skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیانیه انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی:

غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران صحت ندارد

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۰ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در پی انتشار اخبار مربوط به غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در کشور‌های کوبا، سوریه، ایران، کره شمالی، سودان و کریمه اعلام کرد در درجه اول این خبر رسمی نیست و همچنین چنین اتفاقی برای گوشی‌های تولید شده در کشور‌های آسیایی نمی‌افتد بلکه طبق قوانین شیائومی در اروپا، برای گوشی‌های ریجن اروپا امکان غیرفعال شدن این گوشی‌ها وجود دارد.

به گزارش پیوست، شب گذشته خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران توسط چند وب‌سایت داخلی مطرح شد. در این خبر عنوان شده بود، اگر گوشی‌های شیائومی وارد کشور‌های حاضر در لیست تحریم‌های ایالت متحده شده و در این کشور‌ها فعال شوند، شیائومی با انتشار پیامی به کاربر، این گوشی‌ها را از دسترس خارج می‌کند.

تصویری از گوشی شیائومی غیرفعال شده کاربری از کوبا که در وب‌سایت ردیت منتشر شد.

روز گذشته وب‌سایت XDA Developers خبری را با این مضمون منتشر کرد و خود این وب‌سایت به پستی از کاربران Reddit استناد کرده بود که در آن کاربری از کوبا مدعی شده بود گوشی شیائومی که تازه خریداری کرده از شبکه خارج شده در حالی که گوشی قبلی او یعنی شیائومی ردمی نوت ۸ بیش از یک سال در این کشور روشن است و مشکلی برای آن پیش نیامده است.

در نهایت انجمن واردکنندگان موبایل در واکنش به انتشار آن اعلام کرد این خبر رسمی نیست و تنها برای گوشی‌های شیائومی از مبدا اروپا ممکن است اتفاق بیافتد.

انجمن واردکنندگان موبایل همچنین اعلام کرده دلیل اضافه کردن نام ایران، کره شمالی، سوریه، سودان و کریمه به این لیست، بند ۱۴.۲ از شرایط و ضوابط فروش شیائومی در اروپا است که در وب‌سایت شیائومی و همچنین هنگام روشن کردن و فعال‌سازی اولیه گوشی‌های شیائومی ذکر شده است.

براساس این بند، صادرات کلیه محصولات شیائومی از مبدا اروپا، تابع قوانین صادراتی آمریکا بوده و هرگونه فروش این محصولات به کشورهای حاضر در لیست تحریم‌ها، ممنوع است.

این درحالی است که این شرایط و ضوابط فقط برای صادرات گوشی‌ها از مبدا اروپا به کشورهای حاضر در لیست تحریم وجود دارد چرا که این محصولات فقط برای استفاده در اروپا تولید شده‌اند و نمی‌توان آنها را بنا به قوانین تحریمی ایالات متحده به این کشورها صادر کرد.

طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، این محدودیت‌ها حتی در لیست شرایط و ضوابط منتشر شده در وب‌سایت شیائومی چین، هند یا مناطق دیگر ذکر نشده است و احتمالا گوشی‌های محدودی که در کوبا غیرفعال شده‌اند توسط مسافران یا یک شرکت از مبدا اروپا وارد کوبا شده است.

انجمن واردکنندگان موبایل ضمن اعلام این که هیچ خبر رسمی مبنی بر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران منتشر نشده اعلام کرد که از طریق منابع خود در حال پیگیری این موضوع است.

انجمن به این نکته اشاره کرده که طی روزهای گذشته، برای یکی دو مدل‌ از گوشی‌های شیائومی، که در لیست ممنوعه رگولاتوری بوده، آپدیت رسمی رفع مشکل شماره‌گیری تماس‌های اضطراری منتشر شده و با کنار هم قرار دادن این موارد می‌توان نتیجه گرفت که این اتفاق حداقل برای موبایل‌های شیائومی در ایران نمی‌افتد.

https://pvst.ir/awm
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو