skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۳ خرداد ۱۴۰۳

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۳ خرداد ۱۴۰۳

با صدای: میثم قاسمی

سلامت الکترونیکی و موضوعات پیرامونی آن که از چندین دهه پیش در ایران مطرح شده‌اند و هنوز به نقطه نهایی نرسیده‌اند، موضوع پرونده شماره خرداد ماه پیوست هستند که با تیتر «مقاومت در برابر بیماری» روی جلد آمده است.

در پرونده این شماره، علاوه بر گزارش‌های متعدد، گفت‌وگوهایی با رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت و دبیر کمیسیون سلامت دیجیتالی نصر تهران گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، پس از صفحات مرور اخبار، ظهور شرکت‌های جدید فعال در زمینه سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) و دو گزارش دیگر آمده است.

در فرم ناداستان، ابتدا با فاطمه جعفری بنیانگذار سهام‌یاب گفت‌وگو شده است و پس از آن شرکت تکنوتجارت و استارت‌آپ پزشکت معرفی شده‌اند.

در فرم خدمت و تجارت، ابتدا روندی که دولت الکترونیکی در ایران طی کرده، بررسی شده است و پس از آن میزگردی در حوزه نوآوری بانکی با حضور برخی مدیران دولتی و خصوصی این بخش برگزار شده است.

بخش رمز ارز، امنیت پلتفرم‌های دادوستد رمزارز داخلی را بررسی کرده و پس از آن به انحصار صرافی‌های ایرانی در پی افزایش تحریم‌های خارجی نگاهی انداخته است. معرفی بلاکچین BBVA و موضوع سامورایی ولت از دیگر مطالب این شماره هستند.

ممنوعیت قراردادهای «منع رقابت» در آمریکا و وضعیت حقوقی آن در ایران، موضوع اولین گزارش فرم حقوق فناوری است. هوش مصنوعی و مسئولیت موضوع ششمین مطلب از سلسله مطالب مرتبط با حقوق هوش مصنوعی است و پس از آن ضمانت در قراردادهای نرم‌افزاری بررسی شده است.

«روایت در عصر فناوری» نیز موضوع پرونده فرم جهان است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۲۳ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

+ نسخه متنی شماره ۱۲۳ ماهنامه پیوست

۸ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

قسمت سی‌وهفتم پادکست تک‌بورس: آخرین تلاش‌ها

قسمت سی‌وهفتم پادکست تک‌بورس: آخرین تلاش‌ها

با صدای: میثم قاسمی

بازار سرمایه علی‌رغم اینکه در سال جاری بازدهی کمتری نسبت به دیگر بازارها داشت، تلاش می‌کند حداقل، سال را منفی تمام نکند.

در هفته آخر اسفند، ۱۰ نماد ICT مثبت، ۱۱ نماد منفی و ۳ نماد هم بسته بودند. این هفته دو مجمع سالانه برگزار شد. کارت اعتباری ایران کیش به هر سهم خود ۱۴ ریال سود پرداخت می‌کند و پرداخت الکترونیک سامان کیش هم ۹۰ ریال سود می‌دهد.

در همین روزهایی که شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در حال تقسیم هستند و عموماً کمتر از سال گذشته سود می‌دهند، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، مراسم معارفه ورود به بورس برگزار کرد. در این مراسم، مدیرعامل هلدینگ فناپ که سهامدار اصلی پی‌پاد است، اعلام کرد بعد از بورسی شدن این شرکت، دنبال عرضه سهام داتین، دیگر شرکت زیرمجموعه فناپ خواهند رفت.

مراسم دیگری که این هفته برگزار شد، مربوط به سهامداری رانندگان تپسی بود. در این مراسم، میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی اعلام کرد در اردیبهشت سال آینده برای کلیه ناوگان و رانندگان بسته به عملکرد و تعداد سفرهایشان سهام جدید تعلق می‌گیرد.

برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات شرکت‌های ICT‌ حاضر در بازار سرمایه، تک‌بورس را بشنوید.

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وششم پادکست تک‌بورس: هفته بی‌رمق

قسمت سی‌وششم پادکست تک‌بورس: هفته بی‌رمق

با صدای: میثم قاسمی

در هفته‌ای که ۴ روز کاری برای بازار سرمایه داشت، همان‌طور که انتظار می‌رفت، اتفاق مهمی رخ نداد و بعد از یک هفته هیجانی، این بار شاهد آرامش با تعادل منفی در بازار بودیم.

این هفته ۱۰ نماد ارتباطات و فناوری اطلاعات، مثبت و ۱۳ نماد منفی بودند. هفته آینده از آنجا که مجامع زیادی برگزار می‌شود، تعداد نمادهای قابل معامله، کمتر از حد معمول خواهد بود.

در این هفته، همراه اول آگهی برگزاری مجمع افزایش سرمایه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی منتشر کرد و تجارت الکترونیک پارسیان اعلام کرد علی‌رغم ارسال مدارک برای افزایش سرمایه به بانک مرکزی، هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده است. همچنین مدیرعامل تپسی از انتقال ۱.۵ درصد سهام این شرکت به کارکنانش خبر داد.

در هفته پیش رو مجمع سالانه پرداخت الکترونیک سامان کیش و کارت اعتباری ایران کیش برگزار می‌شود و به همین دلیل نگاهی به صورت‌های مالی این دو شرکت پرداخت الکترونیکی انداخته‌ایم.

برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات شرکت‌های ICT‌ حاضر در بازار سرمایه، تک‌بورس را بشنوید.

۱۸ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وپنجم پادکست تک‌بورس: هیجان دلاری

قسمت سی‌وپنجم پادکست تک‌بورس: هیجان دلاری

با صدای: میثم قاسمی

هفته دوم اسفند، با یک جهش تاریخی در بازار سرمایه، همراه بود. سه روز رشد که پس از رکوردشکنی‌های دلار رخ داد، شاخص کل را بعد از حدود ۳۰ ماه به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار رساند. تحلیل‌های تکنیکال می‌گویند احتمال دارد تا چند روز، شاخص کل با نوسان کم همراه باشد.

این هفته ۱۶ نماد صنعت ICT در مجموع مثبت و ۷ نماد منفی بودند. به صورت کلی نمودار رشد آن دسته از شرکت‌هایی که مثبت بسته شدند، شبیه روند شاخص کل بود؛ اما آن دسته از شرکت‌هایی که نتوانستند در روزهای رشد سنگین با شاخص کل هماهنگ شوند، در نهایت منفی بسته شدند.

جدیدترین اخبار مربوط به شرکت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات بازار سرمایه را در تک‌بورس بشنوید.

۱۱ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وچهارم پادکست تک‌بورس: فقط کمی بهتر

قسمت سی‌وچهارم پادکست تک‌بورس: فقط کمی بهتر

با صدای: میثم قاسمی

هفته اول اسفند، روزهایی بهتر از هفته آخر بهمن داشت. این هفته شاخص کل دوباره کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار را به دست آورد؛ اما با این وضعیت، معلوم نیست بتواند آن را نگه دارد.

اما اتفاق مهم این روزها انتشار صورت‌های مالی یک‌ساله بعضی از شرکت‌هاست که نشان می‌دهد اوضاع همون‌طور که حداقل برای شرکت‌های پرداخت الکترونیکی پیش‌بینی می‌شد، چندان خوب نیست. صورت‌های مالی حسابرسی نشده پرداخت الکترونیک سامان کیش نشان می‌دهد گرچه سود خالص هر سهم این شرکت ۲۷۲ ریال است اما این رقم نسبت به سال گذشته ۶۳ درصد کاهش دارد. صورت‌های مالی حسابرسی نشده کارت اعتباری ایران کیش هم نشان از کاهش ۴۹ درصدی سود هر سهم این شرکت نسبت به سال قبل دارد. همین میزان کاهش در سود هر سهم تجارت الکترونیک پارسیان کیش هم دیده می‌شود.

۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وسوم پادکست تک‌بورس: مثل تابستان

قسمت سی‌وسوم پادکست تک‌بورس: مثل تابستان

با صدای: میثم قاسمی

بازار سرمایه در هفته سوم بهمن ماه و شاید بهتر است بگوییم کل بهمن، روندی شبیه تابستان در پیش گرفته است. یکی دو روز اول هفته با افت سنگین شروع می‌شود و در روزهای بعد رشدهای کمی را شاهد هستیم که در نهایت نمی‌تواند ضرر اول هفته را جبران کند. این هفته با دو روز سرخ شروع شد. به خصوص یکشنبه که شاخص کل ۱۷ هزار واحد ریخت. دو روز پایانی هفته هم سبز کمرنگ بود تا در نهایت شاخص کل روی یک میلیون و ۵۵۸ هزار و ۸۲ واحد بسته شود.

همگام با شاخص کل، وضعیت شرکت‌های ICT هم این هفته خیلی خوب نبود. از ۲۴ نمادی که هر هفته بررسی می‌کنیم، این هفته ۱۲ نماد منفی بود، ۹ نماد مثبت و ۳ تا هم که کلا بسته بودند.

برای آگاهی از وضعیت شرکت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات حاضر در بازار سرمایه، تک‌بورس را بشنوید.

۲۰ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌ودوم پادکست تک‌بورس: سکته زمستانی

قسمت سی‌ودوم پادکست تک‌بورس: سکته زمستانی

با صدای: میثم قاسمی

هفته دوم بهمن در بازار سرمایه خوب شروع نشد و اینقدر بد ادامه پیدا کرد که کانال یک میلیون ۶۰۰ هزار از دست رفت و گرچه در دور روز آخر یک مقدار از سرخی بازار گرفته شد؛ اما در نهایت نتوانست ریزش روزهای ابتدایی هفته را جبران کند.

این هفته ۱۳ نماد ICT به کل منفی بودند. ۶ نماد هم روندی مثل شاخص کل داشتند. یعنی نمودار ارزش سهامشان کمابیش شبیه حرف V انگیسی شد و در نهایت افت قیمت داشتند. در این بین فقط همکاران سیستم و شرکت زیرمجموعه‌اش سپیدار سیستم توانستند هفته را مثبت تمام کنند.

گزارش عملکرد هیات مدیره و صورت‌های مالی سال منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ توسن منتشر شده که در آن EPS هر سهم ۸۸۷ ریال تعیین شده است.

برای آگاهی از جزییات این موضوعات، تک‌بورس این هفته را بشنوید.

۱۳ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۹ بهمن ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۹ بهمن ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

اکوسیستم استارت‌آپی ایران در سال اخیر بیش از هر زمان دیگری در طول عمر کوتاه خود تحت فشار قرار گرفته است. این فشارها در نیمه دوم امسال با اختلال شدید اینترنت به اوج خود رسیده؛ اما به همین‌جا محدود نمی‌شود. ماهنامه پیوست در شماره ۱۰۹ خود نگاهی دارد به وضعیت کسب‌وکارهایی که در صنعت ICT یا وابسته به آن هستند.

در پرونده‌ای که با تیتر «پایان اکوسیستم» آغاز می‌شود، ابتدا شکل‌گیری این زیست‌بوم و افراد تاثیرگذار آن مرور شده‌اند و در ادامه وضعیت اقتصادی کشور و سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها و همچنین مهاجرت نیروی انسانی دستمایه گزارش‌ها و یادداشت‌های مختلف شده است. در این پرونده گفت‌وگوهایی با معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران انجام شده است.

در فرم گزارش ماه، وضعیت این روزهای اینترنت کشور و مروری بر تبصره‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ قرار دارند و پس از آن در فرم ناداستان، ابتدا با بهناز آریا گفت‌وگو شده و پس از آن نیز شرکت ابر زس و استارت‌آپ دایان معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت در این شماره به موضوعاتی مانند امضای الکترونیکی، وضعیت نئوبانک‌ها در ایران، بانکداری باز و سامانه داده‌ّهای باز پرداخته است.

در فرم رمزارز، ابتدا تاثیر اختلال اینترنت بر ماینینگ در ایران بررسی شده و سپس نقش بلاک‌چین در گردشگری سلامت مورد توجه قرار گرفته است. در پایان این فرم نیز آینده زنجیره تامین با بلاک‌چین DHL بررسی شده است.

در بخش حقوق فناوری، آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای داخلی موضوع گزارش اول است و در ادامه نظارت بر داده‌ها، تنظیم‌گری رمزارزها در سال ۲۰۲۳ و افشای کد منبع‌باز موضوعاتی هستند که به آنها پرداخته شده است.

پیوست جهان نیز سالمندی در دنیای دیجیتال را به عنوان موضوع پرونده شماره ۱۰۹ خود انتخاب کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۹ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۰۹ ماهنامه پیوست

۸ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

قسمت سی ویکم پادکست تک‌بورس: حمله ناامیدی

قسمت سی ویکم پادکست تک‌بورس: حمله ناامیدی

با صدای: میثم قاسمی

هفته اول بهمن ماه علی‌رغم انتظارات با افت شاخص‌ها همراه شد. انتشار نامه‌ای از طرف شورای رقابت درباره عرضه خودرو در بورس، نیروی منفی شدیدی به بازار وارد کرد و گرچه بخش‌های مختلف دولت تلاش کردند اثرات این نامه را کاهش دهند و نمادهای کوچک‌تر تا حدودی در برابر ریزش مقاومت کردند؛ اما در نهایت موفق نشدند جلوی موج ناامید بایستند و شاخص‌ها قرمز شدند.

همگام با شاخص کل، این هفته بیش از ۸۰ درصد نمادهای ICT سرخ‌پوش بودند و فقط افرانت، آپ و تپسی توانستند با قیمتی بیشتر از اول هفته، کارشان را تمام کنند.

گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت‌های بورسی کم‌کم در حال انتشار است و با نگاهی به وضعیت شرکت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌توان دریافت که بیشتر این شرکت‌ها علی‌رغم همه مشکلاتی که در پاییز امسال داشتند، باز هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش درآمد روبرو شده‌اند. هرچند میزان سودی که انتظار می‌رفت در بعضی از شرکت‌ها مثل همراه اول، محقق نشده و در مقابل، شرکت‌هایی مثل آسیاتک، همکاران سیستم و افرانت که خدمات ابری می‌دهند با افزایش بیش از انتظار روبرو شده‌اند.

۶ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌ام پادکست تک‌بورس: دی‌ماه سبز

قسمت سی‌ام پادکست تک‌بورس: دی‌ماه سبز

با صدای: میثم قاسمی

این هفته شاخص کل و شاخص‌های هم‌وزن و فرابورس مثبت بودند تا در مجموع بازار سرمایه دی ماه سبزی را پشت سر بگذارد. در هفته آخر دی ماه ۱۶ نماد حوزه ICT سبز بودند. هرچند وپست و آسیاتک سبزشان کم‌رنگ‌تر از بقیه بود. ۸ شرکت هم در مجموع قرمز بودند که به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان، های‌وب و مخابرات ایران از این جمله هستند. در تک‌بورس این هفته همچنین نگاهی کوتاه به اختلاف دو شرکت تاکسی اینترنتی بر سر سهم بازار داریم.

۲۹ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت بیست و نهم پادکست تک‌بورس: تاکسی در راه

قسمت بیست و نهم پادکست تک‌بورس: تاکسی در راه

با صدای: میثم قاسمی

هفته سوم دی‌ماه با برف و سرما موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های و اداره‌های دولتی شد؛ اما در مجموع برای فعالان بازار سرمایه بد نبود و امیدها را برای رسیدن به کانال‌های بالاتر، زنده کرد.

در این هفته تنها دو شرکت ICT بازار سرمایه با قیمتی کمتر از آغاز هفته، روز چهارشنبه را به پایان رساندند.

اما مهم‌ترین خبر این است که ایرانسل و اسنپ، خود را برای عرضه سهام آماده می‌کنند.

برای آگاهی از این موضوعات، تک‌بورس این هفته را گوش کنید.

۲۲ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت بیست و هشتم پادکست تک‌بورس: هفته سرخ و سیاه

قسمت بیست و هشتم پادکست تک‌بورس: هفته سرخ و سیاه

با صدای: میثم قاسمی

آلودگی شدید هوا که آسمون را تیره کرده و مردم رو از نفس انداخته، رنگ تیره‌اش را این هفته به بازار سرمایه هم گسترش داد و رنگ سبز هفته گذشته جایش را به قرمز داد. این هفته و هم‌گام با شاخص کل، وضعیت شرکت‌های ICT‌ هم خوب نبود و فقط ۷ نماد در مجموع مثبت بودند که البته ۳ نماد هم با فاصله کمی مثبت شدند. این هفته فرابورس اعلام کرد نماد شرکت توسعه فن‌افزار توسن در گروه «رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن» درج شده است. توسعه فن‌افزار توسن که با نام تجاری توسن‌تکنو شناخته می‌شود، در زمینه تولیدکنند پایانه‌های پرداخت الکترونیکی و ماشین‌های بانکی فعال است.

در پادکست این هفته، نگاهی داریم به درآمد آذر ماه اپراتورهای همراه و ثابت و شرکت‌های پرداخت الکترونیکی و تاثیر اختلال اینترنت بر آن.

۱۵ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت بیست و هفتم پادکست تک‌بورس: زمستان گرم

قسمت بیست و هفتم پادکست تک‌بورس: زمستان گرم

با صدای: میثم قاسمی

هفته‌ای که گذشت در مجموع برای شرکت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، خوب بود. گزارش درآمدی آذر ماه همراه اول نشان می‌دهد روند کاهش درآمدهای این شرکت متوقف شده و گرچه هنوز به سطح مهر نرسیده؛ اما فعلا از خون‌ریزی جلوگیری شده است. روند درآمدی اپراتورهای ثابت و شرکت مخابرات هم همین موضوع را نشان می‌دهد.

این هفته فقط پرداخت الکترونیک سامان کیش کل هفته را منفی بود. آسیاتک، تاپکیش و به‌پرداخت ملت هم فقط چهارشنبه مثبت بودند که در مورد پرداخت، این رشد نتوانست کاهش روزهای قبلی را جبران کند.

چهارشنبه این هفته شاخص کل با افزایش ۷۰ هزار و ۹۱۷ واحدی، به یک میلیون ۶۴۷ هزار و ۳۱۵ واحد افزایش ارتفاع داد.

۸ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت بیست و ششم پادکست تک‌بورس: جوجه‌های پاییزی

قسمت بیست و ششم پادکست تک‌بورس: جوجه‌های پاییزی

با صدای: میثم قاسمی

هفته آخر آذر در مجموع برای سهامداران بد نبود، هرچند امیدهایی برای پایان بهتر پاییز ایجاد شده بود؛ اما در نهایت با کمی افت و خیز، فعالان بازار به امید روزهای بهتر، به استقبال زمستان رفتند.

این هفته تنها ۶ نماد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع منفی بودند و می‌توان گفت هفته خوبی برای ICTها بود.

در روزهای اخیر، مجمع عمومی تجارت الکترونیک پارسیان با افزایش ۵۰ درصدی سرمایه این شرکت موافقت کرد.

اما خبر مهم این هفته، تلاش فیلیمو برای تامین مالی از طریق بازار سرمایه بود.

برای اطلاع از جزییات این موضوعات، تک‌بورس ۲۶ را گوش کنید.

۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت بیست و پنجم پادکست تک‌بورس: سبز در روزهای آلوده

قسمت بیست و پنجم پادکست تک‌بورس: سبز در روزهای آلوده

با صدای: میثم قاسمی

هفته‌ای که بورس ناگهان با افزایش چشمگیر روبرو شد، از ۲۴ نمادی که تک‌بورس هر هفته بررسی می‌کند، ۱۴ نماد در مجموع سبز بودند؛ اما جدا از این افت و خیزهای مداوم، تاثیر مشکلات اینترنت بر صنعت ICT همچنان ادامه دارد. این مشکلات در مرحله اول خود رو در کسب‌وکارهای کوچکی که روی اینستاگرام فعالیت می‌کردند نشان داد. بعد اثرش در درآمد اپراتورهای ثابت و همراه دیده شد و حالا به لایه‌های عمیق‌تر رفته و شرکت‌های پرداخت الکترونیکی را نیز شامل شده است.

۲۴ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو