skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: نمی‌گذاریم اینترنت گران شود

۶ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

©عکس: انتخاب

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (۶ اسفند) در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به خبرنگاران در مورد مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش مالیات ۱۰ درصدی اپراتورها و پرداخت آن به دولت اعلام کرد که با این اتفاق آنها اجازه گران شدن اینترنت را نخواهند داد. محمدجواد آذری جهرمی همچنین در واکنش به پیشنهاد جدید کمیسیون تلفیق که براساس آن نمایندگان تاکید کردند که دولت، اپراتورها و مخابرات در سال ۱۴۰۰ به هیچ‌وجه اجازه افزایش تعرفه اینترنت را ندارد، گفت: «برای گران کردن اینترنت نیاز به مصوبه مجلس نداریم، این امر در اختیار خودمان است و همان‌طور که در این چهار سال سعی کردیم قیمت افزایش نیابد، اکنون نیز اجازه نمی‌دهیم اینترنت گران شود.» جهرمی همچنین اعلام کرد که این تصمیم‌گیری‌ها خلاف سیاست‌های نظام است و اگر نیاز باشد آنها برای جلوگیری از این تصمیم با شورای نگهبان نیز مکاتبه خواهند کرد.

به گزارش پیوست، روز گذشته کمیسیون تلفیق مجلس مصوبه‌ای تصویب کرد که براساس آن با  افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها در لایحه بودجه سال آینده موافقت شده است. مبالغ حاصل از این درآمد قرار است برای «حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی» هزینه شود. وظیفه نظارت بر تولید و محتوای فرهنگی در فضای مجازی نیز بر عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر است که زیر نظر سازمان صداوسیما فعالیت می‌کند.

شب گذشته نیز حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پیام ویدئویی گفته بود که اجرای این مصوبه باعث گران شدن اینترنت و توقف توسعه در بخش ارتباطات کشور می‌شود. حالا جهرمی در حاشیه دولت علاوه بر توییتی‌هایی که خودش و معاونانش در این زمینه منتشر کرده‌اند و نسبت به اجرای این مصوبه هشدارد داده‌اند، اعلام کرد که به هیچ وجه اینترنت گران نمی‌شود. به گزارش ایرنا جهرمی در این زمینه گفت: «برخی می‌گویند دولت به دنبال گران کردن اینترنت است، ما خودمان اختیار گران کردن تعرفه را داریم و نیاز به اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی برای این‌کار نیست.» او همچنین به گران شدن تعرفه بسته‌های اینترنت اپراتورها در تیرماه سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: «چند ماه پیش نیز اپراتورها تعرفه را گران کردند، اما دولت ایستاد و اکثر قیمت‌ها به قبل بازگشت.»

وزیر ارتباطات مصوبه جدید کمیسیون تلفیق مجلس را ضد توسعه و عدالت اجتماعی دانست، آن هم در شرایطی که مردم درگیر مشکلات هستند. او در این مورد گفت: «فضای مجازی به عنوان قوت غالب‌ کاربران شده، بالا بردن تعرفه در این شرایط ظلم است.» جهرمی تاکید کرده که او و مدیرانش در وزارت ارتباطات چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته‌اند و باز هم در این زمینه  ایستادگی می‌کنند.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به رایزنی با نمایندگان مجلس در این زمینه توضیح داد: «در صحبت‌هایی که با نمایندگان مجلس داشتیم سیگنال‌های خوبی گرفتیم و می‌دانیم آنها نیز به گران کردن تعرفه معتقد نیستند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌شود به بنگاه اقتصادی گفت مالیات را ۱۰ درصد بالا ببر اما به تعرفه دست نزن. ما آن‌قدر ریاضی‌مان خوب نیست که بدانیم چطور می‌شود مالیات بالا برود و قیمت تکان نخورد؛ این اتفاق فقط یک فرمول دارد، اینکه بنگاه تعطیل شود.»

براساس اظهارات او دولت یک ماه و نیم قبل مصوب کرد اپراتورها چهار درصد از مالیات خود را به توسعه مناطق روستایی اختصاص دهد. او در این مورد گفت: «زمانی که ما دغدغه مردم محروم را داریم و مدام می‌گوییم عدالت اجتماعی چه شد، آموزش مجازی به کجا رسید و با محرومان عکس می‌گیریم و منتشر می‌کنیم چطور می‌شود طرحی را تصویب کنیم که توسعه اینترنت در مناطق روستایی به واسطه آن محدود شود؟»

او  به واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی که اعلام کردند موافق نیستند اینترنت گران شود و بودجه آن به صداوسیما تعلق بگیرد اشاره کرد و گفت: «این متنی که از مصوبه کمیسیون تلفیق آمده، همین است که شما می‌گویید، ما هنوز از اصل مصوبه خروجی مجلس خبر نداریم و در اختیار ما نیست، در مصوبه کمیسیون تلفیق این بود که نماینده درخواست حذف این پیشنهاد را داد و مجلس مخالفت نکرد.»

جهرمی تصریح کرد که آنها با مجلس درباره مسائل اصلی و سیاست‌های کلی اختلاف نظر ندارند و هر دو می‌دانند که قیمت نباید گران شود و مناطق محروم باید توسعه یابند و شفافیت وجود داشته باشد: «اما متنی که خبرگزاری مجلس منتشر کرده بر این مبناست که ۱۰ درصد مالیات اضافه شود و قیمت بالا نرود.» جهرمی یادآور شده که این‌گونه تصمیم‌گیری‌ها خلاف سیاست‌های نظام است و در این باره اگر نیاز باشد آنها با شورای نگهبان مکاتبه خواهند داشت و ممکن است این مصوبه مورد ایراد شورا هم قرار بگیرد.

در کشمکش بین وزارت ارتباطات و مجلس، شب گذشته مدیر کل ارتباطات همراه اول در توئیتر خود اعلام کرد افزایش حق‌السهم اپراتورها که در مجلس تصویب شده، شامل حال شرکت ارتباطات سیار ایران نمی‌شود. یاسر رایگانی در این توییت با استناد به صحبت‌های نائب رئیس مجلس مبنی بر اینکه افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها، در قراردادهایی که در سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد اعمال خواهد شد، چنین اظهار نظری را مطرح کرده بود.

http://pvst.ir/9kx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو