skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

امکان ثبت اختیاری چک از طریق دو اپلیکیشن آپ و ۷۲۴ فراهم شد

تحریریه پیوست

۱۷ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

امکان ثبت اختیاری چک از سوی صادرکنندگان و دریافت کنندگان آن از ۲۰ دی ‌ماه از طریق دو اپلیکیشن آپ و ۷۲۴ فراهم شد.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی اعلام کرده که صادرکانندگان و دریافت کنندگان چک از ۳ روز دیگر می‌توانند فرایندهای ثبت، تایید و انتقال چک را در سامانه صیاد از طریق اپلیکیشن یا برنامک‌های مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند.

تا کنون فقط دو اپلیکیشن آپ و ۷۲۴ تاییدیه لازم برای فعالیت در این مسیر را دریافت کرده‌اند و فقط نام این دو اپلیکیشن روی سایت شاپرک به عنوان برنامه‌های مورد تایید بانک مرکزی برای ثبت چک ذکر شده است.

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده که این اقدام بیشتر به منظور فرهنگ‌سازی و آموزش به دارندگان چک است. طبق اطلاعیه‌ای که بانک مرکزی صادر کرده امکان ثبت چک از طریق درگاه‌‌های بانکی اینترنت بانک و همراه بانک نیز فراهم خواهد شد و به‌تدریج نام تمامی درگاه‌ها روی سایت شاپرک قرار خواهد گرفت.

طبق اصلاحیه قانون چک، صادرکنندگان چک ملزم شده‌اند تا اطلاعات چک را هنگام صدور چک از طریق اینترنت بانک خود در سامانه صیاد ثبت کنند. بررسی‌های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد فقط ۱۰ درصد از مشتریان بانکی از اینترنت بانک برخوردارند، از همین رو بانک مرکزی امکان ثبت چک از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی و پرداختی را نیز فراهم کرده است؛ اما برای اینکه این اپلیکیشن‌ها بتوانند این خدمات را به دارندگان چک ارائه دهند باید از سوی بانک مرکزی و شاپرک تایید شوند. 

طبق اعلام بانک مرکزی ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد در شرایط فعلی اختیاری بوده و تمام چک‌ها طبق روال ‌سابق بدون نیاز به ثبت در سامانه صیاد در شبکه بانکی کشور پذیرش و پردازش خواهند شد. هنوز زمان دقیق الزام به ثبت تمامی چک‌ها در سامانه صیاد مشخص نشده است.

طبق ماده ۲۱ مکرر اصلاحیه قانون چک صدور هر برگه چک مستلزم ثبت هویت دارنده، مبلغ و تاریخ مندرج چک برای شناسه یکتای برگه چک توسط صادرکننده در سامانه صیاد خواهد بود. همچنین اگر شخصی بخواهد این چک را به شخص دیگری منتقل کند باید هویت گیرنده جدید چک نیز در سامانه صیاد ثبت شود.

براین اساس در شرایط فعلی تمام صادرکنندگان چک می‌توانند با مراجعه اپلیکیشن‌هایی که تا کنون مجاز به ارائه این سرویس شده‌اند، اطلاعات چک‌هایی که قصد صدور آن را دارند، در سامانه صیاد ثبت کنند. همچنین دریافت‌کنندگان چک در صورت ثبت چک از سوی صادرکننده آن، امکان استعلام چک ثبت شده به نفع خود را از طریق برنامک‌های موبایلی داشته و می‌توانند اطلاعات چک را تائید یا رد کنند. همچنین چنانچه دریافت‌کننده چک متمایل به انتقال چک به شخص ثالث یا ذی‌نفع جدیدباشد، پس از تائید چک، امکان انتقال چک به شخص ثالث برایش فراهم است.

نحوه استفاده از اپلیکیشن‌ها برای ثبت چک

صادرکننده چک می‌‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک آن را صادر کرده و با استفاده از سیم‌کارت متعلق به خود از طریق اپلیکیشن، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع را وارد کند.

گیرنده چک نیز می‌تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت‌های بانکی خود و سیم‌کارت متعلق به خود، از طریق اپلیکیشن، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. پس از تائید چک، گیرنده می‌تواند چک ثبت شده را به ذی‌نفع جدید منتقل کند.

http://pvst.ir/99x

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو