skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پذیرش سفته الکترونیکی روی سامانه ستاد

وزارت اقتصاد ملزم به ایجاد سامانه صحت سنجی سفته الکترونیکی شد

۱۷ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت درخواست استفاده و بهره‌گیری از سفته الکترونیکی روی این سامانه برای دستگاه‌های اجرایی را به کارگروه تعامل پذیری دولت ارائه کرد و طبق این درخواست وزارت امور اقتصادی و داریی موظف شده است سامانه صحت سنجی سفته الکترونیکی را ایجاد کند.

به گزارش پیوست، در آخرین جلسه کارگروه تعامل پذیری وزارت امور اقتصادی ودارایی موظف شده است تا سرویس استعلام صحت سنجی سفته الکترونیکی را ایجاد کند. طبق این راهکار مقرر شده تا با ورود سریال سفته و شماره ملی متعهد سفته یا شناسه یکتای متعهد و همچنین ذی‌نفع و مبلغ سفته مشخص شود که سفته اعتبار دارد یا خیر.

در اصل پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و اطلاعات سفته الکترونیکی صادر شده به سامانه، این سامانه با پاسخ بلی یا خیری که برای متقاضی صحت سنجی سفته ارسال می‌کند باید مشخص کند که این سفته اعتبار دارد یا خیر.

سامانه سفته و برات الکترونیکی برای استفاده در تسهیلات خرد در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت دوازدهم رونمایی شد در آن زمان مقرر شد تا وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق کارگزاران برای صدور سفته و برات الکترونیکی فقط از طریق امضای الکترونیکی معتبر استفاده کند.

همچنین طبق آن مصوبه دستگاه‌های اجرایی و موسسات مالی و پولی دارای مجوز بانک مرکزی، مکلف به پذیرش سفته و برات الکترونیکی بوده و این اسناد را در اولویت پذیرش قرار دهند.

سامانه سفته و برات الکترونیکی درچارچوب پروژه خزانه‌داری الکترونیکی با هدف فراهم آوردن ابزار لازم برای ارائه خدمات الکترونیکی در تسهیلات بانکی و به عنوان ابزاری برای استفاده در زنجیره تأمین و توزیع طراحی و راه اندازی شد.

پیش از این نیز در تیرماه سال گذشته امکان استفاده از سفته الکترونیکی برای تسهیلات کرونایی فراهم شده بود حال با توسعه زیرساخت‌ها امکان استفاده از سفته الکترونیکی برای تمامی تسهیلات خرد فراهم شد.

در آن زمان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد: «امکان استفاده از سفته الکترونیکی در شرایط فعلی فقط برای تسهیلات خرد فراهم شده است و پس از گذشت چند ماه امکان استفاده گسترده‌تر آن فراهم خواهد شد.»

هم‌اکنون امکان صدور سفته الکترونیکی در چهار بانک رسالت، ملی، آینده و پست بانک فراهم شده است. استفاده از سفته و برات الکترونیکی برای اولین برای متقاضیان تسهیلات کرونایی در تیرماه ۹۹ ارائه شد. از آن زمان گسترش ارائه این سرویس در دستور کاری دولت قرار گرفت.

همچنین کارگروه تعامل‌پذیری مصوب کرد تا سرویسی اختصاصی برای سامانه ستاد طراحی شود تا طبق آن بعد از صحت سنجی سفته اطلاعاتی که در اختیار سامانه ستاد قرار می گیرد اقلام اطلاعاتی متعهد و ذینفع مندرج در سفته باشد.

با راه‌اندازی سامانه سفته الکترونیکی مقرر شد تا طی ۲ سال علاوه بر اینکه امکان استفاده و صدور سفته الکترونیکی فراهم می‌شود، همچنان سفته کاغذی نیز منتشر شود و پس از اینکه شبکه بانکی کشور، بهره‌برداران از سفته و همچنین قوه قضائیه آمادگی لازم برای استفاده از آن را به دست آوردند سفته به صورت کاملا الکترونیکی صادر شود و در نهایت چاپ سفته کاغذی متوقف شود.

متن کامل مصوبه جلسه ۲۴ کارگروه تعامل پذیری

 

https://pvst.ir/b2n

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو