skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق گزارش بهمن ماه شاپرک:

بازار تراکنش‌های اینترنتی در اختیار دو شرکت تجارت الکترونیکی پارسیان و آپ

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان و آسان پرداخت پرشین با نام تجاری آپ بیشترین سهم را در تراکنش‌های اینترنتی به خود اختصاص داده‌اند، در مقابل نیز به‌پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان بیشترین سهم را از تعداد تراکنش‌های کارتخوان را در اختیار دارند.

به گزارش پیوست، طبق گزارش بهمن ماه شاپرک شرکت «به‌پرداخت ملت» با پوشش ۲۰/۸۲ درصد از بازار تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی، بیشترین سهم را در اختیار خود دارد این شرکت همچنان توانسته است که طی بهمن ماه ۲۰/۵۰ درصد مبالغ بازار کارتخوان فروشگاهی را نیز به خود اختصاص دهد. در این ماه شرکت «تجارت الکترونیک پارسیان» نیز با کسب ۳۴/۵ درصد از سهم بازار تراکنش‌های اینترنتی به عنوان ارائه دهنده خدمات به بیشترین تعداد تراکنش‌های اینترنتی در میان شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت دست پیدا کرد.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از تعداد تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش در دی و بهمن‌ماه ۹۹

شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» نیز با پوشش ۲۷/۸۴ درصدی از سهم تعدادی تراکنش‌های موبایلی به عنوان دارنده بالاترین سهم در بازار تراکنش‌های موبایلی شناخته شده است، مبلغ تراکنش‌های انجام شده موبایلی از طریق این شرکت نیز بیشتر از سایر شرکت‌های دیگر است به گونه‌ای که طبق گزارش شاپرک با پوشش ۳۲/۵۴ درصدی، سهم عمده‌ای از بازار مبلغی تراکنش‌های موبایلی را طی بهمن ماه پشتیبانی کرده است. همچنین سهم تراکنش‌های اینترنتی این شرکت نیز نسبت به ماه قبل ۲/۱۸ درصد افزایش یافته است. همین میزان افزایش موجب شده تا سهم مبلغی تراکنش‌های اینترنتی این شرکت نیز به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

با رشد تعداد و مبلغ تراکنش‌های اینترنتی شرکت پرداخت الکترونیک سامان «سپ» در بهمن ماه، این شرکت با رقمی معادل ۳۹/۳۲ درصد بخش قابل توجهی از بازار مبلغی تراکنش‌های اینترنتی را کسب کرده است.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش طی دی و بهمن ماه ۹۹

گزارش شاپرک نشان می‌دهد که هر کدام از شرکت‌های PSP در یکی از سرویس‌های پرداخت توانسته‌اند بازار خود را گسترش دهند برخی از شرکت‌ها بیشتر روی خرید تمرکز کرده‌اند و برخی دیگر از شرکت‌ها توانسته‌اند سهم بیشتری از پرداخت قبوض را به خود اختصاص دهند و در سایر سرویس‌ها موفق عمل کنند.

بر این اساس شرکت «به‌پرداخت ملت» با پوشش ۲۰/۵۶ درصد از بازار تراکنش‌های خرید، بالاترین سهم از این بازار را در اختیار دارد. هر چند این شرکت بیشترین سهم از بازار تراکنش‌های خرید را در بهمن‌ماه به خود اختصاص داده است اما این سهم نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. سهم این شرکت از بازار تراکنش‌های خرید طی دی‌ماه ۲۱/۱۱ درصد بود که در طول یک ماه این سهم ۰/۵۵ درصد کاهش یافته است و به ۲۰/۵۶ درصد رسید.

در حوزه تراکنش‌های پرداخت قبض و خرید شارژ نیز شرکت «آسان پرداخت پرشین» با نام تجاری آپ با کسب ۲۳/۴۱ درصد از بازار تراکنش‌ها موفق شده بیشترین سهم را به خود اختصاص دهد. آپ نیز همانند به‌پرداخت ملت هر چند که بیشترین سهم از تعداد تراکنش‌های پرداخت قبض و خرید شارژ را به خود اختصاص داده است اما این سهم نسبت به ماه پیش از آن در حدود ۰/۶۲ درصد کاهش یافته است. سهم این شرکت از این بخش بازار طی بهمن‌ماه ۲۴/۰۴ درصد بود.

طی بهمن ماه شرکت «تجارت الکترنیک پارسیان» با کسب ۱۷/۶۱ درصد از سهم بازار تراکنش‌های مانده‌گیری، به بالاترین حجم از این گونه تراکنش‌ها دست پیدا کرده است.

گزارش شاپرک نشان می‌دهد که هر چند بازار در بخش کارتخوان فروشگاهی میان شرکت‌های مختلف ارائه دهنده خدمات پرداخت تقریبا رقابتی است اما در بخش ارائه خدمات اینترنتی و موبایلی به سمت انحصار و تمرکز پیش می‌رود. در اصل تعداد کمی از شرکت‌ها سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت‌های «تجارت الکترونیک پارسیان» و «آسان پرداخت پرشین» و پس از آنها با اختلاف زیاد دو شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» و «به‌پرداخت ملت» در بازار تراکنش‌های اینترنتی بیشترین سهم از بازار را در اختیار دارند.

یکی از مهمترین شاخص‌های حوزه‌ پرداخت الکترونیک کارت، بررسی عملکرد شرکت‌های PSP در مدیریت، پشتیبانی و توسعه ابزارهای پذیرش است. هر چند در شرایط فعلی بازار تراکنش‌های کارتی به صورت خاص در اختیار شبکه کارتخوان فروشگاهی است اما می‌توان انتظار داشت که این روند در سال‌های آتی تغییر کند.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش تراکنش‌دار در بهمن ماه ۹۹

بررسی‌های شاپرک نشان می‌دهد که در دی‌ماه ۹۹ ۰/۴۰ درصد از تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی شبکه پرداخت کارت کشور نسبت به ماه قبل از آن کاسته شده است. در این ماه شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با کسب سهم بازار ۱۵/۰۲ درصدی به عنوان دارنده بیشترین تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی محسوب می‌شود.

شرکت آسان پرداخت پرشین نیز با سهم بازار ۳۴/۳۶ درصد همچنان از بیشترین تعداد ابزار پذیرش اینترنتی فعال پشتیبانی می‌کند. در این میان برخی از شرکت‌ها با بازتعریف بعضی از کارتخوان‌های فروشگاهی خود به عنوان بازار پذیرش اینترنتی، سعی کرده‌اند تا خدمات پرداخت کارت از طریق نرم‌افزار موبایلی خود بر بستر اینترنت را تسهیل کنند.

این ابزارها این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند تا با استفاده از نرم‌افزار این شرکت‌ها روی موبایل اقدام به دریافت کیوآرکد پذیرنده کرده و به آسانی پرداخت بدون کارت خود را با ورد کردن اطلاعات رمز دوم و CVV2 انجام دهند.

در بازار پذیرش موبایلی نیز شرکت به‌پرداخت ملت با رشد مثبت روبه‌رو بوده است و همچنان بخش زیادی از سهم بازار ابزارهای موبایلی فعال سیستمی را با رقم معادل ۹۵/۸۷ درصد در اختیار دارد.

در مقایسه سهم هر یک از شرکت‌های PSP در خصوص ابزارهای پرداخت تراکنش‌دار شرکت تجارت الکترونیکی پارسیان در ابزار کارتخوان فروشگاهی تراکنش‌دار با کسب ۱۴/۷۷ درصد بالاترین سهم را در اختیار دارد. شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد نیز با کسب سهم ۱۹/۴۰ درصدی بیشترین سهم را در ابزارهای تراکنش‌دار اینترنتی به خود اختصاص داده است. شرکت به‌پرداخت ملت نیز با ۶۳/۴۰ درصد بیشترین سهم بازار ابزارهای پذیرش تراکنش‌دار موبایلی را در دست دارد.

متن کامل گزارش بهمن ماه سال ۹۹ شاپرک

http://pvst.ir/9n6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو