skip to Main Content
صفحه ویژه هفتمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی:

تمامی پلتفرم‌ها ملزم به رده بندی سنی محتوا و خدمات خود شدند

۲۹ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : 4 دقیقه

حمایت از کودکان در فضای مجازی

برای بوکمارک این نوشته

تمامی پلتفرم‌ها و سکوهای ارائه دهنده محتوا و خدمات فضای مجازی ملزم به رده‌بندی محتوا و تفکیک محتوا براساس رده‌بندی سنی کودکان و نوجوانان شده‌اند.

به گزارش پیوست، شورای عالی فضای مجازی در سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی کلیه سکوها یا پلتفرم‌ها و ارائه دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی را ملزم به نظارت، صیانت از داده‌ها، رده‌بندی و تفکیک محتوا کرد. همچنین آنان باید تمامی خدمات خود را نیز بر اساس رده‌بندی سنی طبقه‌بندی کنند و تبلیغات بزرگسالان را در معرض دید برای کودکان نوجوانان قرار ندهند. کودکان و نوجوانان در این سند به افراد زیر ۱۸ سال اطلاق شده است.

طبق این مصوبه شورای عالی فضای مجازی کلیه سکوهای ارائه دهنده محتوا و ارائه دهنده خدمات در فضای مجازی راملزم کرده است ظرف یک سال امکانی را فراهم کنند تا علاوه بر اینکه مانع افشای اطلاعات کودکان و نوجوانان می‌شوند بلکه مانع بهره‌برداری غیر مجاز از اطلاعات آنان شوند.

کلیه سکوها و ارائه دهندگان محتوا و خدمات در فضای مجازی مرتبط با خردسالان و کودکان و نوجوانان باید محتوا و خدمات خود را ظرف مدت یک سال در محیط صیانت شده ارائه دهند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی باید اقدام به تهیه فهرست سیاه و سفید سکوها و سایت‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان کنند

محیط صیانت شده اکوسیستمی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است که سطح مشخص و تعریف شده از دسترسی به اطلاعات، ارتباطات و خدمات را بر حسب سن، جنس و دیگر ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی خردسال، کودک ونوجوانان را تامین می‌کنند.

سال گذشته ساترا، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر نیز طی دستورالعملی برای تولید کنندگان صوت و تصویر در فضای مجازی آنان را ملزم کرد تا فضای اختصاصی کودکان را از سایر بخش‌ها جدا کنند و همچنین مانع اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به کودکان شوند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی باید اقدام به تهیه فهرست سیاه و سفید سکوها و سایت‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان کنند برای این منظور باید ابتدا ضوابط و نصاب‌های اعتبار سنجی و ممیزی و نشان دار کردن محتوا و خدمات مورد اطمینان تدوین شود.

وزارت ارشاد و آموزش و پرورش و همچنین سازمان صدا و سیما طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی موظف شده‌اند تا از پلتفرم‌هایی که محتوا و خدمات فضای مجازی صیانت شده را منتشر می‌کنند در یک فضای یکسان حمایت کنندو  آنان را تبلیغ کنند.

همچنین «دفتر حمایت از اطفال و نوجوانان قوه قضائیه» نیز باید به گونه‌ای تقویت شود تا بتواند با وضعیت‌های مخاطره آمیز، سواستفاده در تبلیغات و جرایم علیه خردسالان کودکان و نوجوانان و دسترسی به خدمات و محتوای ناهنجار در فضای مجازی با همکاری سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی و وزارت ارشاد و ارتباطات وفناوری اطلاعات و سپاه پاسداران مقابله کند.

معاونت علمی ریاست‌جمهوری ملزم به حمایت از ایجاد نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای بومی مورد نیاز در محیط‌ صیانت شده برای کودکان شده است جویشگر بومی و تولید تبلت‌های بومی دانش‌آموزی از جمله ابزارهای مورد نیاز خواهد بود

نیروی انتظامی نیز با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت ارتباطات و بخش غیر دولتی موظف شده تا ظرف ۶ ماه اقدام به ایجاد خط تماس اضطراری ویژه جرایم علیه خردسالان و کودکان و نوجوان در فضای مجازی راه‌اندازی کند تا از این طریق بتواند با سرعت بیشتر ی گزارشات در این خصوص را دریافت کند.

همچنین طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این دستورالعمل معاونت علمی و  فناوری ریاست‌جمهوری با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید از توسعه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای بومی مورد نیاز در محیط صیانت شده از جمله جویشگر ایمن، نرم‌افزارهای نظارت اولیا و تبلت‌های دانش‌آموزی اقدام کنند.

برای ایجاد محیط صیانت شده برای کودکان و نوجوانان نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری نهادهای ذی‌ربط باید ظرف مدت ۶ ماه اقدام به ایجاد زیرساخت و خدمات پایه و پیشران این محیط‌ها کند. برای این منظور باید امکان احراز هویت، امکان دسترسی طبقه‌بندی شده، امکان نظارت اولیا، گزارش‌دهی، خدمات پرداخت و مقررات گذاری برای ترغیب دارندگان پروانه‌های ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطالعات به توسعه زیرساخت و خدمات پایه خود کند.

متن کامل سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

 

برای بوکمارک این نوشته

https://pvst.ir/air
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکی
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکیمهرک محمودیقائم‌مقام سردبیر

  روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کردم و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شدم و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابراراقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کردم همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کردم و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کردم. اما حال سال‌هاست که پیوست خانه من است اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه من شده‌اند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو