skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دلیل افزایش ناگهانی قیمت بیت‌کوین چیست؟

۱۷ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

قیمت بیت‌کوین از ۱۵ هزار دلار فراتر رفته است و چند سال پس از اوج قیمت سال ۲۰۱۷ باردیگر شاهد قیمت نجومی این رمزارز هستیم. اما دلیل این روند صعودی چیست؟

به گزارش پیوست، سرمایه‌گذاری شرکتی یکی از دلایل اصلی ادامه دار شدن روند صعودی قیمت بیت‌کوین است. بیت‌کوین در یک ماه گذشته نزدیک با ۵ هزار دلار افزایش قیمت مواجه بوده که رشد قیمت ۲ هزار دلار آن تنها در دو روز گذشته اتفاق افتاده است و در حال حاضر قیمت این رمزارز ۱۵هزار و ۶۰۰ دلار است.

در ماه‌های آگوست و سپتامبر امسال شرکت تحلیلی میکرواستراتژی در مجموع ۴۲۵ میلیون دلارروی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است. یک ماه بعد شرکت اسکوئر که در حوزه امور مالی فعال است نیز ۵۰ میلیون دلار روی این رمزارز مشهور سرمایه‌گذاری کرد. همچنین شرکت پی‌پل غول صنعت پرداخت نیز قابلیت تازه‌ای را برای معامله بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و بیت‌کوین کش اعلام کرد که قرار است تا اواخر سال عملیاتی شود. تمامی این اتفاقات باعث رشد عظیم قیمت بیت‌کوین شد.

چه کسانی سرمایه‌گذاری کردند؟

آنتونی ترنکف همکار مدیریت در شرکت نکسو که در حوزه رمزارز‌ها فعالیت دارد در مصاحبه با وبسایت دیکریپ گفت: «جریان فعالیت‌های شرکتی اخیربه ویژه مداخله برند‌های معروفی همچون پی‌پل، بدون شک قیمت بیت‌کوین را تحت تاثیر قرار داده و رغبت و اطمینان عمومی به این رمز ارز نیز به دنبال چنین اخباری افزایش یافته است».

جیسون دین تحلیلگر بیت‌کوین در اقتصاد کوانتومی این اقبال عمومی را تحت تاثیر سرمایه‌گذاری شرکت «میکرواستراتژی» می‌داند.

شرکت میکرو استراتژی اولین سرمایه‌گذاری خود روی بیتکوین را در ۱۱ آگوست سال ۲۰۲۰ اعلام کرد و مدیرعامل این شرکت مایکل سایلر چندین ویژگی بیت‌کوین را به عنوان ویژگی‌های جذابی توصیف کرد که این رمزارز را برای سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب می‌سازد. این ویژگی‌ها عبارتند از شهرت و برند بیت‌کوین، شبکه همه گیر و کاربرد فنی این رمزارز. او همچنین بیت‌کوین را «طلای دیجیتال» توصیف می‌کند.

با این وجود اخبار مثبت بیت‌کوین تنها به شرکت میکرواستراتژی محدود نمی‌شود. شرکت اسکوئر نیز در همان زمان ۵۰ میلیون دلاری یعنی حدود ۱ درصد از کل دارایی‌های این شرکت در آن زمان را روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد و آمریتا آهوجا مسئول امور مالی این شرکت گفت که بیت‌کوین بخشی از استراتژی این شرکت برای ساخت محصولاتی براساس یک آینده‌ فراگیر است.

روشن است که این اخبار مثبت بسیار برای بیت‌کوین مفید بوده است. اسکوئر در ابتدا برخلاف جریان روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کند اما حالا مشتریان این شرکت نیز جای‌ پای آن را دنبال کرده و به بیت‌کوین علاقه‌مند شده‌اند.

براساس توییتی از چارلز ادوارد بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری کاپریول«شرکت اسکوئر در حال حاضر دوبرابر بیتکوینی که استخراج می‌شود را می‌فروشد.» در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ شرکت اسکوئر چیزی در حدود ۱۶۳ هزار بیت‌کوین را به فروخته است. این رقم چیزی حدود دوبرابر ۸۱ هزار بیت‌کوینی است که در این سه ماهه استخراج شده است.

اسکوئر تنها شرکتی نیست که فروش بالایی برای بیت‌کوین داشته است. شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل نیز که از سوی سرمایه‌گذاران به خرید بیت‌کوین می‌پردازد تنها در ماه گذشته ۴۰ هزار بیت‌کوین یعنی چیزی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

اما سرمایه این غول‌های تنها دلیل افزایش قیمت بیتکوین محسوب نمی‌شوند.

ارتباط مستقیم با تتر

براساس داده‌های شفاف‌سازی تتر (پرطرفدارترین رمزارز پایدار که سومین رتبه را از لحاظ حجم بازار در بین رمزارزها دارد) سرمایه‌بازار این رمزارز پایدار برای اولین بار در تاریخ آن از ۱۷ میلیارد دلار عبور کرد. رشد تتر معمولا رابطه مستقیمی با افزایش قیمت بیت‌کوین دارد.

یکی از دلایل وجود چنین رابطه‌ای این است که سرمایه‌گذاران به ویژه در چین برای خرید بیت‌کوین از تتر استفاده می‌کنند. براساس گزارش شرکت تحلیلی چین‌آلیسیس در ماه آگوست سال آتی، رمزارز تتر «جایگزین مجازی پول رایج برای کاربران رمزارز‌ها در چین محسوب می‌شود.»

دلیل وجود چنین وضعیتی در چین سیاست‌های سخت این کشور درمورد خروج سرمایه است. تتر که ارزش آن با دلار آمریکا سنجیده می‌شود یکی از روش‌های جایگزین برای سرمایه‌گذاران چینی است که امکان خروج سرمایه و در واقع خرید دلار چندانی را ندارند.

این رمزارز پایدار به جامعه کاربران چینی اجازه می‌دهد تا با تکیه بر نقدشوندگی بالای این رمزارز به سادگی با استفاده از آن در بازار رمزارز‌ها فعالیت کنند.

افزایش تقاضای شرکتی، در آمریکا و چین و همچنین ذخیره محدود بیت‌کوین تاثیر بسزایی روی قیمت این رمز ارز در شرایط فعلی و آینده خواهد داشت.

منبع:  decrypt

http://pvst.ir/8xk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو