skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون صنایع مجلس:

مرکز رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات به بهره‌برداری می‌رسد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (۲۷ اردیبهشت‌ماه) با حضور در کمیسیون صنایع پاسخگوی سوال نمایندگان مجلس درمورد دلیل تاخیر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بود. به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع نمایندگان پس از توضیحات وزیر درمورد روند پیشرفت راه‌اندازی این شبکه، مهلت یک هفته‌ای دادند تا وزیر گزارش خود را در این مورد را تکمیل کند. آنطور که حجت الله فیروزی اعلام کرد محمدجواد آذری جهرمی در این جلسه اعلام کرد که هفته‌های آتی مرکز رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پیوست، «شبکه ملی اطلاعات» و روند توسعه آن همواره مورد نقد نمایندگان مجلس یازدهم بوده است به طوریکه اوایل تشکیل این مجلس، جمعی از نمایندگان مجلس به دلایل گوناگون که یکی از آنها «وضعیت نامشخص شبکه ملی اطلاعات» بود، خواستار استیضاح وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بودند که سرنوشت آن نامشخص بود. پس از مدتی که اعضای کمیسیون‌ها مشخص شدند، در جلساتی که نمایندگان کمیسیون صنایع با محمدجواد آذری جهرمی برگزار کرده بودند، قرار براین شد تا کمیته مشترک بین این کمیسیون و وزارت ارتباطات برای پیگیری موضوعاتی چون شبکه ملی اطلاعات و توسعه دولت الکترونیکی تشکیل شود؛ اما خبری از تشکیل چنین کمیته‌ای نشد. نمایندگان این دوره از مجلس همچنین در سخنرانی‌ها و نطق‌های میان دستورشان موضوع شبکه ملی اطلاعات را نقد کردند. حالا وزیر ارتباطات امروز (۲۷ اردیبهشت ماه) برای پاسخ به سوالات برخی از نمایندگان درمورد دلیل تاخیر در روند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در جلسه کمیسیون صنایع حاضر شد.

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع در گفت‌وگو با خبرگزاری ملت درمورد جلسه امروز با وزیر ارتباطات در مورد شبکه ملی اطلاعات گفت: «در ابتدا سوال مشترک علی اکبر علیزاده، نماینده دامغان و علی جدی، نماینده شیروان درباره علت عدم ایجاد شبکه ملی اطلاعات مطرح شد که چرا با توجه به آسیب‌های امنیتی، مالی و فرهنگی در اینترنت جهانی، هنوز این شبکه ملی علیرغم تأکید رهبر معظم انقلاب اجرا نشده است.»

فیروزی ادامه داد: «در این جلسه آقای جهرمی توضیح داد که هدف از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات آسیب‌هایی است که شبکه جهانی اینترنت دارد؛ اما نباید مسئولیت راه‌اندازی این شبکه را منحصر به وزارت ارتباطات کرد. چرا که فقط بخشی از ساختار به این وزارت‌خانه مربوط بوده و موضوعاتی مثل تولید محتوا و غیره به عهده سایر دستگاه‌ها است.»

به گفته فیروزی وزیر ارتباطات گفت که سیاستگذاری‌های کلی در حوزه فضای مجازی به عهده شورای عالی مجازی است و وزارت ارتباطات اهتمام کرده و سندی نوشته که به تصویب شورای عالی فضای مجازی نیز رسیده است که به عنوان نقشه راهی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات است.

حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس

او همچنین بیان کرد: «وزیر توضیح داد که شبکه ملی اطلاعات ترکیبی از اقدامات مختلف است و کارهای آن شروع شده و پیشرفت‌های خوبی داشته است که با توجه به ظرفیت‌های کشور اقدامات در حال انجام است و در این مسیر باید محدودیت‌های ایجاد شده جهانی را نیز در نظر گرفت.»

سخنگوی کمیسیون صنایع با اشاره به توضیحات دیگر جهرمی درمورد روند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: «نرم افزارهایی ایجاد شده که بطور مثال جایگزین نرم افزار مسیریاب ویز شده و توانسته است موفق باشد. بنابراین می‌توان اپلیکیشن‌های داخلی خوبی نیز جایگزین اپلیکیشن‌هایی مشابه تلگرام و واتساپ داشته باشیم که در چارچوب شبکه ملی اطلاعات قابل تعریف و استفاده باشد.»

او با بیان اینکه در این جلسه وزیر ارتباطات تأخیر در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را پذیرفت، گفت: «وزیر در پاسخ به سوال نماینده دامغان اشاره کرد که فضای مجازی فرصت بزرگی برای کشور است که در شرایط کرونا به حوزه علم و آموزش و فعالیت‌های فرهنگی کمک کرده است. البته طبیعی است که فضایی که تولید محتوای آن در خارج از کشور تأمین می‌شود، آسیب‌هایی نیز دارد که لازم است برای حل آن شبکه ملی اطلاعات با همکاری شورای عالی فضای مجازی پیگیری شود.»

به گفته فیروزی آذری جهرمی درباره اهمیت امن‌سازی فضای مجازی هم توضیحاتی ارائه کرد و گفت که با شورای عالی فضای مجازی همکاری ایجاد شده تا شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود و هدف‌گذاری های لازم انجام شده است.

فیروزی بیان کرد که وزیر اعلام کرد مرکز مدیریت یکپارچه رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات آماده شده که خود بخش قابل توجهی از شبکه ملی اطلاعات است و در ماه های آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون صنایع درمورد اینکه آیا نمایندگان از پاسخ وزیر قانع شدند گفت که نمایندگان سوال کننده یک هفته به وزیر ارتباطات مهلت دادند تا گزارش‌های تکمیلی این وزارتخانه پیرامون سوال خود را دریافت کنند و بعد از استماع نظرات کارشناسان، قانع شدن یا نشدن خود را اعلام کنند.

https://pvst.ir/a2a
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو