skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

دستگاه‌های دولتی ۵۰۷ خدمت خود در دوره کرونا الکترونیکی کردند

تحریریه پیوست

۲۷ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ بهمن ۱۳۹۹

۵۰۷ خدمت، از خدمات مختلف دستگاه‌های دولتی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون الکترونیکی شده اند.

به گزارش پیوست، در گزارشی که از سوی سازمان فناوری اطلاعات جمع آوری شده، در مجموع ۵۷ دستگاه توانسته‌اند در این دوره در حدود ۵۰۷ خدمت را الکترونیکی ارائه دهند. بنیاد شهید و امور ایثارگران و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی هستند که بیشترین خدمت را به صورت الکترونیکی به مردم ارائه کرده‌اند. بنیاد شهید ۵۸ خدمت و وزارت کار ۴۹ خدمت خود را به صورت الکترونیکی ارائه کرده است.

لیست دستگاه‌های دولتی که در دوره کرونا خدمات خود را الکترونیکی کرده‌اند.

در شرایطی دستگاه‌های دولتی اقدام به الکترونیکی کردن خدمات خود کرده‌اند که تا پیش از شیوع کرونا اکثر آنان در مقابل الکترونیکی کردن خدمات خود مقاومت می‌کردند. طبق بررسی سازمان فناوری اطلاعات خدماتی که از سوی دستگاه‌های دولتی، در این دوره زمانی الکترونیکی شده‌اند الزاما جزو لیست خدماتی که باید از سوی دستگاه‌های دولتی الکترونیکی می‌شده قرار نداشته است. بلکه دستگاه‌ها در این دوره زمانی بسته به شرایط موجود و نیاز شهروندان اقدام به الکترونیکی کردن سرویس‌های خود کرده‌اند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا دستگاه‌های مختلف سعی کردند تا یکسری از خدمات خود را الکترونیکی کنند از جمله خدماتی که در این دوره زمانی الکترونیکی شد و جزو سرویس‌های مالی به شمار می‌آید، احراز هویت الکترونیکی برای سجام بود. پیاده‌سازی موفق این سرویس در نهایت موجب شد تا امکان ارائه وام برای تسهیلات کرونا نیز از سوی بانک ملی به صورت کاملا الکترونیکی انجام شود. به نظر می‌رسد اگر دستورالعمل احراز هویت الکترونیکی افراد به تصویب نهایی برسد می‌توان امیدوار بود که امکان ارائه سرویس‌های دولتی بیشتری به شهروندان به صورت مجازی و الکترونیکی وجود خواهد داشت.

سازمان تامین اجتماعی نیز در این دوره به نسبت توانسته است موفق عمل کند به گونه‌ای که ۲۹ خدمت خود را الکترونیکی کرده است، سازمان تامین اجتماعی در زمره سازمانهایی قرار داشت که در برابر الکترونیکی کردن سرویس‌های خود مقاومت می‌کرد، حال پس از شیوع ویروس کرونا و خطرات ارائه سرویس‌ها به صورت حضوری این دستگاه دولتی پر مراجعه نیز بخشی از خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می‌دهد.

نکته قابل توجه در این گزارش توان دستگاه‌های مختلف در ارائه خدمات و سرویس‌های الکترونیکی به شهروندان است، توانی که تاکنون از آن استفاده نمی‌شد.

*متن کامل این گزارش را می‌توانید در شماره ۸۷ (بهمن) ماهنامه پیوست بخوانید.

http://pvst.ir/9bk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو