skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون فنی گمرک ایران خبر داد:

رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۳ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

رجیستری گوشی

معاون فنی و امور گمرکی ایران از غیرحضوری شدن رجیستری گوشی های تلفن همراه از دی ماه سال جاری خبر داد. این تصمیم جدید در حالی گرفته می‌شود که گمرک کشور، به درخواست ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز، رجیستری آنلاین گوشی مسافری را از مهرماه امسال لغو کرده بود.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، در تاریخ ۱۸ مهرماه طی نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا، از شرایط نامناسب ایحاد شده در مبادی ورودی گمرک به دلیل الزام به رجیستری حضوری گوشی تلفن همراه و همچنین از تشکیل صف‌های طولانی مسافران و عدم امکان رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت موجود خبر داد.

معاون فنی گمرک از ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز درخواست کرد که برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایت‌مندی مسافران و نظام‌مند کردن فرایند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری امجام شود. ارونقی درخواست کرد که فرآیند رجیستری پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ جلوگیری شود.

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران بعد از پیگیری های صورت گرفته، قرار بر این شد که از ابتدای دی ماه سال جاری رجیستری گوشی تلفن همراه به صورت غیرحضوری انجام شود و مدت زمان انجام فرایند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاهش پیدا می کند.
ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: «پیش‌بینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل می‌شود، در غیر این صورت باید تا قبل از دریافت گذرنامه یا در سالن گمرک تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه از جمله شماره IMEI باید درج شود.

ارونقی گفت: «گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و به واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و بعد از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی،  مسافر یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک (EPL) ادامه فرایند رجیستری را انجام دهد.»

معاون فنی گمرک یادآور شد: «مسافرانی که تاریخ ورود تلفن همراه آن‌ها ۱۲ تیر ۹۹ تا ۳۰ آذر ۹۹ است می‌توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافر بودن، عملیات ترخیص در EPL را بدون مراجعه حضوری انجام دهند.»

اوایل مهرماه بود که روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک، از لغو رجیستری آنلاین گوشی مسافری خبر داد و اعلام کرد: «براساس تصمیم‌گیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پس از ۱۲ مهر ماه، از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری توسط مسافرین ممانعت به عمل می‌آید.» اواسط شهریور ماه نیز کمیته راهبری رجیستری برای جلوگیری از سودجویی به واسطه ثبت گوشی مسافرتی، رجیستری گوشی مسافری را تنها منوط به درج شماره سیم‌کارتی دانسته که حداقل ۲۰ روز از فعال شدن آن گذشته باشد. حالا با گذشت کمتر از ۳ ماه از اجرایی شدن این طرح، گمرک خبر از لغو آن می‌دهد.

http://pvst.ir/94p
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو