skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سیستم پاسپورت دیجیتال کوئید-19 در اروپا فعال شد

۱۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

یک سیستم فنی که زیرساخت طرح «پاسپورت دیجیتال» اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و قرار است واکسیناسیون کوئید-19 یا وضعیت آزمایش مردم را نمایش دهد با عضویت اولیه 7 کشور فعال شد، چند دولت عضو اتحادیه اروپا به این درگاه متصل شده و انتظار می‌رود که تا راه‌اندازی کامل این سیستم در ۱ ژوئیه کشور‌های بیشتری به این سیستم ملحق شوند.

به گزارش پیوست به نقل از تک کرانچ، این طرح در واقع راهکاری برای تایید دیجیتال وضعیت کوئید-19 است. سیستمی واحد برای تایید وضعیت کوئید-19 شهروندان-آیا واکسیناسیون انجام داده‌اند؛ جواب آزمایش منفی داشته‌اند؛ یا اثباتی برای بهبودی آنها از ویروس-در هنگام عبور از مرز‌ها که در نهایت قرار است امنیت مسافران و مقاصد گردشگری آنها را تضمین کند.

این پاسپورت دیجیتال برای جلوگیری از اشتباه از کد‌های QR و امضا دیجیتالی استفاده می‌شود. کسانی که به دستگاه هوشمند دسترسی ندارند نیز می‌توانند از گواهی کاغذی استفاده کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشور‌های عضو آزمایش‌های فنی را پشت سر گذاشته و آماده صدور و تایید گواهی به صورت داوطلبانه هستند. در حال حاضر هفت کشور (بلغارستان، چک، دانمارک، آلمان، یونان، کرواسی و لهستان) مایل به اجرای این طرح هستند. دیگر کشورها اعلام کرده‌اند که زمانی از سیستم گواهی دیجیتال کوئید استفاده می‌کنند که تمامی قابلیت‌های آن فعال باشد.

از روز 10 می، 22 کشور عضو اتحادیه اروپا به صورت موقت این درگاه را آزمایش کرده‌اند و بروزرسانی این سیستم در ۱ ژوئیه تکمیل می شود و در آن تاریخ مقررات مربوط نیز اجرایی خواهند شد.

البته یک دوره شش هفته‌ای نیز برای ورود مشخص شده تا کشور‌های عضوی که می‌خواهند گواهی صادر کنند و پیش نیاز‌های لازم را فراهم کنند زمان کافی داشته باشند. در نتیجه اجرای کامل را در پایان تابستان شاهد خواهیم بود. (هدف قبلی قانونگذاران اتحادیه اروپا که تصریح می‌کرد همه چیز تا ماه ژوئن کامل و اجرایی می‌شود غیرواقعی به نظر می‌رسید.)

کمیسیون اروپا می‌گوید که هیچ داده شخصی در فرایند تایید گواهی دیجیتال کوئید-19 مبادله یا بارگذاری نمی‌شود و امضا‌های تایید در سرور‌های ملی نگهداری خواهند شد. از طریق اپلیکیشن‌ها یا سیستم‌های تایید ملی در اتحادیه اروپا می‌توان به این کلید‌ها دسترسی پیدا کرد.

این کمیسیون همچنین نرم‌افزار و اپلیکیشن‌هایی را نیز برای صدور، ذخیره و تایید گواهی‌ها ایجاد کرده تا در فرایند اجرا به دولت‌های عضو کمک کند. این کمیسیون می‌گوید که 12 کشور عضو تا به حال از این کد‌ها استفاده کرده‌اند.

نهاد‌های ملی در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا وظیفه صدور گواهی دیجیتالی کوئید-19 را برعهده دارند، شهروندان نیز چندین راه برای گرفتن این گواهی در اختیار دارند مثلا مرکز آزمایش کوئید-19 یا سازمان بهداشت محلی یا مستقیما از طریق پورتال سلامت دیجیتال دولتی.

استلا کایریاکایدز، نماینده کمیسیون اتحادیه اروپا در زمینه بهداشت و امنیت قضایی، در اظهار نظری درمورد راه‌اندازی این درگاه از دولت‌های عضو خواست تا این فرایند را زودتر تکمیل کنند.

او گفت: «گواهی دیجیتال کوئید در اتحادیه اروپا نشان دهنده ارزش افزوده راهکار‌های سلامت الکترونیک برای شهروندان است، مهم است که تمامی اعضا در هفته‌های پیش رو سیستم‌های ملی خود را برای صدور، ذخیره و تایید گواهی تکمیل کنند تا این سیستم برای فصل تعطیلات آماده شود. شهروندان اتحادیه اروپا دوباره به دنبال مسافرت کردن هستند و می‌خواهند این کار را به شکلی امن انجام دهند. داشتن گواهی کوئید یک گام مهم در این راستا محسوب می‌شود.»

اوسولا وان در لین، نماینده کمیسیون، همچنین در روز راه‌اندازی سیستم گواهی دیجیتال کوئید-19 گفت که این سیستم تنها یک سال فعال خواهد بود، با این فرض که پاندمی تا تابستان سال 2022 به پایان برسد.

او در یک سخنرانی گفت: «گواهی اتحادیه اروپا مثال خوبی از ابزار‌های دیجیتالی است که ارزش‌های ما را نمایندگی می‌کنند. ارزش‌های حریم خصوصی اتحادیه اروپا. هیچ داده شخصی مبادله یا نگهداری نمی‌شود. اتحادیه اروپا فراگیر است. کسی که واکسینه نیست نیز می‌هواند یک گواهی دیجیتال برای آزمایش یا بهبودی دریافت کند. هرکسی که گوشی هوشمند ندارد می‌تواند نسخه کاغذی را تهیه کند. ما به واسطه این گواهی می‌خواهیم به مردم کمک کنیم که به صورت آزاد در دوران پاندمی سفر کنند. به همین دلیل است که این سیستم یک سال فعال خواهد بود. اروپا در اینجا پیشگام است و می‌تواند استاندارد جهانی را مشخص کند.»

نماینده کمیسیون در این سخنرانی همچنین یک پیشنهاد دیجیتال دیگر را نیز مطرح کرد. او گفت که این طرح یک ID دیجیتال معتبر در اختیار اروپاییان قرار می‌دهد و آنها به واسطه آن می‌توانند با دولت‌ها و شرکت‌های منطقه‌ای ارتباط برقرار کنند و چیزی بیشتر از اطلاعات مورد نیاز را ارائه ندهند.

او گفت: «ما می‌خواهیم یک هویت دیجیتال جدید را به اروپاییان پیشنهاد دهیم. هویتی که تضمین اعتماد و امنیت کاربران در فضای آنلاین است. ما خیلی زود پیشنهاد خود را ارائه می‌کنیم. این پیشنهاد به افراد اجازه می‌دهد تا کنترل هویت آنلاین خود را در اختیار داشته باشند و با دولت‌ها و شرکت‌های اتحادیه اروپا ارتباط برقرار کنند.» او ادامه داد: «هیچکس مجبور نیست که بیشتر از حد مورد نیاز برای هر کاری اطلاعات ارائه کند. مثلا برای رزرو آنلاین یک اتاق، نیازی نیست کسی بداند من اهل کجا هستم یا دوستانم چه کسانی هستند. پیشنهاد ما جایگزینی برای مدل‌های پلتفرم‌های بزرگ خواهد بود. ما به یک تحول دیجیتال با محوریت انسان باور داریم.»

منبع: TechCrunch

https://pvst.ir/a7s

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو