مرادی، مدیر ارشد بازاریابی لندو

مرادی توضیح می‌دهد: لندو به‌ عنوان تنها پلتفرم اعتباردهی است که بابت تاخیر در پرداخت اقساط، از مشتریان جریمه دیرکرد دریافت نمی‌کند و همین یک ارزش افزوده برای مشتریان است. مشتریانی که رفتار پرداختی خوبی دارند، نمره بالاتری کسب می‌کنند؛ علاوه بر این سقف دریافت اعتبارشان در دفعات بعدی افزایش خواهد یافت و از فروشگاه‌های آنلاین تخفیف خرید دریافت می‌کنند.

او با تاکید بر اینکه لندو به‌ عنوان یک استارت‌آپ حوزه لندتک در تلاش است تا هم برای مشتری و هم برای بانک ارزش افزوده ایجاد کند می‌گوید: مبنای اعتباردهی و اعتبارسنجی مشتریان، گزارش اعتباری ایرانیان است، ما صرفاً به بانک اطلاع می‌دهیم که هر فرد رفتار پرداختش در وام‌هایی که از لندو گرفته چگونه بوده، کدام کاربران ریسک بالاتری دارند و پیشنهاد ما این است که در دفعات بعدی سقف وام‌دهی به فرد افزایش پیدا نکند.

مدیر ارشد بازاریابی لندو در پایان درباره ثاثیر چنین اقداماتی بر فعالیت مجموعه‌ها لندتک می‌گوید: در این شرکت نزدیک به ۴۰۰ نفر به‌ طور مستقیم مشغول کار هستند، از سوی دیگر با توجه به شرایط اقتصادی فعلی خدمات این کسب‌وکار به بالاتر رفتن قدرت خرید مردم کمک و برای مشتریان ارزش افزوده ایجاد می‌کند. لندو تنها پلتفرمی است که بدون چک، ضامن و بدون جریمه دیرکرد به کاربران خود وام می‌دهد و بر اساس هوش مصنوعی تحلیل‌هایی روی داده‌های مشتریان انجام می‌دهد تا نرخ نکول را به حداقل برساند؛ در واقع این رتبه‌بندی اهرمی است تا ما بتوانیم بدون چک و ضامن به مشتریان‌مان اعتبار تخصیص بدهیم و نبود چنین الگوریتمی ارائه آسان اعتبار را سخت خواهد کرد

https://pvst.ir/bje
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  2 نظر

  1. لندو کلاهبرداره
   قسط اول وام پیش از ارایه تسهیلات میگیره و کالایی توی هیچ سایتی به شما نمیفروشن قسط اول هم عودت نمیدن میگن به ما مربوط نیست
   لطفا هرکس دستش میرسه یه کاری کنه توی این شرایط بد اقتصادی همه دنبال وام هستن مثل خود من اما سرشون کلاه میره نه وام میگیرن نه کالا قسط اول هم ازشون میگیرن
   یه ادم سطح ضعیف یا متوسط جامعه اگه پول اضافه داشت که اینا ازش بگیرن اصلا نیازی به وام نداشت !!!

  2. “بدترین وامی بود که تو عمرم گرفته بودم، پروسه زمانی فعال شدن وامش خیلی زیاد بود، بعد ۴ ماه شندرغاز رو برام آزاد کردن و متاسفانه از بی اطلاعی و بی توجهی سایتی که برای خرید انتخاب کرده بودم سایت تیمچه بودش(یه جورایی یتیمچه ست) که بخاطر تبلیغات رو صفحه اول لندو تو دامش افتادم که در واقع تیمچه با لندو یکی هست، رفتم کالا رو تو سایت تیمچه انتخاب کنم دیدم قیمتها با سایتهای دیگه وحشتناک فرق میکنه یعنی اگه ۲۰ تومن وامم رو خرید میکردم فقط ۳ تومنش به خاطر گرون بودنش با سایتهای مشابه پیاده میشم از اونور هم برای ۲۰ تومن وام ۱۲ماهه ۵ تومن سود روش کشیده بودن ،دیدم ۲۰ تومن وام گرفتم ولی ۲۸ تومن پیاده میشم خواستم از وامم انصراف بدم گفتن که شما قسط اول رو واریز کردید نمیشه انصراف بدید اگر انصراف بدید قسط اولی که پرداخت کردید رو واریز نمیکنیم و لندو مبلغ رو برمیداره اگرم بخوای سایتت رو تغییر بدی پروسه زمانبری هستش باید دو هفته ای صبر کنید ، نه واحد شکایاتی دارن که اعتراض کنی بابت قیمت و ارسال طولانی مدت کالا، نه پاسخ دهنده های درست و حسابی دارن، کسایی هم تلفن رو جواب میدن یه سری بچه مچن که انگار داری با یه ربات حرف میزنی چیزهایی که بهشون گفتن رو هی تکرار میکنن و کاری از دستشون بر نمیاد به کسی هم نمیتونن وصل کنن به فرض واحد مالی یا واحد شکایاتی . در واقع آخر خطه”

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو