skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شبکه تحویل محتوا یا CDN چیست و کدام شرکت‌ها در ایران آن‌ را ارائه می‌دهند؟

۲۱ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه

شبکه تحویل محتوا یا CDN چیست

واژه CDN یا همان شبکه تحویل محتوا پس از انتشار خبر ورود سرور‌های تلگرام به ایران از یک واژه تخصصی تبدیل به واژه‌ای عمومی شد. هر چند آن پروژه شکست خورد، اما هم‌اکنون حداقل ۵ شرکت ایرانی به صورت گسترده در این حوزه فعالیت می‌کنند.

به گزارش پیوست، CDN یا شبکه تحویل محتوا (content delivery network) به سرورهای توزیع شده از نظر جغرافیایی گفته می‌شود که هدف آن بالا بردن سرعت بارگذاری محتوای اینترنتی است.

یک CDN امکان انتقال سریع داده‌های مورد نیاز بارگذاری شامل صفحات HTML‌، فایل‌های javascript، stylesheets، عکس و فیلم را فراهم می‌کند. محبوبیت روزافزون CDN‌ باعث شده بیشتر ترافیک اینترنت (از جمله ترافیک Facebook ،Netflix و Amazon) از این شبکه استفاده کنند.

همچنین استفاده از یک سرویس CDN می‌تواند تا حدی از یک وب‌سایت در مقابل حملات احتمالی محافظت کند.

 

شبکه تحویل محتوا یا CDN چیست و کدام شرکت‌ها در ایران CDN ارائه می‌دهند؟

نحوه کارکرد شبکه تحویل محتوا یا CDN

یک CDN در اصل شبکه‌ای از سرورهای به هم متصل شده است که هدف آن ارائه محتوا در سریع ترین زمان، با کم‌ترین هزینه، به‌صورت قابل اطمینان و ایمن است. ارائه‌دهندگان، به منظور بهبود سرعت، سرورهای CDN را در نقاط مبادله بین شبکه‌های مختلف قرار می‌دهند.

نقطه تبادل اطلاعات یا Internet exchange point یک زیرساخت فیزیکی است که از طریق آن مراکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISPs) و شبکه‌های تحویل محتوا (CDNs) قادر خواهند بود که ترافیک اینترنت را بین شبکه‌های خود مبادله کنند.

در این نقاط مبادله اینترنت (IXP)، ارائه‌دهندگان اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند تا دسترسی به ترافیک ناشی از شبکه‌های مختلف را فراهم کنند. با اتصال CDN به این نقاط پرسرعت و یکپارچه، ارائه‌دهنده CDN قادر است هزینه‌ها و زمان حمل‌ و‌‌ نقل و تحویل داده با سرعت بالا را کاهش دهد.

بهینه‌سازی‌هایی که CDN‌ها برای انتقال داده بین کاربر و سرور اعمال می‌کنند، باعث افزایش امنیت می‌شود و همینطور قرار‌گیری سرورها در نقاط استراتژیک، طراحی شده تا از انواع خرابی سخت‌افزاری و ازدحام جان سالم به‌ در ببرد.

فرض کنید در نیویورک بودید و می‌خواستید وب‌سایت فروشگاه مورد علاقه خود در لندن را که در سروری در بریتانیا میزبانی می‌شود مشاهده کنید، اگر «درخواست» مجبور بود تا سراسر اقیانوس اطلس را طی کند و نتیجه را به شما نشان دهد مدت زمان زیادی طول می‌کشید. برای رفع این مشکل، CDN یک نسخه ذخیره شده از محتوای وب‌سایت لندن را در چندین مکان جغرافیایی در سراسر جهان ذخیره می‌کند و وظیفه تحویل آن محتوا را از طریق نزدیک‌ترین سرور به محل شما در نیویورک را بر عهده دارد.

امروزه با کمک شبکه‌‌های تحویل محتوا یا CDN می‌توان به راحتی به داده‌هایی دسترسی داشت که سرورهای آن ممکن است چندین هزار کیلومتر از ما فاصله داشته باشند. به عنوان مثال ویدئوهایی که در یوتیوب وجود دارند، در نقاط مختلف جغرافیایی بارگذاری می‌شوند و ما می‌توانیم به راحتی آنها را در خانه ببینیم. البته هر چه فاصله جغرافیایی از مصرف‌کننده بیشتر باشد؛ مخاطب اطلاعات و محتواها را با سرعت کمتری دریافت خواهد کرد. از این‌ رو شرکت‌های مختلفی در سراسر جهان به خصوص ایران، خدمات CDN را ارائه می‌دهند.

برای درک بهتر شبکه‌های تحویل محتوا می‌توانید دستگاه‌های خودپرداز را در نظر بگیرید. این دستگاه‌ها با دسترسی سریع‌تر، به راحتی بسیاری از خدمات بانکی را در چندین خیابان دور از مرکز بانکی ارائه می‌دهند و دیگر نیازی به مراجعه شما به بانک نیست. CDN نیز به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا در زمان کمتر با سرعت بیشتری، خدمات آنها را به ازای مبلغی مناسب به دست مشتریان برساند یا محصولات آنها را عرضه کند.

شبکه تحویل محتوا (CDN) چگونه کار می‌کند؟

CDN چگونه کار می‌کند؟

شبکه تحویل محتوا یا CDN یک شبکه غیرمتمرکز است که همانند دستگاه خودپرداز به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که در عوض وصل شدن به سرور اصلی سایت مورد نظر، از سرورهای مختلف در دیگر نقاط جغرافیایی نزدیک استفاده کنند. در این زمان هر سروری که به مخاطب نزدیک‌تر باشد؛ مسئولیت ارسال داده‌ها را به کاربر بر عهده دارد.

با گسترش محتواهای گرافیکی و ویدئویی که مصرف ترافیک زیادی دارد؛ استفاده از CDNها موردتوجه بیشتری قرار گرفت؛ چرا که دیگر روش‌های گذشته برای انتقال چنین داده‌های سنگینی از سرورها به رایانه مناسب نبودند و دشواری‌های زیادی به همراه داشت. از این‌ رو نیاز به شبکه‌هایی که بتوانند در کمترین زمان، از این محتواهای سنگین پشتیبانی کند، بیشتر دیده شد. برای همین شرکت‌های CDN (شبکه تحویل محتوا) با هدف ارائه سریع‌تر خدمات به وجود آمدند و به شرکت‌های تولید کننده محتوا پیشنهاد کردند تا محصولات یا خدمات خود را در بسترهای مختلف اعم از سایت‌های موسیقی، فیلم و روزنامه با سرعت بیشتری به دست مخاطبان آنها برسانند؛ تنها کافی است آنها مبلغی را به عنوان حق اشتراک یا حق مصرف پرداخت کنند.

CDN یا شبکه تحویل محتوا چه مزایایی دارد؟

فرض کنید می‌خواهید از یک وب‌سایت اروپایی که سرورهای آن در اروپا قرار دارد، فیلم دانلود کنید. اگر قرار باشد درخواست شما مستقیما به سرورهای اصلی وب‌سایت ارسال و دریافت شود، زمان زیادی طول خواهد کشید و مسلما نارضایتی شما را در پی خواهد داشت. از این‌ رو این وب‌سایت بخش زیادی از مخاطبان خود را در اقصی نقاط جهان از دست خواهد داد. در صورتی که این وب‌سایت با کمک شبکه تولید محتوا یا همان CDN می‌تواند با ارتباط گرفتن با نزدیک‌ترین سرور به شما در ایران، نسخه پشتیبانی را در کمترین زمان به شما تحویل دهد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای شبکه تحویل محتوا به ۴ دسته تقسیم می‌شود.

۱- بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت: با سیستم توزیع محتوا بازدیدکنندگان وب‌سایت، محتوا را از نزدیک‌ترین سرور از نظر جغرافیایی دریافت می‌کنند. CDN ها می‌توانند میزان داده‌هایی که سرور اصلی باید ارائه دهد را کاهش دهند که این به کاهش هزینه‌ میزبانی برای صاحبان وب‌سایت‌ها منجر می‌شود.

۲- کاهش هزینه‌های پهنای باند: از هزینه‌های اصلی یک وب‌سایت، هزینه مصرف پهنای باند برای میزبانی وب‌سایت است. از طریق ذخیره و بهینه‌سازی اطلاعات، CDNها می‌توانند میزان داده‌ای را که سرور مبدا باید ارائه دهد کاهش دهند، بنابراین هزینه میزبانی وب‌سایت برای صاحبان کاهش می‌یابد.

۳- افزایش دسترسی محتوا: ترافیک زیاد یا مشکلات سخت‌افزای می‌تواند عملکرد وب‌سایت را مختل کند. به دلیل ماهیت توزیع شده، CDNها می‌توانند عملکرد خیلی بهتری نسبت به سرور اصلی ارائه دهند.

۴- بهبود امنیت وب‌سایت: سرویس CDN می‌تواند با کاهش خطر حمله DDoS، بهبود گواهینامه‌های امنیتی و دیگر بهینه‌سازی‌ها امنیت را بهبود ببخشد.

از دیگر مزایای آن می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • افزایش تحویل داده‌ها، نمایش صفحات وب و سرعت بارگذاری صفحات برای مخاطب
  • کاهش احتمال عدم دسترسی به وب‌سایت
  • افزایش ترافیک وب‌سایت و در نتیجه بهبود رشد آن
  • بهبود سئوی سایت و تجربه کاربر
  • وجود اطمینان بالا از هدایت و پشتیبانی سرورهای شبکه برای جلوگیری از ایجاد اختلال در سایت

معایب استفاده از شبکه تحویل محتوا چیست؟

با اینکه استفاده از شبکه تحویل محتوا یا CDN می‌تواند همچون بازاریابی سریع، محصولات و خدمات شما را به دست مصرف‌کننده برساند؛ اما این شبکه برای هر وب‌سایت یا کسب‌وکاری مناسب نیست. وب‌سایت‌هایی که بازدید کمی دارند؛ استفاده از CDN می‌تواند هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

همچنین در صورتی که محتوای خود را به صورت مستمر به‌روزرسانی کنید یا در ساختار سایت تغییری به وجود آورید، شبکه تحویل محتوا نه تنها سرعت شما را بهبود نمی‌بخشد، بلکه عملکرد آن را کند خواهد کرد.

چه کسانی می‌توانند از شبکه تحویل محتوا استفاده کنند؟

شبکه تحلیل محتوا

امروزه اغلب کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند از CDN استفاده کنند چرا که این شبکه‌های تحویل محتوا از قابلیت مدیریت ترافیک سنگین یا افزایش امنیت تبادلات برخوردار است. همچنین همه‌ی افراد به صورت ناخودآگاه با استفاده از اینترنت از مزایای شبکه‌های تحویل محتوا بهره‌ می‌برند.

به طور کلی صاحبان وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها یا شرکت‌های تجاری و هتل‌ها می‌توانند از شبکه تحویل محتوا برای فروش محصولات یا خدمات خود استفاده کنند و مخاطبان بیشتری را به سمت وب‌سایت یا اپ خود جذب کنند. همچنین استفاده از CDN برای کسانی که سرویس‌های شبکه ارائه می‌دهند نیز مناسب است؛ چرا که به آنها کمک می‌کند تا بار ترافیک در شبکه‌های مرکزی را کاهش دهند و راحت‌تر خدمات را به کاربران می‌رسانند. از دیگر کسب‌وکارهایی که از شبکه تحویل محتوا بهره‌ می‌برند می‌توان به سازمان‌های دولتی، مالی و رسانه‌ها نیز اشاره کرد.

آیا شبکه تحویل محتوا همانند یک میزبان وب عمل می‌کند؟

یک CDN، میزبان محتوا نیست و امکان تغییر محتوا را همانند میزبان وب ندارد.CDN با ذخیره محتوای یک وب‌سایت از میزبان‌وب آن و توزیع این محتوا در مناطق جغرافیایی مختلف باعث می‌شود زمان کمتری برای انتقال اطلاعات موردنیاز بارگذاری وب‌سایت نیاز باشد و به عملکرد کلی وب‌سایت کمک می‌کند.

چگونه CDN زمان بارگذاری وب‌سایت را بهبود می بخشد؟

سرعت بالا در بارگذاری محتوای اینترنتی

سرعت پایین بارگذاری یک وب‌سایت باعث از دست رفتن کاربران می‌شود. خدمات CDN به روش‌های زیر می‌تواند به کاهش زمان بارگذاری وب‌سایت کمک کند:

۱- ماهیت توزیع‌شده سرویس CDN در سطح جهانی به معنی کاهش فاصله بین کاربران و منابع وب‌سایت است. سرویس CDN به کاربران اجازه می‌دهد تا به جای اتصال به سرور اصلی وب‌سایت، به مرکز داده جغرافیایی نزدیکتری متصل شوند. به این ترتیب زمان کمتری برای انتقال داده لازم است.

۲- بهینه سازی سخت‌افزاری (استفاده از هارد دیسک‌های حالت جامد) می‌تواند به دسترسی سریع‌تر داده‌ها به کاربر کمک کند.

۳- CDNها می‌توانند با استفاده از تاکتیک‌هایی مانند کوچک‌سازی و فشرده‌سازی، حجم داده‌های منتقل‌شده را کاهش دهند. اندازه کوچک‌تر فایل‌ها به معنی زمان بارگذاری سریع‌تر است.

چگونه CDN یک وب‌سایت را همیشه آنلاین نگه می دارد؟

حملات مخرب یا حتی افزایش محبوبیت، می‌تواند سرور وب را خراب یا از دسترسی کاربران خارج کند. برای هر کسی که بر بستر وب فعالیت می‌کند، Uptime (مدت زمانی که سیستم با موفقیت کار می‌کند) یک جزء مهم به‌حساب می‌آید. در نتیجه یک CDN خوب دارای چندین ویژگی است که زمان خرابی را به حداقل می‌رساند:

  • توازن بار، ترافیک شبکه را به طور مساوی در چندین سرور توزیع و مقیاس‌پذیری سیستم در مقابل افزایش سریع ترافیک را آسان‌تر می‌کند.
  • «failover» هوشمند، خدمات بدون وقفه را ارائه می‌دهد. حتی اگر یک یا چند سرور CDN به دلیل نقص سخت‌افزاری آفلاین شوند. «failover» می‌تواند ترافیک را بین سرورهای عملیاتی دیگر توزیع کند.
  • در صورتی که کل مرکز داده دارای مشکلات فنی باشد، مسیریابی «Anycast» ترافیک را به مرکز داده دیگری منتقل می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ کاربری دسترسی به وب‌سایت را از دست نمی‌دهد.

چرا بهتر است از CDNها استفاده کرد؟

شبکه‌های تحویل محتوا یا همان CDNها با نحوه کارکردی که دارند؛ می‌توانند اطلاعات و محتواها را از سایر نقاط جهان در کمترین زمان به دست مخاطبان شما برسانند. از این‌ رو، عملکرد وب‌سایت شما را بهبود می‌دهند و با کاهش هزینه‌های پهنای باند، گزینه مناسبی برای تحویل محتوا با کیفیت عالی برای شما به شمار می‌روند.

برای همین اگر تولیدکننده محتوا بخواهد محتوای تولیدی را به دست مخاطبانش در سراسر جهان برساند می‌تواند با کمک CDN، در کمترین زمان و با سرعت بالا موفق به انجام این امر شود. همچنین تولیدکنندگان محتوا و مدیران سایت می‌توانند با بهبود تجربه کاربری، نرخ ترافیک وب‌سایت خود را افزایش داده و باعث رشد کسب‌وکار خود شوند.

شبکه تحویل محتوا چگونه از داده‌ها محافظت می‌کند؟

امنیت اطلاعات جزو لاینفک CDN است. CDN می‌تواند وب‌سایت را با گواهینامه‌های TLS/SSL ایمن نگه دارد و از استاندارد‌های احراز هویت، رمزگذاری و یکپارچگی اطمینان حاصل کند.

چگونه CDN هزینه پهنای باند را کاهش می دهد؟

هربار که سرور مبدا به درخواست پاسخ می‌دهد، پهنای‌باند مصرف می‌شود. یک سرویس CDN، درخواست‌های مبدا را کاهش داده و به تبع ‌آن مصرف پهنای‌باند کاهش می‌یابد.

کدام شرکت‌ها در ایران CDN یا شبکه تحویل محتوا ارائه می‌دهند؟

با بالا رفتن اهمیت شبکه‌های تحویل محتوا در سرتاسر جهان، نیاز به سرویس‌های ایرانی برای ارائه خدمات بهتر نیز افزایش یافت تا بتوانند عملکرد وب‌سایت‌ها را بهبود دهند و ارتباط خود را با سایر نقاط جهان حفظ کنند. برای همین شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت خود را آغاز کردند.

سرویس‌های ایرانی هم برای ارئه این خدمات وجود دارند که با زیرساخت‌های خوب باعث بهبود عملکرد وب‌سایت شما می‌شوند. هم اکنون حداقل ۵ شرکت ایرانی علاوه‌بر خدمات ابری، به کاربران خود سرویس CDN نیز ارائه می‌دهند.
در جدول زیر اطلاعات سرویس CDN بر اساس ارائه دهندگان داخلی به تفکیک آورده شده است:

سی‌دی‌ان
اطلاعات این جدول توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده در اختیار این رسانه قرار گرفته است و امکان راستی آزمایی آن توسط پیوست وجود ندارد. ضمن آنکه شرکت‌های دیگری مانند «ستون» مدعی ارایه سرویس CDN هستند اما اطلاعات مربوطه را به پیوست ارایه ندادند.

ابر آروان

ابرآروان سرویس ارائه دهنده خدمات اینترنتی

ابرآروان یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری در ایران است. ابر آروان تمرکز ویژه‌ای روی خدمات CDN داشته و به ادعای این شرکت بیش از ۴۰ پاپ‌سایت در سراسر ایران و ۲۰ پاپ‌سایت هم در ۳۰ کشور مهم جهان دارد تا محتوای آنلاین را از نزدیک‌ترین نقطه جغرافیایی و با بالاترین سرعت و کیفیت عالی به دست کاربر نهایی برساند. آروان در کنار این خدمت، DNS ابری و همیشه رایگان را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا در مدیریت دامنه‌ها به مشکلی برنخورند.

آسیاتک آسیاتک خدمات اینترنتی

آسیاتک که بیشتر در زمینه اینترنت خانگی شناخته شده است، اخیرا تمرکز زیادی روی ارائه سرویس‌های دیتاسنتر و خدمات ابری مخصوصا به کسب‌وکار‌ها گذاشته و به همین دلیل هم شرکت زیرمجموعه ابر آسیاتک را راه‌اندازی کرده است. با این‌که CDN آسیاتک جزو سرویس‌های جدید به شمار می‌رود؛ اما امکانات خوبی را به کاربران ارائه می‌دهد.

افرانت افرانت ارائه دهنده سرویس سی دی ان

افرانت هم به تازگی سرویس CDN را به مجوعه خدمات خود اضافه کرده و هنوز جای کار زیادی دارد تا این شرکت در زمینه سرویس CDN به یکی از رقبای جدی آروان یا آسیاتک تبدیل شود. با این حال خدمات CDN افرانت با تمرکز بر پایداری و توزیع بار ارائه می‌شود. CDN ‌افرانت علاوه بر توزیع جغرافیایی محتوا، برخی امکانات امنیتی مانند جلوگیری از حملات DDOS را هم فراهم می‌کند.

ابردراک فناوری هوشمند ابری

سرویس CDN ابردراک امکان پرداخت هزینه براساس میزان مصرف کاربران را دارد که در کنار سایر ویژگی‌های این سرویس‌دهنده از جمله توزیع‌بار، امکانات امنیتی و غیره ابردراک می‌تواند با این مزیت رقابتی برای خود در بازار سهم قابل توجهی بدست آورد و از جایگاه مناسبی در میان رقبای خود برخوردار باشد.

پارس‌پک pass pack

شبکه CDN پارس‌پک طبق اعلام این شرکت تعداد قابل توجهی قانون صفحات‌خاص، قوانین دیواره آتش و تعداد پاپ‌آپ سایت ایرانی و خارجی را ارائه می‌دهد. همچنین قابلیت‌های امنیتی این سرویس دهنده و توزیع‌بار در کنار دیگر ویژگی‌های سرویس CDN این شرکت می تواند پایداری قابل‌توجهی را به ارمغان آورد.

ایران سرور iran server

شبکه توزیع محتوا ایران سرور روی پاپ‌سایت‌های ایرانی و خارجی طراحی شده است و علاوه بر بهبود امنیت، به دلیل کاهش زمان دسترسی می‌تواند روی سئو سایت نیز موثر باشد. البته در سایت ایران سرور اشاره‌ای به تعداد و محل پاپ‌سایت‌ها در داخل و خارج از کشور نشده است.

تفاوت CDN و رایانش ابری

شبکه توزیع محتوا یا CDN‌ در واقع محتوای میزبانی شده روی یک سرور را در نقاط جغرافیایی مختلف توزیع می‌کند. در این روش یک سرور اصلی وجود دارد که میزبان داده‌ها است و به آن سرور مبدا یا origin server گفته می‌شود. دسترسی به این محتوا در سایر سرورها در نقاط مختلف توزیع می‌شود تا زمان پاسخ به درخواست کاهش پیدا کند . این نقاط با عنوان پاپ سایت شناخته می‌شوند که معمولا در مراکز تبادل اطلاعات قرار دارند. در این روش به جای اینکه درخواست به سرور مبدا ارسال شود از طریق پاپ سایت‌هایی که در سراسر کشور یا جهان توزیع شده‌اند پاسخ داده می‌شود.

رایانش ابری به خدماتی گفته می‌شود که از طریق اینترنت در دسترس هستند. رایانش ابری شامل طیف گسترده‌ای از خدمات می‌شود. به عنوان مثال فضای ذخیره‌سازی‌ و پایگاه‌های اطلاعاتی نیز بخشی از خدمات قابل ارائه در رایانش ابری هستند. ضمن اینکه در این مدل ممکن است کاربر از توان پردازش شبکه استفاده کند یا به جای اجرای یک نرم‌افزار روی رایانه خود از این خدمات در شبکه (یا اینترنت) استفاده کند.

به‌طور کلی خدمات رایانش ابری در سه گروه دسته بندی می‌شوند:

نرم‌افزار به‌عنوان خدمت یا اجاره نرم‌افزار (SaaS)

زیرساخت به‌عنوان خدمت (IaaS)

بستر به‌عنوان خدمت یا پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS).

میزبانی ابری یا هاست ابری

هاست ابری یکی دیگر از اصطلاحاتی است که با شبکه توزیع محتوا زیاد اشتباه گرفته می‌شود. میزبانی ابری راهی برای میزبانی یا ذخیره یک وب‌سایت و داده های آن در چندین سرور به جای یک سرور واحد است. در نتیجه با استفاده از هاست ابری داده‌ها روی چند سرور توزیع می‌شوند و در این شرایط اگر برای یک سرور مشکلی ایجاد شود، اطلاعات و دسترسی به آنها مختل نخواهد شد. شبکه توزیع محتوا نیز عملکرد مشابهی دارد با این تفاوت که می‌تواند لایه‌های امنیتی بیشتری برای هاست ایجاد کند و در حملات منع خدمت ddos یا بهبود زمان دسترسی به داده‌ها توسط کاربر و ربات موتورهای جست‌و‌جو با هدف سئو موثر باشد.

 

https://pvst.ir/b2l

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو