skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سامانه صیاد با تایید بانک مرکزی در اپلیکیشن ۷۲۴ فعال شد

تحریریه پیوست

۲۲ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

سامانه صیاد

با دستور بانک مرکزی از امروز صادرکنندگان و استفاده‌کنندگان چک‌های بانکی می‌توانند بدون مراجعه به بانک، فرایندهای ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد انجام دهند.

به گزارش روابط‌عمومی پرداخت الکترونیکی سامان، این برنامه جز اولین اپلیکیشن‌های پرداختی کشور است که با راه‌اندازی گزینه «سامانه صیاد»، در تنوع گزینه‌های خود، این فرصت را برای کاربران فراهم کرده که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز، به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به بانک، اطلاعات دقیق چک را در کمال امنیت اعتبارسنجی کنند.

روابط عمومی بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود، به شهروندان توصیه کرده که از اپلیکیشن‌های مورد تایید شاپرک (شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) استفاده کنند، اپلیکیشن ۷۲۴، یکی از اپلیکیشن های پرداختی کشور است که در ابتدای این فهرست قرار دارد.

کاربران اپلیکیشن ۷۲۴، به سادگی می‌توانند اطلاعات استعلام چک را بدون مراجعه به بانک و تنها با لمس گزینه «سامانه صیاد» در اپلیکیشن به دست آورند، مطابق این برنامه جدید بانک‌مرکزی و تغییرات قانون چک، ثبت اطلاعات مربوط به چک صادره و استعلام وضعیت آن در سامانه صیاد مهیا است.

سامانه صدور یکپارچه دسته چک یا همان صیاد، به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک در تابستان ۱۳۹۸ رونمایی و از همان زمان پیاده‌سازی شد.

پیش‌بینی می‌شود این برنامه، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک را به ارمغان می آورد.

البته چک های قدیمی مشمول فرآیند فعلی نمی‌شود، اما چک‌های جدیدی که از ۲۰ دی ماه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد به مرور باید وارد چرخه این اصلاحات شوند.

به گفته مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، به دلیل نیاز به آموزش و آشنایی مردم با روند کار در سامانه صیاد، این دوره فعلا آزمایشی و استفاده از سامانه صیاد داوطلبانه است.

در سامانه استعلام چک صیادی اپلیکیشن ۷۲۴ هم امکان ثبت چک توسط صادرکننده با ثبت اطلاعات چک مانند مبلغ، تاریخ وصول، شرح چک، کد ملی دریافت‌کننده ، امکان استعلام وضعیت چک صادر شده توسط دریافت‌کننده، امکان ثبت تایید یا رد چک توسط دریافت‌کننده چک، امکان انتقال چک به دریافت‌کننده ثالث و امکان استعلام وضعیت چک توسط صادرکننده پیش‌بینی شده است.

http://pvst.ir/9as

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو