skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پایگاه‌های اطلاعات پایه باید خود را با طرح اطلاعات ملی هماهنگ کنند

۶ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

۲۹ پایگاه اطلاعات پایه طبق مصوبه کارگروه تعامل‌پذیری موظف شده‌اند خود را با طرح «مدیریت داده و اطلاعات ملی» هماهنگ کنند. در این طرح که هم‌اکنون در کمیسیون صنایع مجلس نهایی شده و منتظر مطرح شدن در صحن مجلس است بیشتر بر وظیفه ذاتی کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی در یکپارچه‌سازی داده‌ها و تعامل بین دستگاه‌ها تاکید شده است. در این طرح نام این کارگروه به «کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی» با نام اختصاری «دوام» تغییر پیدا کرده است. در این طرح قوانین و مقرراتی که بهره‌برداری از داده‌ها و اطلاعات ملی را منوط به مصوبه یا اجازه نهادها و دستگاه‌های اجرایی قرار داده بود، لغو شده و تصمیم‌گیری در این زمینه برعهده کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی گذاشته شده است.

به گزارش پیوست، طبق مصوبه کارگروه تعامل پذیری دستگاه‌‌های متولی هر پایگاه اطلاعات پایه باید با استفاده از استانداردهای روز دنیا مدل مرجع داده‌ای خود را تهیه و آن مدل را به کارگروه تعامل‌پذیری ارائه کنند.

همچنین دستگاه‌های سرویس دهنده نیز با رویکرد ارائه سرویس مبتنی بر استانداردهای API نسبت به تهیه دیتا مدل سرویس‌های قابل ارائه خود اقدام کنند و آن مدل را به کارگروه تعامل‌پذیری ارائه کنند.

اسامی پایگاه‌های اطلاعات پایه

شورای عالی فضای مجازی ۲۹ پایگاه اطلاعات را به عنوان پایگاه‌های اطلاعات مرجع کشور تعیین کرده است و دستگاه‌های دیگر برای استفاده از داده‌ها با هماهنگی کارگروه تعامل پذیری باید از این پایگاه‌های اطلاعاتی استفاده کنند و این پایگاه‌های اطلاعات پایه باید فرایند‌های خود را به‌گونه‌ای تعریف کنند که قادر به ارائه داده به دستگاه‌های دیگر باشند.

ارائه سرویس پایدار در مرکز ملی تبادل اطلاعات

کارگروه تعامل‌پذیری سازمان فناوری اطلاعات را ملزم کرده است تا اقدام به تعریف ضوابط حداقل کیفیت سرویس‌های ورودی (سرویس دهنده) و خروجی ( سرویس‌گیرنده) از مرکز ملی تبادل اطلاعات کند؛ این مصوبه به دلیل برخی از رخدادها نظیر جایگزینی سرویس، تغییر یا قطعی سرویس در سرویس‌دهندگان صادر شده است.

هر گونه قطعی یا اختلال درمرکز ملی تبادل اطلاعات موجب بروز اختلال در سرویس‌ها و خدمات دولتی دستگاهی می‌شود از همین رو پایداری سرویس در مرکز ملی تبادل اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پس از تدوین و ابلاغ ضوابط بین تمامی سرویس‌دهندگان وسرویس گیرندگان و مرکز ملی تبادل اطلاعات توافقنامه کیفیت سطح خدمات (SLA) میان بخش‌های مختلف امضا و مبادله خواهد شد ونظارت بر اجرای این توافقنامه با کارگروه تعامل‌پذیری خواهد بود.

همچنین سازمان فناوری اطلاعات موظف شده تا پایش کیفیت سرویس دهندگان در مرکز ملی تبادل اطلاعات را فعال و گزارش ماهانه برای سرویس‌دهندگان و سرویس گیرندگان و کارگروه را ارائه دهد.

https://pvst.ir/b1o

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو